Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 02:37 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale
12 Shtator 2017 - 21:38 | përditesuar në 21:50
Zbulohen rrugėt e trafikimit tė
shqiptarėve drejt Anglisė
Fiks Fare zbuloi njė grup tė gjerė trafikantėsh qė dėrgonin klandestinė drejt Mbretėrisė sė Bashkuar.

Nėpėrmjet kamerave tė fshehta, gazetarėt dokumentuan tė gjithė rrugėtimin e shqiptarėve drejt "tokės sė premtuar". Sekserėt kėrkonin nga 9 deri nė 11 mijė euro pėr dėrgimin e njė qytetari drejt Anglisė.

Gazetarėt ranė nė gjurmėt e trafikantėve nėpėrmjet rrjeteve sociale. Mė pas, biseda nė telefon dhe nė fund takimet, tė cilat u zhvilluan nė qytetin e Vlorės.

Sekserėt i treguan gazetarėve tė "Fiks Fare" rrugėtimin, ku udhėtimi nga Shqipėria drejt Belgjikės bėhej me autobus. Kalimi drejt Britanisė sė Madhe realizohej me autobusė, kamionė ose jahte. Sekserėt treguan se kanė dhjetėra "prenotime", nga tė gjitha qytetet e Shqipėrisė. Sipas tyre, meshkujt trafikohen mė lehtė, ndėrsa vajzat dhe fėmijėt janė shumė tė vėshtirė, ēka pėrkthehet nė shuma mė tė mėdha pėr t'u paguar.

Biseda nė rrjetet sociale
Britania e Madhe ėshtė kthyer nė "tokėn e premtuar" tė shumė tė rinjve shqiptarė, tė cilėt gjejnė mėnyra nga mė tė ndryshmet pėr t'u futur ilegalisht nė Mbretėri. Shqiptarėt shfrytėzojnė tė gjitha rrugėt pėr tė shkuar nė Angli, Uells apo Skoci. Fiks Fare zbulon njė prej rrjeteve tė trafikantėve qė ēojnė klandestinė shqiptarė, pa viza. Shuma qė duhet tė paguajnė shqiptarėt varion nga 8 deri nė 11 mijė euro.

Gazetarėt e Fiks Fare ranė nė gjurmėt e trafikantėve nė portalin "Jeta osh qef", ku u postua historia e njė djali nga Dibra qė niset drejt Londrės, pa vizė dhe dokumente. Nė komentet qė i ishin bėrė kėsaj historie ra nė sy komenti i njė djali nga qyteti i Vlorės, qė bėnte pazar pėr dėrgimin nė Angli me 10 mijė euro.

Fiks Fare kontaktoi me kėtė person, fillimisht nėpėrmjet rrjetit social "Facebook". Njė gazetare e Fiksit i prezantohet si njė vajzė qė ka tė dashurin nė Angli dhe do tė bashkohet me tė. Ai i kthen pėrgjigje, ku i shkruan se duhen para. Pazarin e bėn nė bisedėn nė inboks nė rrjetin social "Facebook". Nė bisedė, sekseri i thotė se vajtja nė Angli bėhet me autobus dhe i lė njė numėr telefoni, duke i lėnė takim nė qytetin e Vlorės. Gazetarja e telefonon, por ai nuk flet gjatė dhe i kėrkon qė ta takojė nga afėr.

Pazaret nė qytetin e Vlorės
Gazetarja e Fiks Fare takon djalin nė qytetin e Vlorės, i cili ka rolin e sekserit. Ai i premton se do e ēojė te personi qė merret direkt me klandestinėt qė tė ēojnė nė Angli. Takimi bėhet nė rrugė dhe djali tregohet mosbesues. I thotė gazetares qė tė hipi nė makinėn e tij dhe e ēon vetė te lokali i personit qė merret me kėtė punė. Nė bisedė e sipėr,  ky i fundit merr pėrsipėr qė tė bėjė dėrgimin e gazetares drejt Anglisė, kundrejt pagesės qė varion nga 9 deri nė 11 mijė euro. I tregon se 3 ditė para takimit me tė, ka nisur disa persona. Me meshkuj e ka mė lehtė tė punojė. Ai i pajis me pasaportė false dhe kalimi bėhet nga Belgjika. Transporti nga Shqipėria drejt Belgjikės bėhet me autobus ose kamion. Thotė se janė disa rrugė pėr nė Angli, me kamionė, autobusė ose jahte, por pa vulosur dokumente.

Pas kėtij takimi, djali qė merret personalisht me klandestinėt i kėrkon gazetares qė tė vijė njė ditė tjetėr. Nė bisedėn e dytė, tė zhvilluar po nė qytetin e Vlorės, ai i thotė se duhet tė presim pak, pasi kishte qenė nė Shkodėr, ku kishte takuar kokėn e rrjetit tė kėtij trafiku. Kishin nisur 3 fėmijė dhe janė 18 vetė qė presin nė radhė. Llogaritė pėr t'u nisur janė 3 ditė pėr ēdo person.

BISEDAT ME SEKSERĖT DHE KOKĖN E GRUPIT
Takimi
i parė
Fiksi- Si je, si tė kam? Ēa bėn?

Sekseri 1- Tashti vėllai im po pret atje, do i thuash njihemi dhe kaq o vėlla.

Fiksi- Ti ke letra tė rregullta?

Sekseri 1- Po jo moj me falso. Po pse e vret mendjen o vėlla, do vesh te burri. Nuk ėėė... po ai (vėllai) atė punė bėn. Ky vėllai im e di ti ēfarė pėrgjegjėsie mban? Luan me jetė, ėshtė, duhet tė jesh shumė i saktė. E di sa nė stres jemi ne kur nisim njerėz?

Dalim nga makina shkojmė nė kafe tė takojmė vėllain e tij
Sekseri 2- Hajde, si je mirė?

Fiksi- Si ke qenė ti?

Sekseri 2- Po mirė.

Fiksi- Atėherė, unė kam fol pak me sekserin 1, po pėr mė tepėr po tė lė ty qė tė flasėsh.

Sekseri 2- Si e ke emrin

Fiksi- E...

Sekseri 2- Ti do tė ikėsh andej. Rrugė pėr tė ikur ka. Ka njė sėrė rrugėsh. Po ēėshtja qė duhet tė marrim disa konfirmime qė ēėshtja sa mė tė sakta sa mė tė lehta. Tė ishe mashkull do tė kisha nisur edhe para ca ditėsh.

Po qė ato janė rrugė qė ikin, 3, 4 veta bashkė. Po mundohem tė tė gjej njė rrugė qė tė ikėsh vetėm. Nė vend tė parė, mund tė ikėsh me ndonjė teseri.

Fiksi- Me ēfarė?

Sekseri 2- Me ndonjė teseri, pėr shembull ėshtė kamionisti ėshtė dhe shoqėruesi.

Fiksi- Aaa bexh pune?

Sekseri 2-Po, po. Nuk tė pyet njeri pėr asnjė gjė, maksimumi i thua italianit atje, ktu. Nė momentin qė do ikėsh lart, do tė kem marrė adresėn e burrit ku ėshtė apo ku do tė presė. Do t’i themi burrit nė ēa vendi ėshtė. Edhe pse normalisht nė rrugėt qė kemi duam ta ēojmė deri nė derė tė shtėpisė. Se jashtė nuk ėshtė si kėtu, jashtė thjesht jep njė numėr, e vendos te navigtori atje edhe nė derė tė shtėpisė. Kur tė vijė momenti, se ėshtė ēėshtje ditėsh, se ėshtė ēik merak kjo punė, Se kanė edhe ata njė listė, kanė disa njerėz, se kėshtu funksionon. Qė tė jenė tė rregullt.

Fiksi- Tė kuptoj.

Sekseri 2- Para se tė ashtu.. unė do marr njėherė detajet e mia, nė moment qė do tė them ēmimin, ēdo pyetje qė do mė thuash do tė jap pėrgjigje. Ideja, qė pak a shumė tė kesh njė ide, mund tė ikėsh nė Belgjikė njė, dy ditė para. Normalisht do rrish nė hotel atje. Normalisht do kesh njerėz qė tė presin, po s'isha unė, do jetė dikush tjetėr.

Fiksi- Dori unė dua vetėm kėtė pjesėn, qė shkova nė Belgjikė, pėr tė kaluar nė Angli me makinė apo me avion pėrsėri?

Sekseri 2- Jo, jo. Do jesh o me kamion o me autobus. Nga kamioni sa tė futesh te treni poshtė nėn det dhe do zbresėsh poshtė nė tren se do vesh tė ulesh nė restorant, nė tren 45 minuta je nė Angli.

Fiksi- Pozicioni ku do rri nė kamion?

Sekseri 2- Jo, jo ulur, ti do rrish nė vend tė parė nė kamion. Mund tė mė japėsh tek fotografi tė tė bėhet njė dokument primar. Nė momentin qė do mė japėsh fotografi mua, ka mundėsi tė vij dhe unė nė Belgjikė, edhe do e marr dikush tjetėr atė (foton). Ai dikush nxjerr njė dokument tjetėr atje. Ēėshtja ėshtė qė ti do vesh do hipėsh dhe nuk tė pyet njeri pėr asgjė.

Fiksi- Po pėr tė kaluar, kur kalon kufirin pėr nė Angli?

Sekseri 2- Ke 2 kufi. Kaluam kufijtė aty, andej s’ke.

Fiksi- Po personi qė do jem nė makinė, di ndonjė ēikė shqip qė tė merrem vesh?

Sekseri 2- Personi qė do jetė nė makinė ėshtė italian. Domethėnė rruga do jetė 2, 3 orė.

Fiksi- Mirė atėherė ..., pėr ēmimin mesa di unė 10 mijė euro?

Sekseri 2- Pėr ēmimin do ta pres unė, edhe nė momentin qė do tė pres ēmimin do tė them dhe gjithė itinerarin tėnd, ēdo bėsh. Rruga, kur, ku do hipėsh, ku do zbresėsh. Po qė tė krijosh njė ide tėnden, nga kėtu do vesh nė Belgjikė, nė Belgjikė do rrish 1, 2, 3 ditė. Nga aty makinės nė Angli, nė Angli nė taksi, nga taksi nė shpi. Domethėnė si ide punė, mė kupton se kėshtu ėshtė. Po mund tė ikėsh me jaht, mund tė ikėsh me kamion, mund tė ikėsh me autobus. Adresa e shtėpisė e saktė, se atė adresė ai e vė te navigatori, se ai nuk merr nė telefon. Dhe njė dėmtimi jot si na ana dokumentare nga kėto, domethėnė ėshtė shkatėrrimi im, ose falimentimi jonė si punė. Prandaj mos e vri mendjen.

Fiksi- Kėshtu D.... Atėherė ti do mė marrėsh nė telefon?

Sekseri 2- Unė herėn tjetėr qė do tė marr nė telefon, do tė jap detajet pėrfundimtare. Unė kam ikur nė 2009.

Fiksi- Nga Italia apo...?

Sekseri 2- Jo, jo nga Belgjika, s'ka rrugė tjetėr, kėtej vetėm me dokumente false.

Fiksi- Unė s'do bėj as letra false asgjė?

Sekseri 2- Nuk ke punė ti vajzė, ti thjesht do paguash, asgjė tjetėr.

Sekseri- J... ti do vesh te burri.

Fiksi- Nuk do vulosėsh nė kufi?

Sekseri 2- (qesh) Do tė hedhėsh ndonjė vulė ti? Po hidhe ndonjė vulė (ironizon). Ti do ikėsh me dikė qė ai e ka metodė pune. E ka punė atė. Ėshtė njė ndėrmarrje nė Itali apo Rumani apo nė Kroaci, ajo ndėrmarrja ka njė shofer, shoferi njė shoqėrues. Ti je shoqėruesja. Ose mund tė ikėsh me jaht ose anije, mund tė ikėsh si punonjėse. Ti do ikėsh me njė rrugė qė nuk tė shohin dokumentacionin.

Fiksi- Kjo qė thua ti me pėrafėrsi sa mund tė shkojė?

Sekseri 2- Rrugėt atje varionė 9, 10, 11 (mijė euro). Mė pak, mė shumė nuk ka. Kėto janė rrugėt. Pastaj ke dhe rrugė tė tjera, po qė tė vonojnė ty dhe nuk i ke tė pėrshtatshme. Ke me pasaportė italiane, ke me pasaportė rumune, ke me pasaportė lituaneze. Po jo pasaportė false, po tė dalė nga komuna, Qė e ke...

Fiksi- Ēa thua mo?

Sekseri 2- Po, po, po e ke pėrgjithmonė. Po duhet tė speak (flasėsh gjuhen) diēka. I ke me pasaporta tė dala nga vendi qė s'ka perėndi tė tė thotė jo po ėshtė false. Ja hedh surratit edhe mos tė flasėsh asnjė fjalė. Po qė ato vonojnė njė ēik, jo duhet tė vesh ne Rumani, tė japėsh shenja gishtėrinjsh. Po i them direkt, ik nė Rumani tako filanin, vė gishtat, vjen poshtė, vetėm kur e marrim nė telefon.

Sekseri 2- Ty e vetmja pasaportė qė tė intereson ėshtė British.

Fiksi- Hajde paēim, ciao, gjithė tė mirat!
 
Takimi i dytė
Fiksi- Si tė kam njėherė, si je?

Sekseri 2- Mirė ēa bėn?

Fiksi- Si ke kaluar, nga shtėpia mirė?

Sekseri 2- Ti nė Tiranė rri?

Fiksi- Po .

Sekseri 2- Po nė Tiranė me kė rri?

Fiksi- Me familjen mo vėlla, me prindėrit.

Sekseri 2- Tashti, jashtė detyrės qė kam unė. Nė Angli kė ke?

Fiksi- Po tė thashė pra.

Sekseri–Tė fejumin?

Fiksi- Po.

Sekseri 2-Nė qoftė se ke mundėsi edhe do tė ikėsh nė Angli, pėr mua prit edhe ik nė Angli. Se sido qoftė andej do hedhesh poshtė 3 vite jetė, po qė nuk ka lidhje fare me kėtu, se unė kam qenė nė Angli. Bėra 2 vjet unė andej. Unė e dogja pėr shokun. Anglia prime country, vend i parė.

Fiksi- Po mirė, mirė nuk e vė nė diskutim, po ama ta di tė sigurt qė do shkoj apo jo.

Sekseri 2- Shiko pėr tė vajtur andej, vihet. Unė tė kam gjetur njė diēka tė mirė, vetėm qė ka njė ēik radhė.

Fiksi- Nė ē'kuptim?

Sekseri 2- Me gjėra tė tjera mė kupton nuk dua tė tė pleks, se kisha dhe njė njeri tjetėr, ai mė ėshtė bllokuar tani, me pak llafe e kanė arrestuar (bashkėpuntor). Ai ka pune ekstreme nė Francė, po pėr ēa e arrestuan do thuash ti, ai rrit nga kėta haski (qenė). Dhe ėshtė e jashtėligjshme. I dalin haskit nė qytet atij, e kėpusin e fusin nė burg. Me shpi, nė Francė ai, me punė, me 3 kamionė qė punojnė lart e poshtė. Dhe ai mė preu krahėt, se me atė kisha dhe 3 tė tjerė nė radhė. Kurse kjo rruga tjetėr qė ėshtė tė keqen unė tyja, kjo ėshtė ekstrem, vetėm se ka radhė, janė 18 veta. Kam qenė dje unė nė Shkodėr, se nė Shkodėr ėshtė ai maja, i thash e kam femėr edhe ėshtė pėr tė firmosur dokumentet, i kanė dalė dokumentet edhe ėshtė pėr tė firmos (nė Angli). Nga 32, ma ēoi 18. Mė tha mua, 18 mė para s’ta bėj dot. Se janė nja 3 fėmijė, mė pėrpara janė ca njerėz tė tjerė. Ca njerėz tė tjerė qė janė fut dhe ata me mik, me radhė. Mė uli ai dje mua, mė uli 14 radhė. 18 veta domethėnė, do i bėsh llogari me nga 3 ditė.

Fiksi- Sa i bie?

Sekseri 2- Nuk e di, ėshtė e vetmja mėnyrė qė unė tė garantoj, do ikėsh si zonjė tamam.

Fiksi- Po, po nuk jam unė pėr kamionė.

Sekseri 2- Jo, moj jo ata tė kamionėve e kanė me vende, pėr 3 veta, nuk ėshtė ēėshtja aty. Ikin, po nuk tė shoh te ajo lloj rruge, ti do ikėsh si njeri tamam.

Fiksi- Ideja ėshtė qė do presim njė datė.

Sekseri 2- Se ke idenė sa jam munduar.

Fiksi- Se kemi interes tė pėrbashkėt.

Sekseri 2- Vetėm po tė presėsh nė njė moment tė caktuar, do tė them unė.

Fiksi- Me hamendje njė muaj?

Sekseri 2- Diēka e tillė.

Fiksi- Edhe ngelemi te varianti i parė, me jaht, ose kamion shoqėruese?

Sekseri 2- Me jaht, shoqėruese kamioni, shoqėruese autobusi ose me vapor. Kėto janė rrugėt mė... mė kupton qė tė ikėsh nė kėmbė. Tė shijosh dhe rrugėn. Nė kuptimin qė tė rrish si njeri. Mos tė rrish obobo. Ku do tė tė ēoj tani?

Fiksi- Jo, nė asnjė vend unė do lėviz tashti.

Fiksi- Mirė tė tė takoj tashti, hajde mirupafshim, ciao.

Sekseri 2-Tė jesh mirė!

Fiksi- Gjithashtu dhe ti.
 
/ Top Channel

Redaksia Online
D.T/Shqiptajra.com

2 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Doctor alban Ju keni lujt menc tu pagu 10000 mije euro vetem me hyr ne angli,po pse atje jan parat per tok!
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Reforma nė Akademi, Gjinushi pėr Report Tv: Unė, rol katalizatori
Duma: PD po konsultohet pėr kandidatėt pėr kryebashkiakė
Gazidede, zbulohet lidhja sekrete me Sigurimin qė 1991
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 23/02/2018, VITI VIII- NR.43