Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 12:55 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Speciale kristi gongo
08 Shkurt 2018 - 13:08 | përditesuar në 13:56
Moza Hasa, 25 vite qė kujdeset
pėr Tiranėn: Puna nuk ėshtė turp
Punėtorja: Qytetarėt shumė pisanjosė
Ėshtė ora 6 e 30, dita sapo ka hapur sytė. Kjo ėshtė koha qė zgjohet ēdo ditė zonja Moza. Report Tv gjendet kėtu pėr tė shoqėruar Mozėn nė njė nga ditėt  e saj tė punės. Nga Shkoza drejt sheshit Shtraus pėr tė pastruar rrugėt e kryeqytetit.

Rruga pėr nė sheshin Shtraus zgjat gati 30 minuta. Nė orėn 7 Moza Hasa, pasi ka veshur uniformėn fillon pastrimin. Edhe pse nis shiu, punėtorėt e qytetit tė Tiranės nuk pengohen pėr tė ndalur punėn. Moza tregon pėr Report Tv se si ėshtė e programuar nė pėrgjithėsi njė ditė pune pėr tė dhe bashkėpunimin me shoqet e punės.

“Gjithmonė e fillojmė tek sheshi Shtraus, ora 7 na gjen kėtu. Pastaj zonat me radhė.  Edhe me shoqet jam shumė e lumtur, me tė gjitha shoqet. Edhe nė vende tė tjera ku kemi shkuar i kemi lėnė vend vetes tė gjithė si grup. Bėhemi nė mėngjes, njėra merr fshesėn ndėrsa tjetra qesen e plehrave qė mbledh prapa meje. Domethėnė unė kam shoqen e krahut, qė unė fshij ajo i mbledh plehrat e i fut nė thes dhe i ēon nė koshat e plehrave.. Edhe unė e ndihmoj kur e ka thesin e mbushur plot, qė ti hedhim plehrat bashkė”, tregon Moza.

moza

Dhe sa rrėmujaxhinj janė shqiptarėt?
“Janė janė shumė rrėmujaxhinj, vetė banorėt janė shumė. Kėtu pėr shembull nė sheshin Shtraus qė kazanėt janė pėr njė qese molto apo ēokollate, ata hedhin me shumicė plehrat e shtėpisė. Dje pėrshembull kemi qenė nė njė vend ku banorėt i kishin grumbulluar plehrat nė ferra, e kishin bėrė pikė plehrash dhe ne jemi tė detyruar qė ta bėjmė ambientin e pastėr”, rrėfen 46 vjeēarja.

Moza Hasa, sot 46 vjeē kthehet pas nė kohė duke kujtuar momentin kur ėshtė bėrė pjesė e Bashkisė sė Tiranės.

moza

“Unė kam vite qė kam filluar kėtu, kam 25 vite qė punoj. Si fillim isha shumė e re dhe kisha pak turp, por pastaj u mėsova dhe tani se kam problem fare. 21-22 vjeē kam qenė kur kam filluar nė Bashkinė e Tiranės. Ditėn e parė tė punės kisha shumė turp, se e re isha qė tė mblidhja plehrat... por pastaj me kalimin e kohės u mėsova”, tha ajo.

Por si e kanė pritur familjarėt e Mozės kėtė?
“Burrin kisha dhe njė fėmijė tė vogėl kisha, atėherė fėmija nuk kuptonte ndėrsa tani e kanė pak problem por ēfarė tė bėjmė. Kjo na ka rėnė qė tė punojmė, nuk ėshtė turp unė e kam pėr nder. Fėmijėt e kanė problem me thėnė tė drejtėn, por unė ju them ‘ky leku, s’kemi ēfarė tė bėjmė, mami kėtė punė ka zgjedhur tani ju ecni mė pėrpara pėr jetėn tuaj se fėmijėt janė me shkollė tani’. Nė familje jemi shumė tė lumtur, tė katėrt”, tregon 46 vjeēarja.

moza

Nga ana tjetėr janė edhe kalimtarėt... “  Na kanė falenderuar gjithmonė. Ju lumshin duart na kanė thėnė, e shumta na kanė falenderuar. Ka raste dhe qė janė mospėrfillės .. Nė reagime tė tilla mėrzitemi, por ēfarė tė bėjmė. Nuk e di, unė pėr vete nuk jam paragjykuese, pėr tė tjerėt nuk e di. Pėrderisa e kam pranuar vetė kėtė punė, s’kanė pse tė mė paragjykojnė tė tjerėt”, tregon ajo.

Megjithatė Moza nuk shqetėsohet pėr mendimet e tjetrit, ajo vėrteton idenė se 'njerėzit na shohin ashtu si ne e shohim veten'. Si njė grua tipike shqiptare, Moza nuk i thotė asnjėherė jo punės.

Er.K/Shqiptarja.com

13 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Vloreeeee Lali tu ndimoi se eshte pune qe se bejn te gjithe... respekte per kta njerez
avatar
Anonim
mirditor njĖzete e pesevjet jan shumĖ si pastruse a sapas mundesi me fitu njĖ zanat tjeter
avatar
Anonim
X Edhe ju punoni shume mire duke mdushur me plehra pusetat
avatar
Anonim
Erik Respekt dhe mirenjohje per ju zonje e nderuar!
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63