Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 13:29 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Speciale Dhurata Hamzai
12 Shkurt 2018 - 16:00 | përditesuar në 18:15
Ermal Meta dhe shqiptarėt
qė u bėnė tė famshėm nė Itali
Ermal Meta, triumfatori i “Sanremo 2018” nuk ėshtė njė rast i izoluar suksesi i bashkėkombasve tanė nė Itali. Kantautori shqiptar Ermal Meta triumfoi nė skenėn e Sanremos, duke rrėmbyer trofeun e festivalit mė tė rėndėsishėm nė Itali. Dueti i tij me Fabrizio Moro i titulluar “Non mi avete fatto niente” (Nuk mė keni bėrė asgjė) u rendit i pari i vlerėsuar me votat maksimale nga juria profesioniste dhe publikut. 

Rrugėtimi i Ermal Metės ne Sanremo nisi nė vitin 2009 me grupin e tė rinjve La Fame di Camilla, me tė cilėt realizoi tri albume. Meta i lindur nė Fier,  qė prej prej moshės 13-vjeēare kishte emigruar me familjen drejt nė Barit. Iu deshėm vetėm pak vite qė tė integrohej me tė rinjtė italianė. Karrierėn e nisi si kitarist i grupit Ameba 4, ku konkurroi nė kategorinė e tė rinjve nė Sanremo tė vitit 2006 me kėngėn “Rido… forse mi sbaglio”  Qesh....ndoshta gaboj. Nė 2010-n, Ermal Meta mori pjesė pėrsėri nė Sanremo nė kategorinė e artistėve tė rinj. Nė vitin 2017 Meta konkurroi pėr herė tė tretė nė Sanremo dhe pėr herė tė parė si solist. Kėnga e tij “E ndaluar tė vdesėsh” zuri vendin e tretė dhe fitoi Ēmimin e kritikės Mia Martini.

Ermal Meta pėrveēse kėngėtar ėshtė dhe njė kantautor i talentuar. Ka shkruar kėngė pėr emra tė njohur tė muzikės italiane si Patty Pravo, Mengoni-n, Emma, Giusy Ferreri, si dhe dy kėngė “Tutto si muove” dhe “Volevo perdonarti, almeno” pėr serialin televiziv Braccialetti Rossi. Brenda tre vjetėve albumet e Ermal Metės  janė vlerėsuar me 6 ēmime vjetore  Platinum dhe 4 ēmime rekord Ari. Ai gjithashtu fitoi kategorinė mė tė mirė tė Artistėve tė Rinj pėr MTV Tim Music Awards. Hitet e tij tė mėdha pėrfshijnė, Odio Le Favole dhe A Parte Te. 
Ermal Meta
(Ermal Meta)

Fitorja e ēmimit tė madh ne Sanremo 2018 , ėshtė padyshim njė arritje personale e Ermal Metės qė na bėn tė gjithėve krenar e posaēėrisht ata qindra mijėra shqiptarė qė jetojnė nė gadishullin Apenin. Qė nga viti 1990 kur shqiptarėt nė Itali gjetėn L’Amerikėn e tyre, nė mėnyrė konstante media ėshtė ndalur gjerėsisht nė elementėt kriminalė. Por kjo ėshtė njėra anė e medaljes, ajo e errėta, e cila kurrsesi nuk mund ta eklipsojė kontributin e shqiptarėve tė ndershėm qė kanė zgjedhur tė jetojnė e punojnė nė shtetit italian.

Ata qė bėjnė diferencėn janė Erman Meta dhe mijėra shqiptarė tė tjerė qė sot japin kontributin e tyre nė shoqėrinė italiane. Suksesit tė Ermalit i kanė parapritė ndėr vite ata tė cilėt media italiane i ka quajtur "Bravi Albanezi". Duke nisur nga Saimir Pirgu  Ilir Shaqiri, Ambreta Toromani, Kledi Kadiu, Elhiada Dani apo dhe Klaudia Pepa.

Saimir Pirgu, ėshtė historia e njė tė riu shqiptar qė lidhet me njė miqėsi tė pazakontė shqiptaro-italiane, njė yll botėror i operės si Luciano Pavaroti i bėhet krah djaloshit tė talentuar shqiptar nė rrugėn e ėndrrave. Saimir Pirgu mbėrriti 19 vjeē nė Itali pėr tė studiuar nė Konservatorin e Bolzano-s. Nė muajt qė pasuan njohu tė madhin Pavaroti, mentorin e tij, qė pati besim tek zėri dhe talenti i djaloshit shqiptar nga Elbasani. Pavaroti e mėsoi tė projektonte zėrin, muzikėn dhe ngjyrat, dhe sot Saimir Pirgu ėshtė njė yll i operave mė tė mėdha botėrore.

Saimir Pirgu
(Saimir Pirgu)

Ilir Shaqiri, e filloi karrierėn e tij nė spektaklin “Amici” tė Maria De Filippi-it, i cili nė fillim u quajt Saranno Famosi, nė grupin e valltarėve profesionistė. Mediat italiane e kishin nė kopertinė yllin e ri tė baletit qė vinte nga Shqipėria. Mė pas u vlerėsua si talent nė kėtė spektakėl edhe vėllai i tij Olti Shaqiri, dhe tė dy balerinėt shqiptarė tashmė janė pjesė e historisė sė suksesit nė Itali me koreografi, e vepra tė mėdha skenike.Ilir Shaqiri,
(Ilir Shaqiri)

Anbeta Toromani
Nė fund tė viteve Anbeta Tormani ishte njė nga balerinat mė tė njohura nė Shqipėri, por karrierėn e vėrtetė e ndėrtoi nė Itali, ku mori pjesė nė spektaklin Amici tė Maria De Fillipit nė Canale 5. Ajo u bė njė figurė e njohur televizive dhe tashmė jep shfaqje nė skena tė ndryshme tė Italisė. Pėr profesionistėt e baletit, Toromani ėshtė njė yll i skenės, ndėrsa pėr mediat ėshtė njė personazh i rrallė, qė ka shkėlqyer pėrmes sfidave tė pazakonta si artiste.

Anbeta Toromani ėshtė bėrė shumė e ēmuar pėr publikun italian, sepse ajo u rikthye nė skenė, duke e mrekulluar kėtė publik tė dashur sėrish, pas njė beteje tė dhimbshme me kancerin, tė cilėn balerina e talentuar shqiptare e fitoi. Kledi Kadiu, ėshtė tashmė balerin e koreograf nė Itali. Ai ka lindur nė Tiranė, por pasi u diplomua nė shkollėn e baletit nė vitin 1993 u transferua nė Itali, duke korrur sukses nė skenė dhe nė botėn e spektaklit, nė teatėr, film e televizion.  

Anbeta Toromani
(Anbeta Toromani) 

Elhaida Dani
Kanė kaluar vetėm pesė vjet dhe tė gjithė e mbajnė mend uraganin qė shkaktoi kėngėtarja Elhadia Dani nė garėn e the Voice nė Itali. “Je e adhurueshme”, “Shkatėrruese”, “fantastike”. Kėto kanė qenė komentet e jurisė italiane, tė kryesuar nga Riccardo Cocciante kur Ehaida Dani, mes shumė tė rinjve italianė nė mars tė vitit 2013 konkurroi dhe e solli trofenė e The Voice Itali nė Shqipėri. Klaudia Pepa, ėshtė njė nga balerinat mė tė famshme shqiptare e cila u konfirmua si e tillė nė programin “Amici” nė Itali. Amici, ky talent shou italian ėshtė bėrė si shtėpia e dytė pėr yjet e baletit shqiptarė nė botė. Elhaida Dani
(Elhaida Dani)

II
Jo vetėm nė skenėn e Teatrit "Ariston" apo spektaklet e mėdha televizive por edhe nė fushėn e blertė shqiptarėt kanė lėnė gjurmė duke u duartrokitur dhe adhuruar pėr spektaklin e dhėnė nė futboll. I pari futbollist shiptar nė fillim tė viteve 2000 qė luajti nė elitėn e futbollit italian ishte Erjon Bogdani, duke firmosur me ekipin e Regina-s. Bogdani mė pas dha kontributin e tij te Salernitana, Verona, Chievo, Siena, Livorno dhe Cesena. Ishte i vemi futbollist nė Serinė A qė kishte njė diplomė univeristare nė kohėn kur ai aktivizohej.

Njė vit pas Erjon Bogdanit, nė Itali erdhi edhe ikona tjetėr e futbollit shqiptar, Igli Tare. Fillimisht ai u vendos nė Breshia, pėr tė kaluar mė pas te Bologna dhe nė fund te Lazio. Vijoi karrierėn te Lazio si drejtor sportiv dhe nė dy vitet e fundit ai ėshtė pėrzgjedhur se mė i miri nė rolin e tij nė futbollin Italian. Tare njihet si menaxheri mė i mirė dhe kėrkohet nga Inter, Milan e tė tjerė.Erjon Bogdanit
(Erjon Bogdani)

Lorik Cana vijoi nė gjurmėt e Igli Tares te Lazio. Kapiteni i Kombėtares shqiptare la gjurmė me bardhekaltrit, duke fituar edhe Kupėn e Italisė, me 84 ndeshje dhe 4 gola nė 4 vitet e qėndrimit nė Romė. “Luftėtari” ishte epiteti qė mori nga tifozėt dhe jo mė kot hyri nė zemrat e shumė fansave tė tij.
CANA
(Lorik Cana)

Elseid Hysaj, mbrojtėsi shkodran qė luan me Napolin, ėshtė futbollisti shqiptar me vlerėn mė tė madhe nė treg nga Kombėtarja shqiptare, plot 50 milionė euro. Historia e tij mallėngjeu italianėt. Babai i Hysajt shkoi me gomone, pėr tė tėrhequr mė pas Elseidin, njė nga futbollistėt mė tė mirė qė ka pasur Shqipėria dhe jo mė kot e do Manchester United, Real Madrid e tė tjerė.

Elseid Hysaj
(Elseid Hysaj)

Thomas Strakosha, i fundit shqiptar qė ka shpėrthyer nė futbollin italian. Nuk ka munguar nė asnjė ndeshje tė kėtij sezoni, njė djalosh punėtor dhe me tė ardhme, qė ka bėrė krenar jo vetėm tė atin Foto, por tė gjithė shqiptarėt. Nė Romė ai ėshtė njė idhull, ndoshta mund ta shohim nė njė ekip akoma mė tė madh nė tė ardhmen.Thomas Strakosha
(Thomas Strakosha)

Mbrėmja e 10 Shkurtit do tė mbahet mend gjatė nga tė gjithė si njė natė triumfi shqiptarė nė Teatrin Ariston, ku zėri Ermal Metės do tė vlerėsohej si mė i miri, duke marrė jo vetėm vlerėsimin e jurisė por edhe atė mė tė rėndėsishmit, tė publikut italian. Kėngėtari shqiptar nuk i fshehu emocionet e skenės sė madhe, qė tani do tė pėrfaqėsojė Italinė nė Eurovizion qė do tė mbahet nė Portugali. “Ėshtė njė emocion i papėrshkrueshėm. Ēmimin iu kushtoj shtėpisė time diskografike, qė ka besuar te unė atėherė kur askush tjetėr nuk besonte”, tha Meta.

Ndėrkohė kėngėtari italian Farbizio Moro tha se kėngėn ia dedikonte djalit tė tij, qė e ndiqte nga  salla. Nė Sanremo 2018, kėnga sfidoi pasi u pezullua fillimisht pas akuzave se ishte e vjedhur. Nė fakt bashkautori i kėngės Andrea Febo pranoi se kishte marrė njė pjesė nga refreni i njė kėnge tė prezantuar nė Festival 2 vjet mė parė e cila nuk ishte pranuar dhe qė nuk ishte publikuar. Pas 36 orėsh drejtuesit e festivalit e kthyen kėngėn nė garė dhe ajo arriti tė triumfojė. Kėshtu qė kėnga e Ermal Metės u rikthye njė himn kundėr akteve terroriste. 

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

13 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63