Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 07:16 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Sociale
11 Gusht 2017 - 15:16 | përditesuar në 15:56
Ulet ēmimi i banesave nė Tiranė 
pėson rritje ēmimi i qirave 
Ēmimet e banesave nė Tiranė kanė pėsuar ulje nė tremujorin e dytė, pėrkundėr ēmimit tė qirave qė ėshtė rritur.

Sipas indeksit tė Bankės sė Shqipėrisė rėnia e ēmimeve tė banesave ishte 11% sipas matjeve tė kryera nė Tiranė, ndėrsa indeksi i ēmimeve tė qirave ka shėnuar rritje, nisur qė nga tremujori i tretė i vitit 2016.

Ekspertėt e tregut sqarojnė se ēmimet e banesave po bien nga fluksi i lartė i objekteve tė reja tė banimit qė po ndėrtohen nė Tiranė, duke bėrė qė ēmimi i banesave tė vihet nėn presion nė disa zona.

Sipas vėzhgimeve tė Monitor nė zonėn ish-magazinave nė Siri Kodra, njė kompleks i ri pallatesh qė kishte pėrfunduar punimet qė nė fund tė vitit 2016 uli ēmimet me gati 100 euro pėr metėr katror. Menaxherėt pohuan se ēmimet u ulėn pėr shkak tė fluksit tė madh tė ndėrtimeve tė reja qė po bėhen nė zonė.

Nga pritshmėria se tregu do tė ketė mbi-ofertė pėr ndėrtime, disa prej ndėrtuesve kanė ulur ēmimet pėr banesat e pėrfunduara nga frika e njė flluske tė mundshme.

Nga ana tjetėr, Banka e Shqipėrisė, ka analizuar se rritja e treguesve paraprijės tė numrit dhe vlerės sė pėrafėrt tė lejeve tė ndėrtimit, u ndikua kryesisht nga kategoria e ndėrtesave pėr qėllime banimi.

Rritja e numrit tė miratuar tė lejeve tė ndėrtimit dhe kontributi pozitiv i investimeve publike sinjalizojnė pėr vijim tė tendencės pozitive tė sektorit tė ndėrtimit edhe nė tremujorin e dytė tė vitit 2017.

Gjithashtu, treguesi i besimit dhe norma e shfrytėzimit tė kapaciteteve nė ndėrtim sugjerojnė se performanca e sektorit ndėrtues qėndron nė kahun rritės.

Redaksia Online
J.Sh Shqiptarja.com

7 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Abc O burra me blejt te gjith shtepi ne tiran me leket e bukes,pastaj ngordhni me hanger
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
​Balliu:Komisionerėt e PD u shitėn jemi tė hapur pėr bashkėpunim 
Ekskluzive/ Fleckenstein rrėzon raportin e teknikėve tė PD-sė
Intervista/17 vjeēarja shqiptare hap shoqatė bamirėsie online
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 23/08/2017, Viti VII - NR.198