Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 08:38 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale DRIĒIM ĒAKA
08 Tetor 2017 - 07:54 | përditesuar në 13:18
Pensionistėt/Si rritet pensioni pėr
tė gjithė tė moshuarit deri nė 6%
Nėse mbushni moshėn pėr pension dhe ju caktohet pėr tė pėrfituar 16 mijė lekė tė reja, atėherė mund tė merrni shtesė deri nė 6%, nė qoftė se vijoni tė paguani kontributet. Edhe nėse sot jeni pensionistėt dhe filloni punė duke paguar kontribute, atėherė pėrsėri mund tė pėrfitoni shtesė prej 6%. Janė kėto dy favorizimet e skemės sė re tė pensioneve, e cila parashikon qė pėr tė gjithė tė moshuarit tė marrin shtesė.

Kjo do tė thotė se njė person i cili ėshtė nė prag tė daljes nė pension dhe do pėrfitonte 18 mijė lekė nė muaj, duke e shtyrė daljen nė pension pėr 12 muaj, merr shtesė 6%, qė do tė thotė 1 mijė e 800 lekė tė reja mė shumė. Pėr ēdo muaj qė shtyni daljen nė pension, apo pėr ēdo muaj qė ndėrprisni pensionin dhe ripaguani kontribute merrni 0.5% shtesė nė pension.
 
Ligji
“I siguruari, i cili ka plotėsuar kushtet pėr pension pleqėrie, merr shtesė nė masėn 0,5 pėr qind tė pensionit pėr ēdo muaj qė shtyn datėn e daljes nė pension dhe vazhdon tė paguajė kontribute”, - thuhet nė ligjin pėr sigurimet shoqėrore.
“Pėrfituesi i pensionit tė pleqėrisė, qė ndėrpret pensionin, vazhdon tė punojė dhe paguan kontribute, merr shtesė mbi pension nė masėn 0,5 pėr qind pėr ēdo muaj ndėrprerjeje. Kjo shtesė llogaritet mbi atė masė pensioni qė rezulton pas rritjeve dhe indeksimit qė ka pėsuar pensioni gjatė kohės sė ndėrprerjes”, - theksohet mė tej nė ligjin pėr sigurimet shoqėrore.

Dokumentat
Pėr tė marrė shtesat nė pension, ISSH ka sqaruar se nuk do tė duhen mė qė pensionistėt tė sorrolaten pėr tė dorėzuar dokumentat.
“Nė funksion tė lehtėsimit tė procedurave pėr qytetarėt pėr tėrheqjen e kėrkesave dokumentare tė pėr aplikim pėr shėrbimet e ofruara nga sigurimet shoqėrore, sqarojmė se mbėshtetur nė VKM nr. 495, datė 13.09.2017 “Pėr miratimin e rregullave tė pėrfitimit tė shėrbimeve publike elektronike”, Agjencitė Lokale tė Sigurimeve Shoqėrore, pėr tė gjitha shėrbimet qė ofrojnė dhe pranojnė dokumentacion nga qytetarėt, nuk do tė kėrkojnė prej tyre depozitimin e dokumentave tė mėposhtme:
-Tė gjitha llojet e certifikatave qė gjenerohen nga sistemi i gjendjes civile.
-Dėshmi penaliteti.
-Dokumente tė cilat gjenerohen nga strukturat e sigurimeve shoqėrore.

Nė ēdo rast, punonjėsit, tė cilėt do tė aksesojnė tė dhėnat, mund ta realizojnė kėtė vetėm pasi tė jenė pajisur me autorizim me shkrim nga ana e aplikuesit pėr kėtė qėllim. Pėrpunimi i tė dhėnave tė pėrfituara nėpėrmjet aksesit tė drejtpėrdrejtė kryhet nė pėrputhje me legjislacionin nė fuqi pėr mbrojtjen e tė dhėnave personale. Dokumentacioni do tė gjenerohet nga portali e-albania.al dhe nga ndėrveprimi i bazės tė tė dhėnave tė sigurimeve shoqėrore me institucionet e tjera shtetėrore. Gjithashtu theksojmė se pėrsa i pėrket dokumentave apo vėrtetimeve pėr pėrdorim jashtė vendit, deri nė njė moment tė dytė, kėrkesa pėr kėto dokumenta do tė vazhdojė tė kryhet nėpėrmjet Postės Shqiptare sha, drejtuar Institutit tė Sigurimeve Shoqėrore”, - thotė Instituti i Sigurimeve Shoqrore.
 
 
Redaksia Online
D.T/Shqiptarja.com

8 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 21/02/2018, VITI VIII- NR.41