Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:04 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale
10 Shtator 2017 - 12:03 | përditesuar në 16:01
Pėrfundon rikonstruksioni i kopshtit
nė Njėsinė 4,Veliaj:Premtim i mbajtur
Njė tjetėr kopėsht nė Tiranė ėshtė rikonstruktuar plotėsisht dhe ėshtė gati tė presė fėmijėt pėr vitin e ri shkollor. Kopshti 55 nė Njėsinė 4 ėshtė i 30-ti qė rikonstruktohet nga Bashkia e Tiranės. Cilėsia dhe shėrbimi i tyre kanė sjellė njė interes dhe kėrkesė shumė tė lartė tė prindėrve pėr tė ēuar fėmijėt e tyre nė kopshtet publike.

Kryebashkiaku Erion Veliaj, inspektoi pėrfundimin e punimeve dhe theksoi se ky ėshtė njė tjetėr premtim i dhėnė gjatė fushatės dhe i bėrė realitet nė vetėm pak muaj.

“Jam shumė entuziast qė pėrfunduam kopshtin e 30-tė. Ka qenė njė premtim i bėrė nė fushatė, sot e mbajmė, pak ditė pasi ka mbaruar fushata dhe ėshtė krijuar Qeveria e re, pėr tė treguar se nuk duhet tė kalojnė 4 vjet pėr tė mbajtur njė premtim, punėn e sotme nuk duhet ta lemė pėr nesėr. Mė nė fund kemi marrė njė vendimmarrje historike, pra tė mos mendojmė pėr zgjedhjet e ardhshme, por pėr gjeneratėn e ardhshme. Gjenerata e ardhshme fillon me ēerdhet dhe kopshtet”, tha Veliaj.

Ai theksoi se me kėtė kopsht pėrfundojnė sė rikonstruktuari tė gjitha kopshtet dhe ēerdhet nė njėsinė 4, duke krijuar tashmė mundėsinė qė vėmendja tė zhvendoset edhe nė njėsi tė tjera.

“Njėsia 4 ėshtė njė tjetėr njėsi ku kemi pėrfunduar rikonstruksionin e tė gjitha kopshteve dhe ēerdheve dhe mė nė fund do kalojmė nė njėsi tė tjera mė periferike. Shumė shpejt do tė hapim edhe ēerdhe e kopėsht tė ri te Bregu i Lumit, duke iu pėrgjigjur me ofertė konkrete tė gjitha kėrkesave qė kanė prindėrit pėr kopshte dhe ēerdhe tė reja”, tha kryetari i Bashkisė.

Ai theksoi faktin se investimet shumė cilėsore tė realizuara nė tė gjitha ēerdhet dhe kopshtet ku ka ndėrhyrė Bashkia e Tiranės, ka bėrė qė tė rritet ndjeshėm kėrkesa e prindėrve pėr tė ēuar fėmijėt e tyre nė to.

“Mjafton vetėm tė shikoni pėrreth dhe kuptoni qė njė ndėrtesė publike edhe duket mė mirė, edhe ėshtė punuar me cilėsi, i ka shtuar vlerėn zonės nė tė gjithė kėtė komunitet, ėshtė shumė herė mė cilėsore se shumė prej kopshteve private. Kjo ėshtė arsyeja pse kemi pasur njė fluks tė jashtėzakonshėm kėrkesash pėr t’u regjistruar nė institucionet publike, ēerdhet, kopshtet. Mbaj mend pėrpara dy vitesh ishin bosh sepse nuk donte njeri, sot kemi nga 8-9 kėrkesa pėr njė vend”, shtoi Veliaj.

Ai u shpreh se Bashkia e Tiranės ėshtė e vendosur t’i pėrgjigjet zhvillimit demografik tė qytetit si nė infrastrukturė rrugore, ashtu edhe nė atė arsimore dhe sociale.

Do tė bėjmė tė pamundurėn, nė njė qytet qė po rritet me 25-30 mijė veta ēdo vit, gjithashtu duhet tė mbajmė hapin e kėtyre institucioneve.

Por, tani qė kemi mbaruar me ēerdhet dhe kopshtet, jemi gati tė kalojmė te shkollat e reja, qė kush pėrfundon kėtė kopsht tė mrekullueshėm tė ketė gjithashtu njė shkollė tė mrekullueshme ku tė vazhdojė dhe tė bėhet njė qytetar i mirė i Tiranės
”, u shpreh kreu i Bashkisė sė Tiranės.

Deputetja e PS, Blerina Gjylahmeti falenderoi Bashkinė e Tiranės pėr vėmendjen qė i ka kushtuar Njėsisė 4, ku veē ndėrhyrjeve nė rrugė dhe blloqet e banimit, i ėshtė kushtuar rėndėsi edhe infrastrukturės nė ēerdhe dhe kopshte.

“Kemi njė premtim tjetėr tė mbajtur nga Kryetari i Bashkisė sė Tiranės, pėr tė bėrė tė mundur qė fėmijėt, sė pari, tė kenė tė gjitha kushtet e mundshme qė tė rriten dhe tė edukohen ashtu siē duhet”, tha Gjylahmeti.

Kopshti 55 ka 4 grupe fėmijėsh dhe tashmė do tė funksionojė edhe si kopsht me drekė. Nė tė janė bėrė ndėrhyrjet e duhura duke krijuar infrastrukturė dhe ambiente moderne pėr fėmijėt. Ėshtė bėrė riparimi dhe vėnia nė punė e sistemit tė ngrohjes, si dhe janė vendosur kondicioner.


Redaksia Online
e.m/Shqiptarja.com

4 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Lqpd Erionin e lodhet PO mban gjunjet me dore.. KU Jane drejtoret e dreqtorive QE VETEM VELIAJ punon kaq rende. Pika QE su bie Se Nga horrat rrojne. Gjume qafira.Nje tjeter kujdestar do zqidhet.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Reforma nė Akademi, Gjinushi pėr Report Tv: Unė, rol katalizatori
Duma: PD po konsultohet pėr kandidatėt pėr kryebashkiakė
Gazidede, zbulohet lidhja sekrete me Sigurimin qė 1991
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 23/02/2018, VITI VIII- NR.43