Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 09:05 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale
06 Tetor 2017 - 12:28 | përditesuar në 16:18
Nikolla: Rrisim pagat e mėsuesve
me 40%, 20 mijė arsimtarė nė test
Nikolla shpall “Mėsuesin mė tė mirė tė Vitit”
Ministria e Arsimit pritet tė bėjė ndryshime rrėnjėsore nė sistemin arsimor parauniversitar. Paralajmėrimin e ka bėrė ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla e cila ėshtė shprehur se pagat e mėsuesve do rriten me 40%, ndėrsa mbi 20 mijė mėsues do testohen pėr tė matur aftėsinė e tyre nė punė. Deklarata e ministres u bė gjatė njė vizite nė njė nga shkollat e Tiranės. 

"Ne do rrisim rrogat e mėsuesve me rreth 40%. Aktualisht njė mėsues paguhet me 45 mijė lek tė rinj, ndėrsa sipas planit tė qeverisė dei nė vitin 2021 pritet qė paga tė shkojė nė nivelin e 63 mijė lekėve tė rinj", u shpreh Nikolla. Ndėr tė tjera Nikolla ka folur edhe pėr akreditimin e universiteteve, temė e cila ngjalli shumė debate nė radhėt e Universitetit tė Tiranės. Nikolla doli nė mbrojtje tė raportit tė akreditimit tė bėrė publik nga agjencia britanike.

Sipas Nikollės, raportet e agjencisė britanike pėr vlerėsimin e arsimit tė lartė do tė shėrbejnė pėr t'i kthyer kėto nė institucione qė duhet tė njohin tė vėrtetėn me tė cilėn pėrballen.

Nikolla shpall “Mėsuesin mė tė mirė tė Vitit”
Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, ka shpallur sot “Mėsuesin mė tė mirė tė Vitit”, i cili ndahet pėr herė tė parė nė Shqipėri. Mėsuesja e gjuhė – letėrsisė nė shkollėn “Kushtrimi i Lirisė”, Dhurata Myrtollari, do tė pėrfaqėsojė Shqipėrinė nė fazėn tjetėr tė konkursit pėr “mėsuesin global”.

Ndėr tė tjera ministrja Nikolla tha se 2200 mėsues do tė nisin trajnimet pėr t’u kualifikuar sipas nevojave qė kanė pėr zhvillimin sa mė cilėsor tė procesit tė mėsimit. Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla tha se ky proces do tė nisė brenda 100 ditėve tė para dhe mė pas do tė pėrfshijė 20 000 mėsues nė tė gjithė vendin.

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
xXx Nikolla thjesht nje cope mishi me dy sy qe po shkaterron te ardhmen e Shqiperise...
avatar
Anonim
dibra nuk ndihmon asnje pa interes,tenderat per restaurimin e mobilimin e MA ua dha te njojturve te saj, ne shkoze te gollot u hap pune e madhe, se burri i pastrueses se saj ,si duket ja jepse pjesen, aty vinin perdite makinat e MA qe benin porosite, thuaj se ishte ndonje mobileri me emer ne shqiperi, gollot ne greqi dru neper pyll kishin care, e erdhen ne tirane e u bene "firma e njohur" e MA.Turp te kene qe motivojne halabaket.
avatar
Anonim
Labi Kjo zonje nuk ka lidhje fare me arsimin. Ata qe fitojne ne portale nuk punesohen. Drejtuesit ne arsim jane per te bere dru. Vendet e punes vazhdojne te ndahen me menyren e vjeter 3 mije euro. Me qindra shembuj gjen ne Vlore.
avatar
Anonim
tr te arrestohet nikolla nje vend pune e ka ber 5 mije euro ...dhe na sillet si shenjetore ne televizione..
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 21/02/2018, VITI VIII- NR.41