Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 08:24 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale Driēim Ēaka
09 Janar 2018 - 07:30 | përditesuar në 10:41
Ushtarakėt, procedura e re pėr
tė marrė pensionin/Ndryshimet
Dokumentet dhe rastet sa pėrfitojnė ushtarakėt
Tė gjithė ushtarakėt qė ende nuk kanė plotėsuar kushtet pėr tė marrė pensionin, duhet tė ndjekin njė procedurė tė re. Instituti i Sigurimeve Shoqėrore bėn me dije se janė hequr tė gjitha certifikatat qė duheshin pėr pensionin suplementar tė ushtarakut dhe pensionin e paakohshėm.

Po kėshtu vėrtetimi pėr vitet e humbura tė punės, tashmė gjenden nga ana e ISSH-sė. Gjithashtu ISSH bėn me dije procedurėn e plotė kush pėrfiton pension si ushtarak dhe dokumentat qė duhen.

Pensionin e ushtaraku e pėrfiton:
Ushtarakėt e Forcave tė Armatosura nė RSH. Punonjėsit e Policisė sė Shtetit. Punonjėsit e Gardės sė RSH. Punonjėsit e Shėrbimit Informativ tė Shtetit. Punonjėsit e Policisė sė Burgjeve. Punonjėsit e Policisė sė Mbrojtjes nga Zjarri dhe tė Shpėtimit. Punonjėsit e Shėrbimit tė Kontrollit tė Brendshėm. Punonjėsit e Agjencisė sė Inteligjencės dhe Sigurisė sė Mbrojtjes.

Llojet e pensioneve
a)Pensioni i parakohshėm pėr vjetėrsi shėrbimi. Kushtet pėr pėrfitim: - Pėr burra: mosha 47 vjeē dhe jo mė pak se 15 vite shėrbimi. - Pėr gra: mosha 42 vjeē dhe jo mė pak se 12 vite shėrbimi.

b) Pension suplementar i pleqėrisė. Kushtet pėr pėrfitim: - Personat e pėrmendur, qė pėrfitojnė pension pleqėrie sipas Ligjit nr. 4171, datė 13.09.1966 “Pėr sigurimet shoqėrore nė RPSH” dhe Ligjit nr. 7703, datė 11.05.1993 “Pėr sigurimet shoqėrore nė RSH”, i ndryshuar.

c) Pension suplementar i invaliditetit. Kushtet pėr pėrfitim: - Personat e pėrmendur, kur janė deklaruar invalidė dhe pėrfitojnė pension invaliditeti tė plotė apo tė pjesshėm, sipas Ligjit nr. 4171, datė 13.09.1966 “Pėr sigurimet shoqėrore tė RPSH” dhe Ligjit nr. 7703, datė 11.05.1993 “Pėr sigurimet shoqėrore nė RSH”, i ndryshuar.

d) Pensioni suplementar familjar. Kushtet pėr pėrfitim: - Kur personat e familjes nė ngarkim tė personave tė pėrmendur, pėrfitojnė pension familjar, sipas Ligjit nr. 4171, datė 13.09.1966 “Pėr sigurimet shoqėrore nė RPSH” dhe Ligjit nr. 7703, datė 11.05.1993 “Pėr sigurimet shoqėrore nė RSH”, i ndryshuar.

e) Pensioni suplementar familjar, pėr personat qė humbasin jetėn nė detyrė apo pėr shkak tė saj. Kushtet pėr pėrfitim: - Personat e pėrmendur, qė humbasin jetėn nė detyrė apo pėr shkak tė saj.

Dokumentet
a) Pėr pėrfitimin e pagesės kalimtare, bashkėlidhur kėrkesės duhet tė keni: - Fotokopje tė kartės identitetit. - Vėrtetim tė pagės referuese (plotėsuar nga punėdhėnėsi). - Vėrtetim tė viteve tė shėrbimit (plotėsuar nga punėdhėnėsi). - Librezėn e kontributeve suplementare, nėse keni. - Origjinalin e Librezės sė punės (nėse jeni i punėsuar fotokopje tė librezės sė punės). - Nėse jeni i punėsuar, vėrtetim nga punėdhėnėsi i fundit pėr datėn e fillimit tė punės dhe pagėn qė pėrfitoni. - Deklaratė personale pėr gjendjen e punėsimit.

b) Pėr pėrfitimin e pensionit suplementar tė pleqėrisė, bashkėngjitur kėrkesės duhet tė keni: - Fotokopje tė kartės identitetit. - Dėshmi penaliteti. - Vėrtetim tė pagės referuese (plotėsuar nga punėdhėnėsi). - Vėrtetim tė viteve tė shėrbimit (plotėsuar nga punėdhėnėsi). - Librezėn e kontributeve suplementare, nėse keni.

c) Pėr pėrfitimin e pensionit suplementar pėr personat qė aksidentohen nė shėrbim, bashkėlidhur kėrkesės, duhet tė jenė: - Fotokopje e kartės sė identitetit. - Dėshmi penaliteti. - Procesverbali i mbajtur nga qendra e punės pėr aksidentin nė shėrbim. - Vėrtetim i pagės referuese (plotėsuar nga punėdhėnėsi). - Vėrtetim i viteve tė shėrbimit (plotėsuar nga punėdhėnėsi). - Vendim i Komisionit Mjekėsor tė Caktimit tė Aftėsisė pėr Punė. - Libreza e kontributeve suplementare, nėse keni. - Fotokopja e librezės sė punės.

d) Pėr pėrfitimin e pensionit suplementar familjar, bashkėlidhur kėrkesės duhen: - Certifikatė familjare. - Certifikata e vdekjes sė personit, qė ka kryer funksione kushtetuese apo detyra nė administratėn shtetėrore. - Fotokopje e letėrnjoftimit elektronik e pėrfituesit. - Dėshmi penaliteti e tė ndjerit. - Vėrtetim i pagės referuese (plotėsuar nga punėdhėnėsi). - Vėrtetim i viteve tė shėrbimit (plotėsuar nga punėdhėnėsi). - Libreza e kontributeve suplementare tė tė ndjerit, nėse keni. - Vėrtetim i vazhdimit tė shkollės pėr jetimėt. - Deklaratė pėr punėsimin apo aktivitetin ekonomik.

Llogaritja e njė pensioni suplementar tė pleqėrisė:
PSP = PMRMN x VSH x 1%. PSP: Pensioni Suplementar i Pleqėrisė. PMRMN: Paga Mesatare Referuese Mujore Neto. VSH: Vitet e Shėrbimit. Masa qė rezulton nga kjo formulė nuk duhet tė jetė mė shumė se 50 pėr qind e pensionit tė pleqėrisė.

Ushtaraku A.B. pėrfiton pension pleqėrie sipas Ligjit nr. 7703, datė 11.05.1993, i ndryshuar, me datė fillimi 15 Shtator 2017 dhe masėn 26,000 lekė nė muaj. Ai ka 28 vite shėrbimi si ushtarak dhe pagė mesatare referuese mujore neto 53,700 lekė nė muaj.. Llogaritja e pensionit suplementar tė pleqėrisė bėhet nė kėtė mėnyrė: PSP = 53,700 lekė x 28 vite x 1% = 15,036 lekė / muaj

Por, pensioni suplementar i pleqėrisė nuk duhet tė jetė mė i lartė se 50% e pensionit tė pleqėrisė qė ushtaraku A. B. gėzon, nė ēastin e lindjes sė tė drejtės sė pensionit suplementar. Ushtaraku A.B pėrfiton pension pleqėrie nė datėn 15 Shtator 2017, nė masėn 26,000 lekė/muaj. Nė kėtė rast, pensioni suplementar i pleqėrisė ėshtė sa 50% e pensionit tė pleqėrisė, pra 13,000 lekė / muaj. Pra, ish ushtaraku A.B. nė datėn 15 Shtator 2017 do tė pėrfitojė pension suplementar pleqėrie nė masėn 13,000 lekė lekė/muaj.

Si llogaritet pensioni i parakohshėm pėr vjetėrsi shėrbimi
Llogaritja e njė pensioni tė parakohshėm pėr vjetėrsi shėrbimi:

PPVSH = PMRMN x VSH x 1.5%. PPVSH = Pensioni i Parakohshėm pėr Vjetėrsi Shėrbimi

PMRMN = Paga Mesatare Referuese Mujore Neto. VSH = Vitet e Shėrbimit. Por, nė ēdo rast, masa e pensionit tė parakohshėm nuk mund tė jetė mė e ulėt se pensioni bazė, i cili pėrcaktohet nga Kėshilli i Ministrave, nė pėrputhje me ligjin nr. 7703, datė 11.5.1993 “Pėr sigurimet shoqėrore nė Republikėn e Shqipėrisė”, tė ndryshuar”.

Shembull:
Ushtarakut nė rezervė/lirim D.N. i lind e drejta pėr tė pėrfituar pensionin e parakohshėm pėr vjetėsi shėrbimi mė datė 20 Maj 2017. Ai ka 22 vite nė shėrbim dhe paga mesatare referuese mujore neto ėshtė 44,000 lekė nė muaj.

Llogaritja e pensionit tė parakohshėm pėr vjetėrsi shėrbimi bėhet nė kėtė mėnyrė:

PPVSH = 44,000 lekė x 22 x 1.5% = 14,520 lekė / muaj. Por, nė ēdo rast, masa e pensionit tė parakohshėm nuk mund tė jetė mė e ulėt se pensioni bazė, i cili pėrcaktohet nga Kėshilli i Ministrave, nė pėrputhje me Ligjin nr. 7703, datė 11.5.1993 “Pėr sigurimet shoqėrore nė Republikėn e Shqipėrisė”, tė ndryshuar”. Nė rastin konkret masa e pensionit bazė mė datė 20 Maj 2017 ėshtė 13,014 lekė nė muaj, pra masa e llogaritur e PPVSH do tė jetė 14,520 lekė nė muaj. Pra, ish-ushtaraku D.N. nė datėn 20 Maj 2017 do tė pėrfitojė pension tė parakohshėm pėr vjetėrsi shėrbimi nė masėn 14,520 lekė / muaj.

d.c./shqiptarja.com

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Reforma nė Akademi, Gjinushi pėr Report Tv: Unė, rol katalizatori
Duma: PD po konsultohet pėr kandidatėt pėr kryebashkiakė
Gazidede, zbulohet lidhja sekrete me Sigurimin qė 1991
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 25/02/2018, VITI VIII- NR.45