Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:17 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Spektakel NGA IZAURA NDOJ
18 Prill 2014 - 15:57
SHBA, Dushku e Dovolani do "rrėfejnė"
shqiptarėt mė tė suksesshėm
SHBA - Njė aktore hollivudiane dhe njė nga kėrcimtarėt e famshėm nė botė do tė rrėfejnė 150 historitė mė tė suksesshme tė shqiptarėve nė Amerikė nė dy dekadat e fundit. Spektakli “Albanian American Suēess Stories”, njė iniciativė e paparė ndonjėherė, e cila rrėfen sukseset dhe arritjet e shqiptarėve nė Amerikė do tė organizohet nė New York mė 3 Maj.

Aktorja Eliza Dushku dhe balerini Tony Dovolani nė bashkėpunim me grupin “Fadil Berisha Studio”, sė bashku me Kėshillin Amerikanė, Fondin e Arsimit Ndėrkombėtar Amerikan pėr Kosovėn ėshtė duke pėrgatitur njė spektakėl tė pėrzgjedhur me mbi 150 shqiptarėt mė tė suksesshėm tė viteve tė fundit nė gjithė fushat e dijes nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Entuziazmi pėr kėtė iniciativė ka prekur sė tepėrmi aktoren Eliza Dushku e cila ka postuar dje nė rrjetin social “Facebook” njė dedikim pėr kėtė nismė tė parė qė mbahet nė Amerikė.

Ngjarja mė e madhe argėtuese e kulturore shqiptaro amerikane nė SHBA, simbas organizatorit do tė shoqėrohet me premierėn e njė dokumentari realizuar me protretizimet e mbi 150 shqiptaro amerikanėve mė tė suksesshėm.

Do tė pėrfshihet edhe fituesi i ēmimit “Nobel” pėr Mjekėsi, Dr.Ferid Murad, tė parin shqiptar tė zgjedhur nė njė post zyrtar amerikan nė atė tė Kuvendit e shtetit New Yorkut, zotin Mark Gjonaj;

aktoren e famshėme dhe tė njohur nė botė, aktoren Eliza Dushku dhe supermodelen Emina Cunmulaj;

fotografin e njohur nė Amerikė, Fadil Berisha, bankierin Richard Lucka, gazetaren e Fox News Lidia Ujkaj, bamirsen Shpresa Xhaklli; komedian e famshėm James Belushi; Lisa Milicaj, Councilėoman Pleasant Valley, politikanin e Uashingtonit Ilir Zherka, tenorin Saimir Pirgu, aktori Mike Dusi, dhe shumė tė tjerė.

Njė nga qėllimet kryesore ėshtė qė tė nisė krijimi i njė baze tė dhėnash se kush janė shqiptarėt mė tė sukseshsėm dhe cila ėshtė, puna e tyre, krijimitaria e tyre, suksesi i tyre nė Amerikė. Po ashtu synohet qė kjo ngjarje tė bėhet vjetore.

Shkrimi u botua nė numrin e sotėm tė gazetės "Shqiptarja.com", versioni print

Redaksia Online
(xh.k/shqiptarja.com)

2 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Ekskluzive/ Fleckenstein rrėzon raportin e teknikėve tė PD-sė
Intervista/17 vjeēarja shqiptare hap shoqatė bamirėsie online
20 vjeēarja shtatzėnė:Ndihem grua e plotėsuar nga jeta 100%
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 18/08/2017, Viti VII - NR.194