Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 12:35 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale
10 Shkurt 2018 - 20:34
Vonesat e pagave të pedagogëve
Nikolla: Ndjesë të madhe publike
Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla ka reaguar për herë të parë lidhur me vonesat e pagave të pedagogëve. Gjatë një konference, Nikolla u ka kërkuar ndjesë pedagogëve për vonesën e pagës së muajit janar. 

Ndërsa ka deklaruar se Ligji i Arsimit të Lartë garanton autonominë financiare të universiteteve, në mënyrë të tillë që, çdo buxhet që mbetet në fund të vitit të trashëgohet në vitin pasardhës buxhetor. 

Unë do të përfitoj nga rasti të kërkoj një ndjesë të madhe publike të gjithë pedagogëve dhe pedagogeve por dhe administratës së universiteteve publike për vonesën e pagës së tyre, për t’iu thënë që nuk është as më shumë e as më pak por pikërisht edhe nevoja që qeveria dhe institucionet qeverisëse të bëjnë maksimalisht detyrat e tyre të shtëpisë, sepse është një axhustim i nevojshëm që vjen përmes ligjit të ri të arsimit të lartë që ofron më shumë autonomi financiare për universitetet duke vendosur që çdo buxhet që mbetet në fund të vitit të trashëgohet në vitin pasardhës buxhetor”, tha ministrja Nikolla.

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

12 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Fol shqip Ministre Arsimit pa arsim. Turp. Axhustim thote e mbaruara.. rregullim.. o Halim qe sdi kendim por je Minister per Arsi.
avatar
Anonim
paluca axhustim = ndreqje ...flisni shqip o njerez
avatar
Anonim
lexues Epo e kane kaluar jeten universiteteve me te medha te botes nuk kane faj se ndikohen nga kultura dhe rryma te ndryshme
avatar
Anonim
Populli Kjo eshte e paimagjinueshme... Po rrogen tuaj dhe shperblimet dhe favoret dhe nderet dhe rehatine e pamerituar ne nje vend qe lengon nga varferia ... jo vetem pedagoget e universiteteve por gjithe Shqiptaret jua japin keto favore qe ti perfaqesoni , qe ti mbroni , qe ti nderoni dhe te te keni minimumin e pergjegjegjesise dhe respektit ndaj tyre... Naftetaret Lihen pa buken e gojes te zvarriten rrugeve ... Shqiptaret baktisin vendin nga varferia nderkihe qe ju beni show.TURP TE KENI !!!
avatar
Anonim
Qytetari digjital Shko mo b*le, fole perseri ne emer te popullit ti fshatar i Ndermenasit?
avatar
Anonim
Populli Po mo zagar Politik po... Se ka loqe pa identitet si puna jote .. Prandaj shkojne punet keshtu
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63