Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 08:48 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale
07 Tetor 2017 - 18:02 | përditesuar në 18:45
Shkodėr, egjiptianėt: Bashkia na 
premtoi shumė gjera, s'bėri asgjė
Komuniteti Egjiptian nė afėrsi tė Urės sė Vjetėr tė Bunės nė qytetin e Shkodrės duket se ėshtė lėnė nė harresė nga Bashkia Shkodėr. Vetė banorėt e kėtij komuniteti e vėnė nė dukje njė fakt tė tillė.

Ato shprehen se kanė marrė premtime pėr tė rregulluar shtėpitė, pėr tė sjellė ujin e pijshėm, por asgjė nuk ėshtė bėrė. Pavarėsisht premtimeve situata vijon tė jetė e njejtė, ujin e pijshėm e marrin nga lumi Buna.
 
 Njė nga banorėt e kėtij komuniteti ėshtė shprehur se po jetojmė nė kushte shumė tė vėshtira.
“ As nė Afrikė ma merr mendja  se jetojnė kėshtu, i bėjė thirrje deputetėve tė Shkodrės, se kur vjen puna pėr vota vijnė kėtu dhe na qeshin e na thonė a doni me pi gjėra, ulen ee. Kryetarja e Bashkisė duhet tė mendojė pėr kėtė komunitet a skanė ujė a skanė drita. Vijnė shtatė herė nė ditė pėr tu pre dritat, po cfarė me ju kėput more, ėshtė turp”.
 
Njė tjetėr banore e kėtij komunitetit shprehet e indinjuar pėr kushtet nė tė cilėn jeton familja e saj dhe komuniteti nė tėrėsi:
Na kanė premtuar pėr  tė na rregullu shtėpitė, por nuk  na i kanė rregullu. Pimė ujė Bune.I bėjė thirrje kryetares sė Bashkisė sė Shkodrės  me marrė masa pėr ne egjiptiant. Tė vijė dhe ta shoh se ēfarė uji pimė ne, ne pimė ujė tė Lumit Buna”, kanė thėnė pėr mediat banorėt e kėtij komuniteti.
 
Uji i pijshėm, ndihma sociale dhe strehimi janė tre problemet kryesore tė kėtij komuniteti. Probleme qė nese nuk do tė zgjidhen do tė bėjnė qė kėto banorė tė organizojnė protesta para Bashkisė sė Shkodrės.Redaksia Online
N.M/Shqiptarja.com

8 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 21/02/2018, VITI VIII- NR.41