Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 12:21 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale
11 Shkurt 2018 - 17:40 | përditesuar në 20:45
VD/Lagjia e izoluar nė Mallakastėr,
pas 27 vitesh rruga po bėhet realitet 
Nė fshatin Aranitas tė bashkisė Mallakaster, njė lagje e quajtur Lumare qėndron e izoluar prej 27 vitesh. Ajo ėshtė e rrethuar nga malet, me  pyje  kocimare dhe mbetet lagjia  mė problematike, jo vetėm e Aranitasit, por edhe e  gjithė zonės sė Mallakastrės. Sot kėtu jetojnė vetėm 9 familje.

Janė tė vetmit qė qėndruan, nga 200 banorė qė kishte kjo lagje para demokracisė.Tė tjerėt jane larguar pėr shkak  tė kushteve shumė tė kėqija tė infrastrukturės .   

Banorėt e mbetur thonė se janė tė izoluar nė kėtė vend, pasi  kanė mbetur pa tė vetmen mundėsi tė lėvizjes, me pjesėn tjetėr tė fshatit tė tyre Aranitas apo  qytetit tė  Ballshit, pėr shkak tė mungesės sė rrugės. Nė pamundėsi pėr tė shkuar nė fshat, lėvizjen e bėjnė me mushka ose me kalė, ose edhe nė kėmbė. Pavarėsisht ankesave qė ata kanė bėrė ndėr vite, asgjė nuk ėshtė zgjidhur sipas banorėve.

 “Trajtimi ndaj nesh , pėr mungesen e infrastruktures rrugore, ka qėnė si tė mos jemi shtetas tė kėtij vendi. Nė 27 vite demokraci, nuk ėshtė  bėrė asnjė investim nė lagjen tone, pavarėsisht se vinin na premtonin, ēdo 4 vjet, nė kohė fushatash, por sipas tyre, ato kane qėnė tė pavėrteta dhe pėr t’e marrė voten”, shprehen tė indinjuar banorėt.

Familjet shqetėsohen edhe pėr peripecitė qė hasin fėmijėt e tyre pėr tė shkuar nė shkollė. Ata duhet tė kalojnė rrugėn nė baltė, shkurre si dhe me friken mos ndeshen me kafshė, pasi gjithe zona, ėshtė e rrethuar me pyje. Ashtu, tė gjithė bashkė, shkojnė nė kėmbė deri nė shkollėn e fshatit Aranitas.

Kjo vajtje dhe ardhje 8 kilometra realizohet vetem kur ėshtė koha e mire, pasi nė kohė me reshje ata nuk mund tė shkojnė.

Por  me sa duket  kėtij kalvari shumė tė gjatė pritjeje, prej shume vitesh po i vjen  fundi. E  premtuar nga kryetari i bashkisė Mallakaster Agron Kapllanaj, banorėt e lagjes Lumare nuk do tė jenė mė tė izoluar. Kanė nisur punimet pėr pėrmirėsimin e rrugės. Mjetet qė po punojnė kėtu, ku drejtusit e saj rrezikojnė edhe jetėn, pėr shkak tė terenit shumė tė vėshtire malore, jane drejt fundit tė hapjes sė  njė rruge te re nė faqet e malit deri nė qender tė kėsaj lagje. Nė tė gjitha punimet, banorėt tė lumtur, kanė ndjekur punimet. Sakaq Kapllanaj deklaroi se mė nė fund, kjo rrugė ka marrė vėmendjen e duhur.
Lagja e izoluar nga bota reale prej 27 vjetesh pėr njė rrugė qė po bėhet realitet  ėshtė lumturia mė e madhe e banorėve, tė cilėt shprehen se rruga do tė mbajė emrin e kryetarit tė Bashkisė.


e.gj/Shqiptarja.com

12 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63