Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 10:25 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale Driēim Ēaka
05 Janar 2018 - 07:50 | përditesuar në 10:08
Nga 1 janari i 2018-sė ka ndryshuar edhe mosha e daljes nė pension si dhe vitet e punės qė ju duhen pėr tė pėrfituar pension pleqėrie. Mosha e daljes nė pension ėshtė rritur me dy muaj pėr gratė, duke filluar nga data 1 janar. Duke filluar nga 2015-a, gratė e marrin pensionin e pleqėrisė dy muaj mė vonė.

Nė 2018-n njė grua do ta marrė pensionin kur tė mbushė 60 vjeē e 8 muaj. Rritja e moshės sė pensionit pėr gratė do tė vijojė ēdo vit me dy muaj, deri nė vitin 2057, kur gratė tė dalin nė pension nė moshėn 67 vjeē. Nė vitin 2019 gratė do tė dalin nė pension nė moshėn 60 vjeē e 10 muaj.

Pėr burrat mosha e daljes nė pension nuk do tė ndryshojė deri nė vitin 2033. 65-vjeē ėshtė mosha e daljes nė pension pėr burrat, e cila parashikohet tė mos ndryshohet edhe pėr 15 vite.

Vitet e punės
Pėrveē moshės sė pensionit, ligji parashikon edhe rritjen e viteve tė punės qė ju duhen pėr tė pėrfituar pension tė plotė. Nga 1 janari burrave iu duhen 36 vite e 4 muaj punė pėr tė marrė pensionin e plotė tė pleqėrisė. Prej vitit 2015 vitet e punės qė iu duhen pėr pensionin e pleqėrisė, rriten me 4 muaj ēdo vit.

Vjetėrsia nė punė do tė rritet derisa ēdo qytetarė ti duhen 40 vite punė pėr pensionin e pleqėrisė. Edhe pėr gratė parashikohet rritja e viteve tė punės qė duhen pėr pensionin e plotė. Ashtu si burrat, gratė do t’ju duhen 4 muaj mė shumė kontribute pėr tė pėrfituar tė plotė pensionin e pleqėrisė.

Masa e pensionit tė pleqėrisė
Pensioni mujor i pleqėrisė pėrbėhet nga njė shumė bazė dhe nga njė shtesė. Shuma bazė llogaritet si raport i periudhės sė sigurimit, qė ka realizuar personi, me periudhėn e sigurimit tė kėrkuar, sipas tabelave tė daljes nė pension pleqėrie, bazuar ne moshė dhe vite sigurimi, shumėzuar me pensionin social.

- Shtesa do tė jetė 1 pėr qind pėr vit sigurimi shumėzuar me bazėn mesatare tė vlerėsuar qė personat e siguruar kanė arritur nėpėrmjet kontributeve, gjatė gjithė periudhės kontributive. - Shuma e pėrgjithshme e pensionit nuk mund tė jetė mė e vogėl se pensioni social.

Pension i reduktuar
Masa e pensionit tė reduktuar tė pleqėrisė ėshtė pjesė e pensionit tė pleqėrisė dhe mbetet i reduktuar gjatė gjithė kohės sė pėrfitimit. Ky pension llogaritet duke zbritur nga pensioni i pleqėrisė shumėn qė del nga shumėzimi i numrit tė muajve tė pėrfitimit tė pensionit para mbushjes sė moshės, me koeficientin mujor tė reduktimit.

Koeficienti i reduktimit ėshtė 0.6 % nė muaj. Shėmbull: Nėqoftėse njė pėrfitues kėrkon pension tė reduktuar 20 muaj para mbushjes sė moshės pėr pension tė plotė pleqėrie, nga pensioni i plotė mujor i llogaritur, qė mund t’i caktohet 24.000 lekė, do t’i zbritet 12 % (qė del nga prodhimi i 20 (muaj) qė e ka pėrfituar mė shpejt pensionin e pleqėrisė me 06 %, qė ėshtė koeficienti i miratuar).

pensionet

pensionet

d.c./shqiptarja.com

10 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
berti a ka ndonje firme private apo shteterore qe ti mbaje grate ne pune deri ne moshen 65 vjece?ky eshte nje shfrytezim ne maximum i njerezve per te mos e gezuar pensionin.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15