Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 01:12 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Speciale ARSEN RUSTA
09 Shtator 2017 - 12:56 | përditesuar në 13:10
​Ekskluzive/ Report Tv nė bazėn
e monitorimit tė radarėve detar
5 Ministri tė pranishme me operator
Ushtarakėt: 7 radarė aktiv nė 24 orė, ēdo veprim lė gjurmė
Debati pėr monitorimin e vijės bregdetare shqiptare ėshtė njė debat katėr vjeēar i pėrdorur dhe politikisht.
 
ReportTv pati akses ekskluziv pėr tė ndjekur nga pranė operacionin e monitorimit tė bregdetit nė qendrėn ndėristitucionale operacionale nė Durrės.
 
Pėr ReportTv zv.drejtori i QNOD Astrit Aliaj, shpjegon se nė kėtė qendėr informacioni shkėmbehet nė kohė reale ndėrmjet kėtyre ministrive dhe operatorėve qė ndodhen nė sallė.
 
Si funksionn QNOD, kush janė aktorėt, tė cilėt kanė pėrgjegjėsi pėr kėtė institucion apo kanė monitorim 24 orėsh?
 
“Kjo qėndėr ėshtė e organizuar nė kėtė mėnyrė, tė gjitha institucionet qė kanė pėrgjegjėsi dhe interesa nė hapėsirėn detare, janė tė pėrfaqėsuara nė shėrbim 24 orėsh nė kėtė qėndėr.
Konkretisht ėshtė Ministria e Financės, e cila pėrfaqėsohet nga oficeri i kontrabandės detare, ėshtė Ministria e Brendėshme, e cila pėrfaqėsohet nga oficeri i policisė kufitare dhe emigracionit, ėshtė ministria e mbrojtjes qė pėrfaqėsohet nga oficeri i rojes bregdetare, ėshtė Ministria e Transportit dhe infrastrukturės, qė pėrfaqėsohet nga oficeri i kapitenerisė sė porteve dhe Ministria aktuale e Bujqėsisė dhe Zhvillimit Rural, qė pėrfaqėsohet nga oficeri i peshkimit.
Pėrveē kėtyre oficerėve, kemi edhe operatorė tė cilėt kryejnė monitorim 24 orėsh tė gjithė hapėsirės tonė detare. Aktualisht kėtu ėshtė njė qendėr qė merr informacion nga radarėt tė cilėt janė vendosur nė bregdetin shqiptar, aktualisht kjo gjė funksionon normalisht. Prej kohėsh informacioni qė merret prej tyre nėse do tė vėshgohet nga operatorėt dhe nėse ka objekte tė dyshimta, menjėherė operatorėt njoftojnė oficerėt e turnit qė janė nė kėtė sallė”, shpjegon zv.drejtori i QNOD-sė, Astrit Aliaj.
  
Sipas Aliaj radarėt janė 7 tė tillė tė vendosura nė pika tė ndryshme tė vėndit ndėrsa veē tyre ka dhe monitorim nė terren me forca si tė policisė, ato detare dhe anije patrullimi.
 
“Kėta radarė janė tė integruar, qė do tė thotė se tė shtatė radarėt na sjellin sinjalin kėtu, si tė jetė njė radar i vetėm, kjo e lehtėson punėn e operatorit dhe oficerėve pėr tė marrė njė vendim.
Nėse do tė kishim shtatė radarė tė ndarė nga njėri tjetri do tė vėshtirėsohej puna, pra nė kėtė rast duke qėnė tė integruar lehtėsohet puna. Kėtu ėshtė i integruar edhe njė sistem tjetėr i quajtur AIS (Automatic Identifications System)”, vijon Aliaj.
  
Por nėse konstatohet njė mjet i dyshimtė qė radari e lokalizon, sipas Aliaj menjėherė oepracioni merret nė drejtim nga policia kufitare e cila ka pėrfaqėsin e saj si dhe operatorėt nė sallėn e monitorimit.
 
“Nėse kėmi tė bėjmė me njė objekt tė shpejtė, i cili dyshohet pėr veprime kriminale, pra mund tė marrė ose tė ēojė drogė, ose tė jetė njė veprim kriminal, menjėherė policia kufitare dhe emigracionit merr drejtimin e operacionit, ata kanė mjetet e veta pėr tė kryer kėtė detyrė dhe nė rast se kanė nevojė pėr mjete tė tjera, mė tė shpejta ose sipas rrethanave qė mund tė krijohen nė det, ėshtė menjėherė oficeri i rojes bregdetare qė i jep njė anije qė nė atė rajon ku ndodh operacioni ėshtė i gatshėm 24 orė pėr tė operuar”, pėrfundon Aliaj.  
 
Por si ruhen radarėt dhe cila ėshtė mėnyra e fundksionimit tė tyre?
 
Eksperti i teknologjisė nėn varėsinė e ministrisė sė mbrojties Eltar Lule, sqaron se ka njė akses 24 orėsh me kamera sigurie dhe forca pranė ēdo pike radari cak e bėnė tė pamundur si fikjen fizike dhe ndėrhyrjen e njeriut si dhe fikjen nga shkėputja e energjisė elektrike.
 
“Ėshtė njė personel ushtarak qė i ruan 24 orė, janė pika qė ruhen me personel ushtarak 24 orėsh.
Kėtu ėshtė njė sistem kamerash qė monitoron tė gjitha pikat qė kemi instaluar radėrėt nė kohė reale dhe pėr ēdo lėvizje qė bėhet aty ne jemi nė dijeni.
Tė gjithė radarėt qė kemi ne janė tė dubluara me UPS, me energji tė pandėrprerė 1+1 dhe me gjeneratorė 1+1. Me ēfarė do lloj anije qė lundron nė zonėn e territorit tė Shqipėrisė ne komunikojmė me radio, domethėnė e gjithė vija bregdetare ėshtė e mbuluar me sistem radio qė komunikojmė nė ēdo kohė”, thotė eksperti Eltar Lule.
 
Pėr Kolonel Ulsi Rexhaj kjo qendėr ka njė ndėrveprim institucional tė admirueshėm dhe ka kontribuar nė luftėn kundėr kanabisit sipas edhe plan veprimit tė miratuar nga qeveria.
 
 “I gjithė sistemi nuk ka patur ndėrprerje, nė momentet e difektėve tė ndrushme pėr radarė tė veēantė, ose pėr profilaksinė e secilit radar bėhet me njoftim, i cili bėhet i ditur mė parė pėr rastet e profilaksisė dhe nė rastin e difekteve, njoftimi bėhet nė ēast, pasi nė zonėn e radarit tė difektuar nė momentin e ndėrprerjes sė tij, vendoset njė anije qė monitoron atė zontė tė cilėn e mbulon radari.
Nė mbėshtetje tė strategjisė sektoriale tė miratuar nga Kėshilli i Ministrave nė luftėn kundėr drogės, bashkėpunimi me policinė kufitare dhe me Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Policisė, me drejtoreshėn e departamentit tė kufirit dhe emigracionit, ka qėnė nė shkallėn sipėrore.
Ju sjell nė kujtesė se jemi nė finalizimin e njė plani bashkėpunimi tė hartuar nga ekspertėt e tė dy ministrive, kemi dysfishuar anijet e patrullimit nė det”, shprehet Koloneli Ulsi Rexhaj.
 
Kėto radarė janė montuar nė vitin 2009 nga njė kompani amerikane dhe prej asaj kohe janė funksional.
 
Pėr personat me uniformė qė jetojnė kėtu teknologjia ka pėrparauar dhe montimi i radarėve me kamera tė integruar ėshtė njė teknologji e domosdoshme pasi po pėrdoret dhe nga vendet fqinje.
 
Redaksia Online
Er.K/Shqiptarja.com

1 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 20/02/2018, VITI VIII- NR.40