Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 08:48 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale
06 Tetor 2017 - 22:38 | përditesuar në 12:23
Mposhti kancerin e gjirit, Ina
nė ‘Repolitix’: Duhet kurajo
Tetori ėshtė edhe muaji i sensibilizimit ndaj kancerit tė gjirit. Nė Shqipėri numri i grave tė prekura ėshtė nė rritje, ndėrkohė qė ėshtė ulur edhe mosha e femrave tė prekura nga kjo sėmundje. Por, nė shumė raste sipas mjekėve ėshtė diagnostikimi nė kohė njė ndėr faktorėt kryesorė nė mposhtjen e kėsaj sėmundje.

Ina Balla ėshtė edhe njė ndėr personat qė ka arritur ta mundė kėtė sėmundje. E diagnostikuar me kancer nė vitin 2016 Ina sot, e ftuar nė emisionin “Repolitix” me Denis Mingėn , flet si njė fitimtare. Ajo tregon vėshtirėsitė qė kaloi, duke shtuar se burim motivimi dhe force kishte dy vajzat e saj.

“Doktori fillimisht dyshoi se mund tė kish kancer, mė pas unė bėra edhe ekon. Nė fillim dyshoi se mund tė kisha kiste, por pas ekos doli qė ishte kancer. Mė pas u operova. Nė fillim hoqa vetėm masėn kanceroze nga gjoksi. Por pas analizave doli qė ishte kancer femėr prandaj u desh tė hiqej i gjithė gjoksi. Nuk i jam pishman. E rėndėsishme ėshtė qė jam mirė. Ēdo gjė e kam pėrballuar pėr fėmijėt”, tregon Ina.

ina balla
 (Ina Balla sėbashku me dy vajzat e saj)

Ashtu sikurse shumica e femrave shqiptare, edhe Ina tregon se nuk kishte bėrė mė parė ndonjė vizitė apo kontroll rutinė.

Nuk kisha bėrė mė pėrpara kontrolle. Gjithmonė e kisha nė mendje por nuk shkova.”, thotė Ina.

E nė fakt ėshtė pikėrisht neglizhenca ajo qė rrit mundėsinė qė kjo sėmundje tė agravojė. Sipas doktoreshės Alketa Pere njė femėr duhet patjetėr qė tė bėjė mbi tė gjitha edhe njė vetėkontroll pėr tė parė pėr shenjat dalluese tė kancerit. Sipas doktoreshės ėshtė vetė gruaja ajo qė i vjen nė ndihmė vetes sė saj me anė tė ekzaminimit tė hershėm tė sėmundjes.

Pjesė e kėsaj neglizhence ndonjėherė ėshtė edhe fakti qė shumė gra kanė turp tė kontrollohen tek doktori, por pėr fat tė mirė ky nuk ishte rasti i Inės. Ajo tregon se njė moment shumė i vėshtirė ishte kimioterapia. 6 seanca kimioterapi tė cilat Ina tregon se nuk i kaloi tė gjitha me sukses.

Nė fillim bėra tre seancat e para tė cilat i pėrballova mirė. Mė pas nė seancėn e katėrt fillova tė kish probleme me mėlēinė. Mora disa ilaēe dhe e ndėrpreva kimioterapinė. Pas disa muajsh e fillova sėrish. Kam qenė shumė keq nė atė kohė. Nuk lėvizja dot fare, edhe njė gotė uji nuk e pija dot dhe aty pastaj kėrkova dhe ndihmė”, thotė Ina.

ina balla
 (Ina Balla nė studion e "Repolitix")


Jo mė pak e lehtė pėr tu kaluar ėshtė edhe ana psikologjike. 

"Nė momentin e njoftimit tė diagnozės duhet prania e psikologut. Jashtė kufijve tanė pacientė tė tillė bėjnė edhe terapi familjare pėr tė treguar edhe ndryshimet fizike dhe emocionale. Mua mė vjen mirė qė Ina ėshtė njė model frymėzimi pasi ka shumė femra qė po kalojnė nė tė njėjtėn situatė qė ina kaloi para dy vitesh. Duhet kurajė pėr tu pėrballur dhe ėshtė e nevojshme prania e njė psikologu”, thotė psikologia Anxhela Peza.

Por tashmė pėr Inėn ditėt e kėqija kanė ngelur mbrapa. Sot ajo vazhdon njė jetė normale duke vazhduar edhe aktivitetin me tė cilin rriti edhe dy vajzat e saj. Ina punon shitėse ambulante dhe pėr fat tė mirė gėzon edhe lejen e Bashkisė sė Tiranės.
Sipas inės ka vetėm njė mėnyrė pėr ta mposhtur kėtė sėmundje, dhe ajo ėshtė: Kurajo.

ina balla
 (Dy vajzat e Inės nė studion e "Repolitix")

ina balla

Redaksia Online
J.Sh Shqiptarja.com

 

8 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Ermal Jete e shendet bashke me yjet e tu. Paēi vetem dite te bardha!
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 21/02/2018, VITI VIII- NR.41