Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 20:08 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale
11 Gusht 2017 - 18:17 | përditesuar në 19:43
Pensioni mesatar nė Shqipėri mė
i ulėti nė rajon, 86 € nė fund tė 2016
Pensioni mesatar nė vendin tonė, nė fund tė vitit tė kaluar, arriti nė 86 euro. Sipas tė dhėnave zyrtare tė Institutit tė Sigurimeve Shoqėrore, pensioni mesatar nė qytet arriti nė 14,873  lekė mė 2016, ndėrsa nė fshat ishte 8,556 lekė.

Pensioni mesatar nė rang vendi ishte 11,714 lekė, ose 86 euro mė 2016. Sipas njė studimi qė Bashkimi Europian ka bėrė pėr reformat e pensioneve nė Ballkan pas viteve 2011 ka referuar se pensioni mesatar nė rajon (Serbi, Mali i Zi, Maqedoni, Bosnjė) ishte 240 euro nė fillim tė 2012, shifėr kjo 2.5 herė mė e lartė e se Shqipėrisė pa marrė nė konsideratė indeksimet e mėvonshme qė mund tė kenė thelluar edhe mė tej kėtė diferencė.

Nivelin mė tė lartė tė pensionit mesatar e ka Mali i Zi me 323 euro, ndėrsa mė tė ulėtin e ka Bosnja, me 178 euro.

Edhe pse ekonomia e vendit ėshtė futur nė njė trend rritės me njė ritėm mė tė lartė se Rajoni dy vitet e fundit, mbrojtja e shtresave mė tė vulnerabile lė shumė pėr tė dėshiruar. Pensionistėt shqiptarė shihet tė jenė shumė tė keqpaguar nė raport me fqinjėt tanė, por tė marrim nė konsideratė se skemat mbrojtėse ndaj tyre nuk funksionojnė si nė Rajon.

Nė kėndvėshtrimin e integrimit nė BE pėr sa i pėrket nivelit tė jetesės pėr pensionistėt, Shqipėria paraqitet shumė poshtė vendeve tė rajonit, teksa ato tė BE duken tė pakapshme. Pensioni mesatar i njė gjermani i kalon tė 41 mijė eurot nė vit, nė Itali  mbi 27 mijė euro, nė Norvegji 58 mijė euro, nė Poloni 11 mijė euro etj.

Por perspektiva e pensionistėve shqiptarė duket shumė e zbehtė pėr shkak se, numri i pensionistėve po rritet me shpejtėsi, pėrkundrejt plakjes me ritme tė shpejta. Reduktimi i forcės sė punės do tė vėrė nė vėshtirėsi arkėn e shtetit pėr tė ardhurat e pensioneve dhe rritja e numrit tė pensionistėve do tė rrisė pagesat./Monitor

Redaksia Online
J.Sh Shqiptarja.com

20 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Uje uje Tani je ne linje o Bon jov Se perpara flisje mbrockulla.Mallkimi duhet Te filloje Nga kryemunistri qe e zencin ahet e Te moshuareve Te semure e pa femijet prane. Jesus ndihmona e ver drejtesi. Ju jeni shpresa jone. Amen !!
avatar
Anonim
Bon xhovi Mjer kush e arrin moshen e pensionitsa te jene keta lloj politikanesh.Vjedhin miljona ,sigurojn tre breza dhe tallen me pensionistat e shkrete qe su dalin as per ilace.Ish ushtaraket e kane fituar tre here statusin dhe askush se zbaton.Mjere ne qe presim nga keta.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16