Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 10:03 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale Kristi Gongo
06 Janar 2018 - 14:33 | përditesuar në 14:43
Rritja e moshės sė pensionit,
qytetarėt:Kur do e gėzojmė?!
2018,sa rritet mosha dhe vitet e punės
Nga 1 janari i 2018-s, mosha e daljes nė pension pėr gratė do tė rritet me dy muaj. Gratė do tė marrin pensionin dy muaj mė vonė ēdo vit, deri nė vitin 2057 kur gratė tė arrijnė moshėn 67 vjeē pėr tė pėrfituar pension.

Ndėrsa pėr burrat, mosha e daljes nė pension fillon rritet nga viti 2033, pėr tė arritur nė 67 vjeē nė vitin 2057. Burrat dhe gratė do tė kenė tė njėjtėn moshė daljeje nė pension dhe tė njėjtin kontribut pėr tė pėrfituar pensionin e pleqėrisė. Por si e presin qytetarėt kėtė? Report tv dėgjon shqetėsimet e qytetarėve.

“Ėshtė shumė e gabuar, sepse nuk ėshtė njė moshė e pėrshtatshme pasi a do mundet tė shkojnė deri nė atė moshė dhe e dyta kur do e gėzojnė atė pension?!”, thotė njė grua rreth tė 40-ve.

“Femrat duhet tė dalin mė herėt nė pension, edhe 60 vonė ėshtė pėr femrat”, shprehet njė burrė pėr Report Tv.

“Problematike pėr moshėn time, pėr brezat qė do tė vijnė por po presim kėshtu pėr diēka tė mirė”, tha njė 35 vjeēare.

“Tani nuk ka punė jo mė tė bėhen ato vite pune tė siguruara”, tha njė vajzė e re.

Njė qytetare shprehet pėr Report Tv se ky vendim ėshtė i drejtė pėrderisa gratė kanė kėrkuar tė drejta tė barabarta me burrat. “Ne kemi kėrkuar tė drejta tė barabarta, pėr njerėzit qė janė mirė me shėndet ėshtė kėnaqėsi qė tė punosh”, tha ajo.

Vjetėrsia e punės pėr tė dyja gjinitė ėshtė rritur me 4 muaj qė prej vitit 2015, e cila do tė vijojė edhe nga 1 janari i 2018 pėr tė arritur nga 36 vite e 4 muaj punė nė 40 vite punė pėr tė pėrfituar pension pleqėrie.

d.c./shqiptarja.com

10 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Art A e dini sa e ka pensionin njė deputet (qoftė dhe njė ditė tė ketė qenė deputet)? 180.000 lek. Popullorēe, njėmilion e tetėqind mijė lek nė muaj. Pėr kėtė duhet tė ngrihen njerzit, e jo pėr brekushet e Ramės, apo opingat e Monikės.
avatar
Anonim
emigranti Kjo ndodh se ka nje administrate shteterore te madhe qe nuk prodhon. Duhet zhbere shteti 50% te punojne te gjithe dhe mosha e pensionit te mos i kaloje 65 vjet.
avatar
Anonim
fisheku keto cmendurina po ndodhin ne te gjithe europen pasi sipas te ashtuquajturve eksperte mbase edhe me te drejte nuk eshte i mundur pagimi i pensioneve per kohe te gjate pasi sherbimi mjeksor dhe jetegjatesia e njerezve qe jetojne ne europe eshte me e perfeksionuar dhe keshtu jetojne njerezit me shume. kurse llogjika e cdonjerit thote se cdo dite mbi moshen 65 vjec dalja ne pension eshte cmenduri shkurt dhe po rishikohet ne keto vende
avatar
Anonim
Petrefi Per keto dilni ne protesta jo per partite.
avatar
Anonim
pjeter Per fat te keq keto jane kriteret e BE-se, aq me keq ne , qe kerkojme te bejme pjese ne ate BE, duhet tjushkome pas standartit te tyre packa senuk kemi as te ardhura as standard e cilesi jete si BE-ja. Italia psh, nga 2019, 67 vjet, mesatarja BE-se tani per tani eshte, 64.4 vjet, dhe tendenca eshte gjithnje ne rritje.Do te na duhet te punojme me bebelina pas b..th.e me duket.
avatar
Anonim
kasem gahinji keshtu sigurohet e e drejta e njeriut per pune,pa cka se pune nuk ka.a ju kujtohet ai diktatori qe nxirrte ne pension 55-60 vjec?si i shkelte te drejtat per pune ai.tani i kemi te gjitha.kur do gezojme penionin?kur te shije hajdini urofin(nuk kish toke hajdini,ndaj dhe nuk kish mbjelle)prisni,se ka kohe.nje dite urofi do te shihet,lemejte i kemi,por vite kontributive ska.pra,rrofte lemosha,bamiresia,menxa sociale.dhe politikanet bamires te dhjamosue,te krimbur ne pasuri te na servirin supen .
avatar
Anonim
Populli Me e keqja ėshtė se kontributet shkojnė tek xhepat e kriminelėve nė pushtet, jo pėr shėrbime e zhvillim tė vendit. Fatkeqėsisht Shqipėria ėshtė vend shumė i prapambetur dhe injorant.
avatar
Anonim
Boti Po ne 74 kemi Life Expecatncy Age, qe do te thote mosha mesatare e jetes per nje person ne Shqiperi. I bie puno 42 vjet qe te mbash shtetin. Jepini oburra rripini njerezit, se su ka dale akoma shkuma . Po su ankuan, jemi mire. Po u ankuan, jepu nanj thes miell. Parime shqiptare!
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15