Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 13:29 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Speciale Xhensila Demollai 
11 Shkurt 2018 - 16:58 | përditesuar në 15:02
Report Tv njė ditė nė maternitetin
‘Koēo Gliozheni’, aty ku lind jeta!
Vitet kalojnė, por emocioni i tė qenit prind dhe pėrjetimi i kėsaj ndjesie pėr herė tė parė mbetet i pazėvendėsueshėm nė kohėra.  Kushdo qė sjell nė jetė njė fėmijė sjell njė bekim nė tokė. Nėnė pėr herė tė parė. Ky emocion do tė mbetet i patjetėrsueshėm, duke harruar kėshtu gjithė vėshtirėsitė e 9 muajve qė kanė kaluar.

Tanimė, jeta kalon nė njė sfidė tjetėr, atė tė prindėrimit. Ajo ēka e bėn edhe mė te lehtė dhe tė gėzueshme pėr prindėrit e rinj kėtė ditės ėshtė edhe shėrbimi dhe kushtet qė spitalet ofrojnė. Njė revolucion nė drejtimin e shėrbimit dhe cilėsisė ėshtė bėrė nė pajisjet apo ambientet e kėtij spitali. Ēdo ndėrhyrje ndaj nėnave dhe fėmijėve bėhet nė kushtet mė tė larta higjenike dhe me mjete sterile.

Si salla e lindjeve, e operacioneve ashtu dhomat e kėtij spitali janė nė kushtet mė tė larta pėr tė ofruar kėtė shėrbim. Por edhe pse spitali “Koēo Gliozheni” dhe sistemi shėndetėsor nė vendin tonė ka pėsuar pėrmirėsime vitet e fundit problem mbetet konkurrenca me privatin dhe financimi qė bėhet nga shtetit. Edhe pse ofrohet njė shėrbim shumė herė mė i lartė dhe cilėsor, fondet e akorduara janė tė ulta.

Gjithashtu ligji i penalizon kėto spitale qė tė ofrojnė shėrbime ndaj subjekteve tė ndryshme private apo tė futen nė konkurrencė me privatėt nė mėnyrė qė tė rrisin tė ardhurat. Por edhe pėrball kėtyre rrethanave, sėrish vijojnė tė jenė destinacioni i ēdo qytetari pėr tė kėrkuar njė shėrbim pėr jetėn. Gazetarja Xhensila Demollai e Report TV ndoqi njė dite pune nė maternitetin Koēo Glozheni.

Arba ėshtė nėnė pėr herė tė parė.

“Pėrjetova emocione shumė tė bukura. Gjithsesi ankthi ekziston. Ajo frika, por emocionet janė tė papėrshkrueshme. Ka edhe lot gėzimi, por edhe frika ėshtė shumė e madhe. Unė jam shtruar disa ditė pėrpara se tė sillja nė jetė vajzėn pėr shkak tė rritjes sė albuminės. Edhe momenti qė do futesha nė operacion u vendos shpejt e shpejt pėr tė mos rrezikuar as jetėn time, as tė fėmijės. Ishte vėshtirė, por rezultati ėshtė i bukur nė fund”, thotw Arba Dede.

Eljo Gabi ndodhet pranė Arbės, duke i dhėnė mbėshtetjen si bashkėshorti dhe babai i fėmijės. Por, si ka qenė kjo kohė pėr tė?

Shumė emocione. Jam marrė mė shumė me pjesėn logjistike, duke ndihmuar m ė shumė me aksesorėt e bebit, moral pėr bashkėshorten, pasi kjo ėshtė njė pjesė shumė e rėndėsishme. Nė pėrgjithėsi,ka qenė shumė e vėshtirė sepse edhe para se tė vinim nė spital kemi pasur momente luhatje tensioni. Kemi ardhur disa herė nė spital. Kjo ishte hera e 4-t. por, nė fund rezultati ishte shumė i mirė. Nė fakt po e buaj me veten time, punėn e pėrgjegjėsisė, po po mundohem t;ia injektoj vetes punėn e pėgjegjėsisė, sepse i ri jam.”

A iu kanė dhėnė kėshilla prindėrit Arbės dhe Eljos? Sigurisht! Nuk do tė harronin. Madje, as pėr pėrzgjedhjen e emrit tė fėmijės!

Nė fakt prindėrit thonė gjithmonė se kur tė bėhesh prind do e kuptosh vetė, po me vėrtetė qė e kupton.

Ne kemi qenė gjithmonė kundėrpeshė refraktarė ndaj prindėrve, por tani e kuppjmė se ēdo tė thotė tė jesh i tillė dhe se sa keq ėshtė kur I ndodh diēka fėmijės.

Kemi gjetur emrin e vajzės, tanimė. Quhet Ariel, ėshtė emėr fetar, hebre, qė do tė thotė luanesha e mbretit, e perėndive. Arba ma la mua, tha zgjidhe ti kėtė punė. Un e kisha tė thjeshtė, vetėm ramė dakort. Tani, kemi problem me prindėrit se thonė pse sna pyetėt, e pse s na bėtė, por ne i themi nėse vajza nuk e pėlqen, tė drejtė ka ta ndryshojė emrin.

Ka qenė njė 9 mujor i vėshtirė, por jo t ė gjithėve mund t’iu shkojė kėshtu. Ia vlen ta pėrjetosh.

Jam pėrballur me teka, nė orėn 11.30 tė natės mė haen bajame, akullore. Nė fillim thua nuk ėshtė normale, por pastaj mėsohesh. Nėna ėshtė ajo qė kalon periudhėn mė tė vėshtirė dhe sado babai tė mundohet nuk e kupton dot.

Pėrballė dhomės sė Arbės ndodhet Dallandyshja, njė grua me karrierrė si ekonomiste. Edhe ajo sapo ėshtė bėrė nėnė. Pėr njė grua nė profesion, largimi nga puna pėr angazhimin si prind ėshtė njė ndėr gjėrat qė i jep mė shumė kohė qė tė jetojė periudhėn mė tė bukur tė jetės sė saj. Ajo ka vetėm dy ditė qė ka sjellė nė jetė djalin e saj Etan, emrin e tė cilit e shpjegon kėshtu.

Ėshtė fėmija i parė dhe ėshtė emocion i papėrshkrueshėm, sidomos kur ke fėmijėn nė krahė. Kėto 9 muaj kanė qenė sa tė gjatė edhe tė shkurtėr, nuk janė ndjerė shumė, pavarsisht vėshtirėsive qė ka pasur. Djali quhet Etan. Ėshtė me origjiinė, angleze franceze, do tė thotė i fortė, i guximshėm. E kam menduar, por ky moment mendohet mė shumė nė muajin e nėntė dhe mendon vetėm ėpr atė ditė, se si do tė vijė fėmija.

Ēdo nėnė e mendon besoj. Nuk mund ta heqėsh nga mendja, pasi ėshtė momenti final kur do marėsh fėmijėn nė duar. Pėrveē buqetave me lule, ėmbėlsira, rroba pėr djalin, veshje, mbulesa batanimje. Dhuratat e tjera i kam dėrguar nė shtėpi. Kjo ėshtė ndėr pjesėt mė tė bukura. Pėrveēse do pėrkujdesem me djalin ky do jetė dhe njė moment shkėputje nga puna.

Ndėrsa pėr ēiftin nga Fieri, kjo periudhė ka qenė si njė provė. Ata janė pėrballuar me shumė vėshtirėsi, por nuk harrojnė tė tregojnė as gjėrat e bukura, si nepsin e Albanės pėr ushqimet, i cili pėrfundoi kur ajo ishte shtatėzanė, moment tė cilin ata tanimė e tregojnė me humor.

Kishte padituri se si duhet tė reagonim pėr ēfarėdolloj dhimbje tė vogėl dhe kemi pyetur doktorin qė na ka dhėnė pėrgjigjen e duhur. Djali quhet dion, ėshtė alternativ, mes shumė pyetjeve, njė vulosje nga ana ime. Ėshtė Dio nga Zoti.

Ideja qė kam pasur neps pa shtatzani, pas shtatzanisė s;kisha dhe mė thanė do tė lėmė gjothmonė shtatzanė qė tė mos kesh neps.

Pėrshtatja ėshtė pak e vvėshtirė se varet nga tipi i njeriut, por do pėrmirsohemi me kalimin e kohės. Ne tani nuk ėshtė se ndiejmė ndonjė gjė, pėrveē faktit tė abientimit me orarin e bebit, por qė nė ditėt nė vazhdim varet nga zhvillimi i fėmijės.

Dhuratat janė ndėr momentet mė tė bukura ku nėnat e reja ndjehen tė pėrkėdhelura. Pėrpos dhuratave tė marra pėr bebin qė sollėn nė jetė, miqtė dhe tė afėrmit nuk kanė harruar as nėnėn, e cila ka pasur kujdes tė veēantė edhe nė kėtė pjesė.

“njė unazė, varėse. Pėr bebin dhurata nga mė tė ndryshme, lule, tollumbave, qė i kemi larguar pėr momentin. Pastaj kalon pėrkėdhelia te bebi. Pėr atė jap ēdo gjė. Unė me dy ditė them se bėj ēdo gjė.

Sfida mė e madhe e mjekėve ėshtė me bebet e lindura parakohe pėr tė cilat ushtrohet njė kujdes i vecantė. Mjekja Ada simeoni tregon se si veprohet nė kėto raste

Ne kemi shumė lindje tė parakohėshme nė kėtė maternitett. Pjesa mė e madhe e punės tonė ėshtė me bebet e lindura para kohe. Gjėja e parė pėr tė cilėn kujdesemi maksimalisht ėshtė suporti respirator,ose mbėshtetja qė i japim bebeve pėr tė ruajtur frymėmarrjen. Ėshtė edhe pjesa e ushqyerjes e mbrojtjes ushqimore sepse ka bebe qė lindin shumė tė vogla, nėn 1000 gram dhe duan tė kalojnė shumė kohė nė spital. Ėshtė njė punė komplekse, e lodhshme e mundimshme, por qė pėr fatin tonė tė mirė ėshtė edhe shumė shpėrblyese sepse njė pjesė shumė e madhe e kėtyre bebeve jetojnė, rriten. Ju po tė shikoni reparti ėshtė plot me foto tė bebeve qė ia kanė dalė dhe rikthehn na takojnė. Pėr ne, ėshtė njė kėnaqėsi e jashtėzakonshme!

Per nėnat ky moment ėshtė mė i rendėsishmi nė jetėn e tyre, ndėrsa pėr mjeket mami tė spitalit Koēo Glozheni ėshtė emocioni i shumė viteve qė mbetet pėrherė i njejtė

Ėshtė njė profesion mjaft ivėshtirė dhe i bukur. Ke jetėn e dy personave nė dorė. Ka risqet e veta.

Ne si mami, mundohemi tė falim nė maksimum dashurinė tonė. Profesioni jonė ėshtė ndihma qė iu japim megjithė shpirt kėtyre zonjave qė vijnė dhe zgjedhin maternitetin tonė pėr tė lindur. Nė gjithė kėto vite punė mė shumė kam rastet mė tė bukura sesa mė tė vėshtira. Ėshtė kėnaqėsia mė e bukur dhe them qė askush mos ngeltė pa e provuar atė ndjesinė e tė bėrit nėnė.

Njė jetė po lind nė kėto momente. Dhimbjet e nėnės dhe pritja e ėmbėl bėhet edhe mė e vėshtirė. Mjeku Rezart.. Shkėputet pėr pak momente duke na treguar disa informacione dhe kėshilla pėr nėnat e reja

Pėr ne do tė thotė njė ditė e 24 orėshit. Vetė aktiviteti i lindjes ėshtė mė i shpeshtė gajtė natės. Shumica e lindjeve pėrfundojnė pas orės 3 tė mėngjesit deri nė orėn 6 tė mėngjesit. Aktiviteti nė bllokun e lindjes ėshtė intensiv. Pėr ne aktiviteti i punės ėshtė dinamik. Ka raste qė aktiviteti i lindjeve mbyllet me 12-15 lindje, ndoshta edhe mė shumė gjatė 24 orėshit. Rreth 30% e tyre janė lindje qė pėrfundojnė nė operacion. Nuk ka rritje tė numrit tė lindjeve. Dėshira e ēifteve mund tė jetė, por ėshtė edhe lėvizja e lirė e tyre. Shihet njė stabilitet i numrit tė lindjeve tė paktėn pėr pjesėn e maternitetit tonė, maternietit tė ri.

Kushdo qė e provon thotė se ėshtė emocioni mė i bukur nė jetė. Nėnat e reja dhe mjekėt i dhanė tanimė kėshillat. Njė jetė qė lind ėshtė njė thesar qė nuk ka ēmim. Ajo ēka e bėn edhe mė te lehtė dhe tė gėzueshme pėr prindėrit e rinj kėtė ditės ėshtė edhe shėrbimi dhe kushtet qė spitalet ofrojnė. Njė revolucion nė drejtimin e shėrbimit dhe cilėsisė ėshtė bėrė nė pajisjet apo ambientet e kėtij spitali. Ēdo ndėrhyrje ndaj nėnave dhe fėmijėve bėhet nė kushtet mė tė larta higjienike dhe me mjete sterile. Si salla e lindjeve, e operacioneve ashtu dhomat e kėtij spitali janė nė kushtet mė tė larta pėr tė ofruar kėtė shėrbim.

Por edhe pse spitali “Koēo Gliozheni” dhe sistemi shėndetėsor nė vendin tonė ka pėsuar pėrmirėsime vitet e fundit problem mbetet konkurenca me privatin dhe financimi qė bėhet nga shtetit. Edhe pse ofrohet njė shėrbim shumė herė mė i lartė dhe cilėsor, fondet e akorduara janė tė ulėta. Gjithashtu ligji i penalizon kėto spitale qė tė ofrojnė shėrbime ndaj subjekteve tė ndryshme private apo tė futen nė konkurrencė me privatėt nė mėnyrė qė tė rrisin tė ardhurat. Por edhe pėrball kėtyre rrethanave, sėrish vijojnė tė jenė destinacioni i cdo qytetari pėr tė kėrkuar njė shėrbim pėr jetėn.

d.b/shqiptarja.com

13 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63