Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Only 0 of 12 bytes written, possibly out of free disk space in /home/shqiptar/public_html/inc/cache.php on line 84
Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:31 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Speciale Nga Kristi Gongo
08 Mars 2018 - 13:12 | përditesuar në 11:55
Intervista/ Jeta e arrirė e njė
gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
8-marsi,Festa e Ditės sė Gruas
Njė motėr dhe njė vėlla. Sa e sa kombinime qė pėrdoren nė shoqėri pėr tė treguar ekuilibrin, balancėn, suksesin. E kur njėri mungon, duket si trupit qė i mungon njė dorė, njė kėmbė, njė sy. E na ėshtė thėnė historikisht se njė grua pa burrė ėshtė si e paralizuar. Derisa takon Marjanėn. Po, derisa takon njė grua si Marjana, qė e ka humbur babin shumė herėt dhe mė pas gjatė jetės ėshtė pėrballur me njė divorc. Por sot nuk ėshtė e braktisur. Nuk ka qenė asnjėherė. As e cunguar. As viktimė. As ėshtė justifikuar. As nuk qahet e ankohet. Por ėshtė e buzėqeshur, i ndrin fytyra, ka studiuar shumė, ėshtė njė mami e lumtur, punon pa u lodhur dhe jeton me dashuri pėr jetėn.

Shqiptarja.com udhėtoi drejt Korēės pėr rrėfimin e njė gruaje,  sepse ėshtė 8 marsi, dita kur gratė falė lėvizjes sė tyre, fituan disa prej tė drejtave tė mohuara. E njohur botėrisht si datė qė nė vitin 1910, lėvizja e 100 grave nga 17 vende tė ndryshme tė botės pėr njohjen e statusit tė tyre nė shoqėri pati njė rėndėsi tė madhe nė vendosjen e ligjeve tė reja pėr kushtet e punės si dhe tė drejtat e tyre. Pėr simbolikėn e kėsaj dite, pėr historinė, pėr qėllimin e saj, jemi sot pranė Marianės, e cila ėshtė njė grua e pavarur, e angazhuar nė jetėn profesionale dhe civile dhe qė rrit e vetme djalin e saj.

-Marjana Pashko, e lindur ne Korēė nė vitin 1984, nėnė e njė djali 9 vjeēar, mėsuese nė gjimnazin Raqi Qirinxhi dhe e angazhuar nė teatrin e Korēės nė shfaqje tė ndryshme si aktore.Faleminderit qė pranuat tė ndanit me ne njė panoramė tė jetės suaj.Ēfarė ėshtė jeta e njė gruaje Marjana? Jeta e njė gruaje nė Shqipėri, me apo pa rrethanat tuaja...
Jeta e njė gruaje nė Shqipėri besoj se ėshtė e mbushur me shumė vėshtirėsi. Unė shikoj dhe ajo qė mė bėn pėrshtypje,  pėr pjesėn e evoluimit, kėrkimin e tė drejtave apo ēėshtjet e lumturisė janė ende sipėrfaqėsore. Realisht, njė femėr nė Shqipėri ende ėshtė nėn tutelėn e mentalitetit apo tė individėve tė tjerė qė kjo e fundit mendon se kanė pushtet mbi tė.. Unė personalisht e quaj veten tė lirė, por nga ana tjetėr edhe me mė tepėr pėrgjegjėsi. Edhe mendoj se pjesėn e lirisė e paguaj shumė mė shtrenjtė se femrat e tjera qė kanė njė krah apo mundėsinė pėr ta ndarė pėrgjegjėsinė me dikė tjetėr.


-Sa e vėshtirė ishte tė merrje vendimin tė ishe e lirė? Kur e ke ndjerė veten tė lirė? 
Mendoj qė kur kam marrė njė vendim tė vėshtirė por edhe mė tė rėndėsishmin nė jetėn time, atė qė unė tė jetoj vetėm me djalin edhe me nėnėn time pėr tė qenė pėrkrah dhe ndihmesė pėr njėra tjetrėn. Ndoshta kam qenė e lirė edhe mė parė por jam ndjerė pa barra ose pengesa..

-Nė fakt, lidhur me atė qė prezantova pėr ju; sot qė jeni njė grua e rritur dhe nė kėto rrethana, e keni kuptuar nėse bėhet fjalė pėr njė zgjedhje tuajėn apo ka qenė fati?
Mendoj qė nuk ėshtė as njėra as tjetra, sepse ndonjėherė mendojmė sikur jemi pasoja tė fatit ose fati na vendos disa zgjidhje pėrpara nesh dhe ne qė nuk i refuzojmė dot. Ndėrkohė qė mundet gjithashtu qė tė kemi pėrgjegjėsinė, tė gjejmė forcėn pėr tė zgjidhur vetė pėr ta ndryshuar rrjedhėn e fatit. Unė tė paktėn kėshtu e kam ndjerė gjatė viteve qė kam kaluar deri tani. Ndoshta nė disa zgjedhje mundet t’ia kem atribuar fatit sesa zgjedhjes personale ose anasjelltas.

- Babai juaj ėshtė larguar nga jeta nė moshė tė re,e ndėrkohė qė ju sapo kishit hyrė nė adoleshencė.
Po nė moshėn 52 vjeēare, unė kam qenė 15 vjeē nė vit tė parė gjimnaz.

-Ju e kishit njohur figurėn mashkullore nė familje, ndaj besoj mund tė mė shpjegoni si ishte ta humbisnit atė?
Ishte shumė e vėshtirė, ashtu siēėshtė e vėshtirė pėr kėdo fėmijė qė t’i largohet prindi nė njė moshė tė re kur fėmijėt kanė mė tepėr nevojė. Lidhja ime me babain ka qenė tepėr e fortė, ishte shoku im mė i mirė. Mund tė them njė lidhje mė  e fortė se ajo qė kam pasur me nėnėn. Jeta mori njė drejtim krejtėsisht tjetėr. Unė pashė nėnėn time qė tė plakej para kohe dhe veten time qė tė bėhej mė e pjekur, mė e rritur, sepse ndoshta ėshtė shumė tė them qė tė bėhet grua. Adoleshenca ime kaloi shumė shpejt, nuk mund tė them qė kam pėrjetuar njė adoleshencė tė ngjashme me adoleshentėt e tjerė dhe aq mė pak me adoleshentėt sot qė unė shikoj ēdo ditė nė profesionin tim.

- Po vazhdimi mė pas ? Sa ndikoi kjo qė ju tė bėheshit feministe?
Besoj se ka ndikuar pozitivisht. Unė gjithmonė e kam gjetur forcėn pėr tė ecur para, pėr tė realizuar objektivat e mia, kuptohet brenda mundėsive qė mė ka ofruar gjendja ime familjare, qoftė ekonomike, qoftė kulturore apo edhe qyteti i Korēės. Patjetėr qė si cdo njeri kam pasur ato ulje ngritjet e mia dhe ėshtė mėse normale qė pas disa momentesh lotimi kam thėnė qė ‘Marjana duhet tė vazhdosh tė ecėsh’.

-A ka patur nė ndonjė moment rrezik qė ju tė braktisnit studimet? Nė tė gjitha rastet, do doja tė flisnit pėr mamanė tuaj dhe rolin e saj. Si ju ka frymėzuar ajo?
Tė them tė drejtėn, tė paktėn nė periudhėn kur humba babanė dhe mamaja bashkėshortin, nėna ime e pėrjetoi akoma mė keq dhe isha unė ajo qė i dhashė dorėn e u mbajtėm sė bashku. Kaluam njė periudhė shumė tė vėshtirė. Studimet e mia kanė qenė gjithmonė prioritet dhe nė natyrėn time u bėra pak pesimiste. Ndoshta u shndėrrova nė njė vajzė nga energjike, e ēiltėr, nė pak melankolike. Por kjo nuk ndikoi negativisht nė studimet e mia, pėrkundrazi cdo hap qė ndėrmerrja, ēdo dėshirė e re, pėrpjekje bėhej mė e fortė sepse e bėja edhe nė emėr tė babait tim. Thosha “nėse do tė bėj njė zgjedhje tė mirė pėr shkollėn e lartė, ai do ishte krenar pėr mua”. Kujtimi i tij edhe sot e kėsaj dite mė jep forcė. Ndėrsa me mamanė, u bėmė bashkė si dy mikesha, dy partnere. Unė ēdo zgjedhje time e bėja pasi konsultohesha me nėnėn time. Madje edhe vendimet qė i kalon  jetės sime personale, siē ishte hapi qė unė tė krijoja njė familje apo tė martohesha me dikė.

-Si ka qenė dashuria e parė ? Tani qė ktheni kokėn pas, mendoni se jeni ndikuar nga figura e babait tuaj, nga malli pėr tė e ndoshta keni kėrkuar tė gjeni tė njėjtin karakter, nė partnerin tuaj?
Nuk e mendoj qė e kam bėrė kėtė gjė. Ndoshta ky ka qenė edhe gabimi im apo papjekuria ime. Zgjedhja qė unė kam bėrė ka qenė mendoj njė zgjedhje e nxituar qė nuk duhej bėrė nė moshėn 19 vjeēare. Ndoshta ka qenė ajo nevoja pėr tė patur njė figurė mashkullore nė shtėpi, pėr tė patur dikė mbėshtetje edhe pėr tė luajtur rolin e dikujt qė  do tė ishte gjithmonė atje kur unė tė kisha nevojė.  Pėr fat tė keq nuk rezultoi kėshtu.. 

-Si e shpjegoni kėtė tendencė tė vajzave, qė mesa duket ėshtė krejt organike?
Ėshtė mė shumė ēėshtje mentaliteti do thoja unė. Korēa tė paktėn e vuan pjesėrisht ende kėtė pjesė ose ndoshta nė kohėn time se tani e shoh qė kanė ndryshuar gjėrat, por nė periudhėn kur kam qenė adoleshente qė kanė qenė vitet 99’-2003 pėr njė vajzė ishte e rėndė qė pas dy tre vitesh  shoqėrimi me njė djalė tė mos kishin njė pėrfundim pozitiv. Ndaj edhe ndoshta... deri diku ēėshtje mentaliteti, ndikimi i familjes ose fakti qė ti je nė njė gjendje familjare ku nėna pret nga ty  qė con nė zgjidhje tė tilla tė nxituara...

- Duket nė pamje tė parė se ne e kemi tė domosdoshme praninė e njė burri nė jetėn tonė, babai vėllai shoku bashkėshorti..nė fakt ju, eksperienca juaj tregon tė kundėrtėn. Ju ia keni dalė mė sė miri, edhe pa burra pėrkrahė. A ėshtė kėshtu siē duket apo keni pengje?
Jo Kristi, nuk kam pengje. Unė jam edhe pak spiritualiste nė natyrėn time. Pavarėsisht se fizikisht babanė nuk e kam pranė, nė periudhėn qė kemi kaluar bashkė e sjell figurėn e tij, kėshillat qė ai mė jepte, apo qėndrimet qė ai mbante karshi meje. Nė jetėn time ėshtė edhe njė vėlla, nuk jemi rritur bashkė sepse interesi i tij pėr muzikėn ka bėrė qė ai tė largohet qė nė moshėn 18 vjeēare. Ndonėse se nuk e kam pasur edhe vėllanė pranė, kemi pasur njė korrespodencė tė shkėlqyer. Megjithatėėshtė pjesėrisht kjo qė thua ti, kur jeta tė vė pėrballė nevojave praktike unė jam vetėm dhe mė duhet t’ia dal vetėm. Ndonėse mendimi pėr njerėzit e dashur mua mė shoqėron, mė jep forcė por pėrballė nevojave gjithmonė kam qenė vetėm. Nuk e di sa ja kam dalė, por ajo qė mund tė them me siguri ėshtė se jam pėrpjekur, nuk jam dorėzuar asnjėherė. Gjėrat qė unė kam dashur i kam bėrė, ndoshta nė mėnyrėn mė tė mirė tė mundshme jo, por i kam bėrė dhe ndihem deri diku e plotėsuar dhe vazhdoj tė kėrkoj...

- Po ndėrkohė gjatė rrugėtimit tuaj deri mė sot, ēfarė e ka mbushur shpirtin tuaj? Si e keni kultivuar veten? Mė flisni mė tepėr pėr studimet, profesionin apo pasionet tuaja...
Shpirtin e kam mbushur me dashurinė pėr jetėn, unė gjithmonė kam pasur dashuri pėr jetėn dhe kam gjetur lumturinė nė gjėrat mė tė vogla qė ndoshta njerėzve u kalojnė kėshtu pa i vėnė re. Edhe nė momentet e mia tė pesimizmit gjithmonė kujtoj momentet kur kam patur mė pak sec kam tani. Fakti qė unė kam dicka mė tepėr se sa dje, tregon se kam diēka dhe pėrpjekjet e mia nuk kanė shkuar dėm. Zgjedhja ime pėr tė vazhduar studimet pėr Filozofi, dashurinė pėr tė e kam kultivuar qė nė gjimnaz duke pasur profesorė shumė tė mirė. Paralelisht me studimet, unė kam plotėsuar deri diku edhe pasionin qė kam pasur ndaj teatrit. Ėshtė njė pasion i vjetėr, fillon qė me fėmijėrinė time kur kam marrė pjesė nė Teatrin e Kukullave. Madje babait i bėhej zemra mal kur unė merresha me aktivitete tė tilla dhe e shikonte qė mė pėlqente dhe mė ndriēonin sytė. Qė prej asaj dite unė nuk i jam ndarė teatrit dhe sa herė mė jepet mundėsia unė jam pjesė e trupės sė Korēės. Ėshtė njė pasion qė unė e kultivoj edhe nė shkollė. Kėshtu qė atje ku unė nuk jam vetė, sic ėshtė skena..shikoj njė pjesė timen nė fytyrat e nxėnėsve.

-Dhe pėr ta mbyllur, cila ėshtė ėndrra juaj pėr nesėr?
Ėndrra ėshtė fjalė e madhe shumė. Megjithatė ėndrra ime mė e madhe ėshtė qė ‘UNĖ TĖ BĖHEM DHE TĖ JEM NĖNA MĖ E MIRĖ PĖR DJALIN TIM’.

d.b/shqiptarja.com

6 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Erik Femrat shqiptare po te kishin pavaresine ekonomike nuk do ishin objekt i dhunes se vazhdueshme nga burrat e tyre deshtake. Respekt per zonjen, shembuj te tille suksese duhen promovuar.
Rezultate tė tjera: 1

Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Only 0 of 187 bytes written, possibly out of free disk space in /home/shqiptar/public_html/inc/cache.php on line 84
Intervista
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/shqiptar/public_html/inc/shq_box_dx.php on line 194
Këndi i Njoftimeve

    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/shqiptar/public_html/inc/shq_box_dx.php on line 253
Oferte Punesimi
Sondazhe të tjera

Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Only 0 of 149 bytes written, possibly out of free disk space in /home/shqiptar/public_html/inc/cache.php on line 84
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63

Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Only 0 of 229 bytes written, possibly out of free disk space in /home/shqiptar/public_html/inc/cache.php on line 84

    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/shqiptar/public_html/inc/shq_lexuarat.php on line 65
Shfaq të gjitha

    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/shqiptar/public_html/inc/shq_lexuarat.php on line 82
Shfaq të gjitha