Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:04 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale
12 Shtator 2017 - 14:24 | përditesuar në 14:48
Nxėnėsit e fshatit Orgjost pa
mėsim,ura drejt shkollės e rrėnuar
Viti i ri shkollor ka nisur mes problemesh, pėr nxėnėsit e shkollave nė zonat e thella malore tė Kukėsit.

Nė fshatin Orgjost, tė Njėsisė Administrative Zapod, nxėnėsit e shkollės 9-vjeēare, “Hamdi Pelivani” pėr tė shkuar nė shkollė duhet tė kalojnė nė njė urė me dėrrasa tė cilat nė disa pjesė mungojnė ose janė tė dėmtuara.

Shqetėsimin e fėmijėve, tė cilėt shpesh herė nuk shkojnė nė shkollė sidomos gjatė kohėve me reshje shiu e dėbore kur edhe pėrroi qė lidh dy fshatra fryhet nga prurjet e shumta.
Banorėt thonė se, ia kanė paraqitur tė gjitha institucioneve, por deri tani askush nuk ka ndėrhyrė pėr riparimin e saj.

“Problemin e kemi me urėn, dėrrasat janė thyer, prandaj i kaloj kėtej nxėnėsit, askush nuk e ka zgjidhur problemin, deputeti se do tė rregullonte dėrrasat, premtoi por asgjė” shprehet njė banor.
 
Edhe drejtusit e shkollės e konsiderojnė si njė problem shumė akut, por askush nuk i ka ndihmuar nxėnėsit, ndonėse ata nuk e frekuentojnė shkollėn, nga frika e rrėmbimit tė tyre nga rrjedha e pėrroit. Ata duhet tė pėrshkojnė nė kėmbė dhjetra kilometra rrugė, pasi vijnė nga dy fshatra tė ndryshėm, nė tė vetmen shkollė qė ka zona.
 
 “Problem ėshtė se njė pjesė e fėmijėve rreth 50% janė nga pjesa tjetėr e fshatit qė duhet tė kalojnė urėn e cila nuk ėshtė nė gjendje tė mirė sidomos gjatė kohės sė dimrit”shprehet Bukurie Hoxha,drejtore e shkollės

Sikur tė mos mjaftojė rruga qė pėrshkojnė, shkolla ku mėsojnė kėta nxėnės ka mungesa tė theksuara nė bazėn materiale.

Njė pjesė e mirė e nxėnėsve detyrohen tė qėndrojnė nė kėmbė pasi nuk ka karrige dhe banka. Madje, edhe mėsuesit nė kėshillin pedagogjik, nuk kanė karrige pėr tu ulur.
 
“Nxėnėsit janė pajisur me libra por shkolla si godinė ėshtė nė gjendje tė mirė, por mungon baza materiale “ shton Bukurie Hoxha
 
Shkolla 9-vjeēare numėron 127 nxėnės, nga tė cilėt 11 janė ulur pėr herė tė parė nė bankat e shkollės, ndėkrohė qė 37 fėmijė ndjekin ciklin parashkollor nė ambientet e saj.

ura orgjost
Ura e fshatit Orgjost

Redaksia Online
e.m/Shqiptarja.com

4 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Reforma nė Akademi, Gjinushi pėr Report Tv: Unė, rol katalizatori
Duma: PD po konsultohet pėr kandidatėt pėr kryebashkiakė
Gazidede, zbulohet lidhja sekrete me Sigurimin qė 1991
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 23/02/2018, VITI VIII- NR.43