Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 13:39 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale
11 Shkurt 2018 - 00:56 | përditesuar në 11:04
Rektori i UT: Mospagesa e
​pedagogėve, veprim i paprecedent
Nikolla: Ndjesė tė madhe publike
PD: Shpėrdorim detyre nga Nikolla
Rektori i Universitetit tė Tiranės, Mynyr Koni, reagon nė lidhje me mosdhėnien e pagave tė punonjėsve tė Universitetit tė Tiranės. Prof. Koni nė rrjetet sociale ka shkruar se ėshtė i shqetėsuar nė lidhje mė mospagesėn e muajit janar ndaj punonjėsve tė UT, ai e quan kėtė veprim si tė paprecedent nga autoritetet pėrgjegjėse dhe si rezultat tė paaftėsisė sė tyre.

Rektori thotė se nė kėto kushte Bordi i Administrimt duhet tė kishte ēelur fondin pėr pagat nga tė ardhurat e institucionit pasi tė ardhurat e trashėguara nga viti 2017 janė tė mjaftueshme pėr ēeljen e fondeve tė pagave pėr personelin e Universitetit tė Tiranės.

Postimi i plotė:

 “Tė nderuar kolegė dhe punonjės tė Universitetit tė Tiranės!
Jam shumė i shqetėsuar nė lidhje me mospagesėn pėr punėn tuaj tė kryer pėr muajin Janar 2018. Ky ėshtė njė veprim i paprecedentė nga autoritetet pėrgjegjėse tė ngarkuara me ligj, Bordi i Administrimit dhe Administratori i Universitetit.

Nė pritje tė daljes sė njė akti nėnligjor ėshtė bllokuar transferta e pakushtėzuar pėr Institucionet e Arsimit tė Lartė publik.

Nė kėto kushte Bordi i Administrimt duhet tė kishte ēelur fondin pėr pagat nga tė ardhurat e institucionit. Kėshtu qė nė Universitetin e Tiranės, tė ardhurat e trashėguara nga viti 2017 janė tė mjaftueshme pėr ēeljen e fondeve tė pagave pėr personelin e Universitetit tė Tiranės. Bordi i Administrimit tė UT si dhe Administratori i UT nuk kanė vepruar nė ēeljen e fondit tė pagave nga tė ardhurat, tė paktėn pėr muajin Janar. Kjo ka bėrė tė mundur qė punonjėsit e UT tė mos kenė marrė pagat. Ky veprim i BA dhe Administratorit vjen si pasojė e paaftėsisė apo mosveprimi i tyre ka tė bėjė me trysninė ndaj stafit akademik dhe joakademikt tė UT, ashtu siē po veprohet me njė pjesė tė stafit tė Rektoratit tė UT tė cilėt nuk kanė marrė pagat pėr afro 8 muaj.

Nė emėr tė gjithė punonjėsve tė UT i bėj thirrje Bordit tė Administrimit dhe Administratorit tė ēelin fondin e pagave tė muajit Janar nga tė ardhurat dhe tė bėhet pagesa e punonjėsve brenda ditės sė hėnė, datė 12.02.2018.”

Redaksia Online
A.D/shqiptarja.com

13 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/03/2018, VITI VIII- NR.65