Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 09:41 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale
14 Nentor 2017 - 17:08 | përditesuar në 17:20
Sarandė, nxėnėsit ndėrpresin
mėsimin, s’ka mjet transporti
Janė 5 familje nga fshati Muzinė nė Finiq tė Sarandės qė protestojnė, pasi fėmijėt e tyre e kanė ndėrprerė mėsimin pėrshka tė mungesės sė transportit.

Deri tani transporti bėhej nga njė furgon i cili paguhej nga bashkia ndėrsa tani kjo kompetencė i ka kaluar ministrisė sė Arsimit, ku kjo e fundit paratė pėr transport do t'ia kalojė prindėrve ne llogari e mė pas kėta do tė kontraktojnė njė mjet pėr tė bėrė transportin.

 Kjo gjė ka krijuar anomali nė mbarėvajtjen e transportimit tė fėmijėve nė shkolla. Kryetari i Fshatit Muzinė Konstandin Nathanaili u shpreh se "prej njė javė ėshtė ndėrprerė transporti i fėmijėve tė fshatit muzinė pėr nė shkollė kemi kėrkuar pranė bashkisė Finiq pėr gjidhjen e situatės, por akoma nuk ėshtė gjetur zgjidhje.

“E kemi shumė tė vėshtirė tė dalim nga shkolla, pasi kur dalim duhet tė presin nė rrugė dhe tė na marrė njė furgon i rastit dhe tė na marri dhe tė na dėrgoj nė shtėpi. E kemi shumė tė vėshtirė”-thotė njė nxėnėse.

“Tė vejė e tė sigurojė qė tė shkojnė tė sigurtė nė shkollė.  Dimri po afron, Tė rrini nė mes tė dimrit dhe tė presin furgonat e rastit”-shprehet njė nga prindėrit e fėmijėve.

“Prej disa ditėsh na ėshtė refuzuar nga Kryebashkiaku, Leonidha kristo, karburanti i mjeteve qė trasportojnė fėmijėt tanė  nga fshati Muzinė drejt shkollės “Mesopotam”. Kam patur dje njė komunikim me kryebashkiakun, por nuk mė dha asnjė zgjidhje”-theksoi njė tjetėr banor.

Kryetari i Bashkisė Finiq Leonidha Hristo pėr kėtė problem u shpreh se kjo situatė ėshtė qė prej njė viti ku Ministria e Arsimit ka ndėrprerė fondin pėr transportin e fėmijėve.

Sinkron: Leonidha Kristo kr Bashkisė e Finiq: Kurse sivjet administrimin e ka ministria e Arsimit dhe jo bashkia, kėtė lloj pagese e ka ministria dhe jo bashkia. Kėtė lloj pagesė nuk e kemi ne si bashki, ne gjejmė forma,pasi forma e transportit pėr fėmijėt ėshtė njė ēėshtje e ndjeshme edhe ne si bashki e kemi si detyrim tė kujdesemi pėr kėta fėmijė. Ne mundohemi qė kėta fėmijė tė mos i lėmė nė rrugės.

Trasporti i fėmijėve pėr nė shkollė nuk ėshtė problem vetėm nė Muzinė, por edhe nė fshatra tė tjerė tė bashkisė Finiq, pasi kjo bashki pėrbėhet nga 56 fshatra. Sipas kryetari tė bashkisė sė Finiqit situata e transportit tė nxėnėsve do tė gjejė zgjidhje shumė shpejt.

Redaksia Online
N.M/Shqiptarja.com

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Kryemadhi: Protesta e 27 janarit maja e ajsbergut, Rama do ikė
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38