Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 20:09 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Sociale NGA RASHELA SHEHU
12 Gusht 2017 - 15:43 | përditesuar në 14:36
Pishinat argėtim e burim infeksionesh
mjekja pėr Report Tv: Kujdes higjenėn
Shumė qytetarė tė Tiranės zgjedhin pishinat, si formė argėtimi dhe freskie e kėtyre ditėve tė nxehta.

Po mjekėt vėnė theksin tek rreziqet qė mund t’ju kanosen nga frekuentimi i tyre.

Bruna Shiroka, drejtoresha e qendrės shėndetėsore nr 3, u shpreh se klori tek uji i pishinave mund tė provokojė shqetėsime tė ndryshme nė lėkurė, ashtu si dhe shezlloni mund tė kthehen nė burim infeksioni.

“Qoftė njė person me njė problem tė lėkurės, qė tė themi nė thonjėza i “pakujdesshėm”, pėrdorimi i atij shezlloni nga njė person normal, ėshtė shumė i ekspozuar ndaj atij problemi fillimisht tė padukshėm, dhe kur bėhet i dukshėm ėshtė vėshtirė i kontrollueshėm. Sasia e shtuar e klorit mbi vlerėn reale tė parametrit tė caktuar nga ideja pėr t'i mbrojtur ata qė frekuentojnė pishinat, sjell probleme pėr lėkurėn”, tha Shiroka.

Mjekja Shiroka, jep edhe disa kėshilla pėr t’u mbajtur parasysh gjatė frekuentimit tė pishinave, duke vėnė theksin tek higjena personale.

“Nėse do ruheshin rregullat, pėrdorimi i dushit para se tė futesh nė pishinė, pėr fėmijėt e vegjėl ėshtė mė pak i kėshillueshėm pėrdorimi i pishinės, pas pishinės kėshillohet banjo trupi”, shtoi mjekia Shiroka.

Mjekėt kėshillojnė qė tė mos frekuentohen pishinat e mbipopulluara, pasi nė kėtė mėnyrė shmangen edhe infeksionet qė mund tė merren aty. Pėr ēdo shqetėsim qytetarėt duhet t’i drejtohen konsultave mjekėsore.

Redaksia Online
J.Sh/Shqiptarja.com

20 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Hoxha: Vettingu “ok” ndëshkoni drejtorat mos i bëni amnisti
‘5 Pyetjet’ Paloka: SHBA-BE na kėrcėnuan qė tė hyjmė nė zgjedhje
Vetting/Min.Drejtėsisė nė Report Tv: KLD tė vepronte mė shpejt
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 21/09/2017, Viti VII - NR.223