Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 18:34 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Speciale Nga Elona Gjylmi
16 Qershor 2017 - 18:15 | përditesuar në 21:32
Zgjedhjet, shefi i ODIHR: Pakti
PS-PD futi nė vėshtirėsi KQZ
ODIHR: Kemi info pėr presione nė administratė
Tejler: ODIHR po monitoron udhėtimet falas
Marrėveshja politike Rama- Basha ka vėnė nė vėshtirėsi punėn e komisionit qendror tė zgjedhjeve. Shkak janė ligjet kontradiktore mes tyre pėr tė njėjtėn cėshtje, tė cilave KQZ duhet t’i referohet pėr tė marrė vendim.
 
Konstatimi vjen nga shefi i misionit tė ODIHR, ai qė do tė vejė notėn pėr zgjedhjet e 25 qershorit, Peter Tejler. Nė njė intervistė pėr REPORT TV Tejler thotė se si pasojė e kėsaj marrėveshje njė sėrė institucionesh e kryesisht kqz janė pėrballur me sfida.
 
Por ai shmang njė pėrgjigje tė prerė per sa i pėrket ndarjes sė numėruesve mes LSI e PDIU. “Mė lejoni tė them qė si rezultat i marrėveshjes politike, KQZ ėshtė pėrballur me njė sėrė sfidash.
 
Ka disa kontradikta nė ligjet nė fuqi. Nė lidhje me pyetjen tuaj, dimė qė ka ankesa nga partitė politike. Ne po e ndjekim kėtė proces dhe ne do tė vlerėsojmė mbarėvajtjen e tij. Procesi ėshtė nė vazhdim dhe do ta ndjekim nga afėr
” tha ai.
 
Shefi i ODIHR: Kemi informata pėr presione nė administratė
Tejler pohon gjithashtu se ka informacione se nga partitė po ushtrohet presion mbi administratėn. Por vėrtetėsinė e tyre do ta verifikojnė.
 
“Siē e dini edhe ju, ne kemi njė numėr tė caktuar vėzhgues afatgjatė tė angazhuar nė vend. Ne po e ndjekim situatėn edhe prej kėndej. Kemi informata pėr presione tė ndryshme.
 
Dimė qė ka institucione qė po i ndjekin me kujdes kėto pretendime qofshin tė drejta apo tė gabuara. Ėshtė shumė e rėndėsishme qė ne tė kemi njė panoramė tė plotė pėrpara se tė bėjmė njė vlerėsim.
 
Ky ėshtė proces i vazhdueshėm. Ka institucione shtetėrore qė po merren me kėtė cėshtje.
 
Gjithashtu ka mėnyra tė tjera pėr njerėzit qė duan tė adresojnė kėtė cėshtje apo tė dorėzojnė ankesat e tyre. Ne po i ndjekim kėto nga afėr".

 
Kush po e bėn kėtė presion? “Kush po bėn presion. Ne jemi nė fushatė, ndaj tė folurit pėr kėtė presion, nuk ėshtė nė mandatin tonė.
 
Ne duam tė kuptojmė dhe tė krijojmė njė panoramė tė plotė mbi cfarė ėshtė e vėrtetė dhe cfarė nuk ėshtė e vėrtetė dhe sigurisht se si sistemi trajton kėto pretendime, informacione dhe ankesa.
 
Nė ditėn pas zgjedhjeve ne do tė publikojmė njė deklaratė pėr gjetjet paraprake sė bashku me delegacionin parlamentar, dhe kėtė cėshtje mund ta trajtojmė atėherė.
 
Ėshtė e rėndėsishme tė kuptohet se ne po ndjekim procesin dhe kjo ėshtė arsyeja pėrse ne ndodhemi nė vend pėr njė periudhė tė gjatė. Ky proces po ndodh tani dhe ne po e ndjekim si dhe shqyrtimin e ankesave
”.

Tejler: ODIHR po monitoron ēėshtjen e udhėtimeve falas pėr votuesit
I kujdesshėm me fjalėt, nė mėnyrė qė asgjė nga ato qė thotė tė mos keqkuptohet si pėrkrahje ndaj ndonjė subjekti tė caktuar politik, Tejler sqaron se ODIHR po monitoron dhe cėshtjen e ofrimit tė udhėtimeve falas pėr emigrantėt nė kėmbim tė votave.
 
Ne kemi vėnė re, nėpėrmjet vėzhguesve afatgjatė qė po bėhen oferta tė tilla mbi transportin. Nuk I dimė rrethanat e plota.
 
Ne po e ndjekim kėtė situatė. Ka pretendime nė media pėr kėto oferta. Ne po e ndjekim me kujdes cėshtjen e ofertave pėr tė krijuar njė panoramė tė plotė tė asaj qė po ndodh
”.
 
Misioni i OSBE do tė sjellė nė Shqipėri 300 vėzhgues afatshkurtėr, 13 ekspertė dhe 26 vėzhgues afatgjatė tė cilėt do tė publikojnė 3 raporte nė tė gjitha fazat e procesit zgjedhor.
 
Intervista e plotė pėr Report Tv

Si e shihni deri tani ecurinė e fushatės pėr zgjedhjet e 25 qershorit?
Mesa duket, fushata ka marrė vrull, ndonėse pati njė fillim tė ngadaltė. Ne po ndjekim tubimet elektorale. Ndėrkohė qė partitė politike po prezantojnė kėndvėshtrimet e tyre.
 
Kur ju mbėrritėt nė Shqipėri data e zgjedhjeve ishte njė tjetėr, si ju duk kjo manovėr pėr ta ndryshuar atė?
Ndikimi i parė ėshtė qė ne do tė qėndrojmė njė javė mė shumė nė kėtė vend. Por, sic e thatė ju, kjo ishte njė rezultat i njė marrėveshje politike qė pati ndikim edhe nė disa cėshtje tė tjera. Ne tani po monitorojmė procesin, dhe mėnyrėn se si po zhvillohet si rezultat i marrėveshjes sė arritur.
 
Si e shikon OSBE-ODIHR ndarjen e komsionevrėve tė grupeve tė numėrimit midis LSI - PDIU, njė parti qė nė zgjedhjet e kaluara figuronte si opozitė?
Mė lejoni tė them qė si rezultat i marrėveshjes politike, KQZ ėshtė pėrballur me njė sėrė sfidash. Ka disa kontradikta nė legjislacionin nė fuqi .Nė lidhje me pyetjen tuaj, dimė qė ka ankesa nga partitė politike. Ne po e ndjekim kėtė procecs dhe ne do tė vlerėsojmė mbarėvajtjen e tij. Procesi ėshtė nė vazhdim dhe do ta ndjekim nga afėr.
 
A ndan tė njėjtin mendim OSBE-ODIHR si KQZ se presioni mbi administratėn po shkakton problem me trajnimin e komsionevereve?
Sė pari, mė lejoni tė them qė ODIHR ėshtė i pavarur dhe i ndarė nga prezenca e OSBE-sė kėtu nė vend. Kjo ėshtė e rėndėsishme. Nuk ka asnjė lidhje mes kėtij misioni dhe prezencės sė OSBE-sė. Ajo qė kemi vėnė re ėshtė qė si rezultat i marrėveshjes politike, njė sėrė institucionesh sicc ėshtė edhe KQZ-ja janė pėrballur me sfida tė ndryshme. Ne kemi vėnė re qė KQZ tha nė njė deklaratė dhe e bėri shumė tė qartė problemin me gjetjen e njerėzve qė duhen angazhuar nė qendrat e votimit.
 
Pushimet nga puna nė administratė, a janė njė formė presioni ndaj votuesve tė caktuar?
Sic e dini edhe ju, ne kemi njė numėr tė caktuar vėzhgues afatgjatė tė angazhuar nė vend.
 
Ne po e ndjekim situatėn edhe prej kėndej. Kemi informata pėr presione tė ndryshme. Dimė qė ka institucione qė po i ndjekin me kujdes kėto pretendime qofshin tė drejta apo tė gabuara. Ėshtė shumė e rėndėsishme qė ne tė kemi njė panoramė tė plotė pėrpara se tė bėjmė njė vlerėsim.
 
Ky ėshtė proces i vazhdueshėm. Ka institucione shtetėrore qė po merren me kėtė ccėshtje. Gjithashtu ka mėnyra tė tjera pėr njerėzit qė duan tė adresojnė kėtė cėshtje apo tė dorėzojnė ankesat e tyre. Ne po i ndjekim kėto nga afėr.
 
Kush po e bėn kėtė presion?
Kush po bėn presion. Ne jemi nė fushatė, ndaj tė folurit pėr kėtė presion, nuk ėshtė nė mandatin tonė. Ne duam tė kuptojmė dhe tė krijojmė njė panoramė tė plotė mbi ccfarė ėshtė e vėrtetė dhe ccfarė nuk ėshtė e vėrtetė dhe sigurisht se si sistemi trajton kėto pretendime, informacione dhe ankesa. Nė ditėn pas zgjedhjeve ne do tė publikojmė njė deklaratė pėr gjetjet paraprake sė bashku me delegacionin parlamentar, dhe kėtė ccėshtje mund ta trajtojmė atėherė. Ėshtė e rėndėsishme tė kuptohet se ne po ndjekim proccesin dhe kjo ėshtė arsyeja pėrse ne ndodhemi nė vend pėr njė periudhė tė gjatė. Ky procces po ndodh tani dhe ne po e ndjekim si dhe shqyrtimin e ankesave.
 
Retorika e pėrdorur gjatė kėsaj fushate mund tė nxisė dhunėn ditėn e votimin dhe numėrimit?
Sigurisht qė gjuha politike nė kėtė vend ėshtė e ndryshme. Por nuk mendoj se luan njė rol kaq tė madh. Ka ndodhur nė disa fushata. E vetmja gjė qė ne shpresojmė ėshtė qė dita e zgjedhjeve tė jetė e qetė dhe mė e rėndėsishmja ėshtė qė votimi dhe zgjedhjet tė kryhen nė njė mjedis tė qetė.
 
Udhėtimet falas pėr votuesit shqiptarė qė jetojnė jashtė? A janė njė formė shitblerje vote?
Ne kemi vėnė re, nėpėrmjet vėzhguesve afatgjatė qė po bėhen oferta tė tilla mbi transportin. Nuk I dimė rrethanat e plota. Ne po e ndjekim kėtė situatė. Ka pretendime nė media pėr kėto oferta. Ne po e ndjekim me kujdes ccėshtjen e ofertave pėr tė krijuar njė panoramė tė plotė tė asaj qė po ndodh.


 
 dy.b/shqiptarja.com

18 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38