Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:00 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sport
13 Shtator 2017 - 22:50 | përditesuar në 23:09
Champions, City bėn poker
zhgėnjejnė Dortmund dhe Napoli
Janė luajtur ndeshjet e Champions League kėtė tė mėrkurė, ku shėnuan fitore tė mėdhenjtė si Manchester City dhe Real Madrid, ndėrsa kanė zhgėnjyer Borussia Dortmund dhe Napoli.

Cristiano Ronaldo ėshtė rikthyer nė mėnyrėn mė tė mirė nė Champions duke udhėhequr Realin nė fitoren 3-0 ndaj Apoelit.

Ylli portugez shėnoi njė dopietė, fillimisht nė minutėn e 12 pas asistimit tė Bejl, dhe mė pas realizoi pėr tė dytėn herė pėrmes 11-metėrshit nė minutėn 51.

Njė tjetėr gol i bukur nė kėtė ndeshje u shėnua nga Serxho Ramos, i cili dėrgoi topin nė rrjetė pėrmes njė rrofishate nė tė 61-ėn minutė.

“Los Blancos”-it e dominuan tėrėsisht takimin pėrballė qipriotėve duke e nisur mirė mbrojtjen e titullit tė Ligės sė Kampionėve. 
 
Fitore edhe pėr Manchester City-n qė triumfoi thellė pėrballė Feynord me golat e Stones (2), Aguero dhe Jesus. 

Zhgėnjim pėr Dortmund dhe Napoli tė cilėt kanė humbur tė transfertė pėrkatėsisht 3:1 dhe 2:1. Gjermanėt nuk arritėn t'i bėjnė ballė anglezėve tė Tottenham, ndėrsa edhe italianėt u dorėzuan nė Kiev pėrballė vendasve tė Shakhtar.

Nė ndeshjet e tjera Besiktas mundi Porton 3:1 nė transfertė, debutuesit e Leipzig barazuan nė shtėpi 1:1 me Monaco, barazim po 1:1 edhe pėr Maribor-Spartak Moska.

Tottenham – Borussia Dortmund
Ndėrkohė nė sfidėn mė tė fortė tė grupit ishte Tottenham qė mė nė fund theu mallkimin e “Wembley-t” duke mundur Borussia Dortmund me rezultatin 3-1.

Ishte njė paraqitje fantastike e djemve tė Mauricio Pochettino-s, tė cilėt gjetėn golin Son qė nė minutėn e 4-tė.

Borussia kundėrpėrgjigjet menjėherė me ukrainasin Yarmolenko por mė pas vijnė dy supergolat e Harry Kane, i cili ėshtė rikthyer tė shėnojė pas thatėsirės sė gushtit.

Njė fitore shumė e rėndėsishme e anglezėve tė cilėt me sa duket do tė luftojnė me Borussia Dortmund pėr vendin e dytė tė Grupit H.

City bėn “poker” ndaj Feyenoord
Manchester City e ka nisur Champions League me njė fitore bindėse 3-0 tė marrė nė ndeshjen e parė tė Grupit F nė shtėpinė e Feyenoord.

Lojtarėt e Pep Guardiola e kanė zgjidhur takimin nė 25 minutat e para, duke shėnuar tre gola. Nė fillim ka qenė qendėrmbrojtėsi John Stones ai qė ka zhbllokuar ndeshjen pas vetėm dy minutash lojė me njė goditje tė saktė me kokė. Tetė minuta mė vonė ka ardhur dyfishimi i avantazhit tė miqve, tė cilėt kanė shėnuar me Sergio Aguero. Goli i tretė i “Qytetarėve” ėshtė realizuar nga braziliani Jesus. Nė pjesėn e dytė ka ardhur edhe goli i katėrt i miqve, i realizuar pėrsėri nga Stones, i cili ėshtė bėrė mbrojtėsi i parė i City-it qė shėnon dy gola nė Champions League.

Humbet Napoli
Nė ndeshjen tjetėr tė kėtij grupi, Shakhtar ka arritur tė mundė me rezultatin e 2-1 skuadrėn e Napoli-t nė shtėpi. Taison ka realizuar golin e parė pėr vendasit nė minutėn e 15-tė tė pjesės sė parė, ndėrsa Ferreyra ka shėnuar golin e dytė nė tė 53-ėn.

“Axurrėt” kanė arritur tė ngushtojnė diferencat nė minutėn e 72-tė me njė penallti tė transformuar nė gol nga Milik, por nuk kanė arritur tė shmangin humbjen.

Ndeshjet e ardhshme tė kėtij grupi do tė luhen mė 26 shtator, me Manchester City qė do tė presė Shakhtar-in nė Angli, ndėrsa Feyenoord do tė udhėtojė drejt Napoli-t.

Sevilla “shtang” Liverpool
Liverpool nuk ka arritur tė hakmerret ndaj Sevilla-s, skuadra qė i mundi anglezėt nė finalen e para dy viteve tė Europa League.

Spanjollėt, nė fakt, kanė arritur tė largohen me njė pikė shumė tė ēmuar nga “Anfield” nė ndeshjen e parė tė Grupit E. Ndeshja ka filluar menjėherė keq pėr vendasit, kanė parė veten nė disavantazh pas vetėm pesė minutash lojė. Njė gafė e mbrojtjes i ka dhėnė mundėsinė Ben Yeder tė kalojė nė avantazh bardhekuqtė.

Reagimi i “Tė Kuqve” ka ardhur nė minutėn e 21-tė, kur Firmino ka barazuar rezultatin pas njė aksioni tė bukur tė ekipit. Pėrmbysja e vendasve ėshtė kompletuar nė minutėn e 37-tė me njė gol tė Salah. Ky moment ėshtė shoqėruar me polemika, pasi lojtarėt e Sevilla-s kanė protestuar pėr njė faull tė shkaktuar nga Salah para realizimit tė golit. Tri minuta para fundit tė pjesės sė parė Liverpool mund tė kishte shėnuar edhe golin e tretė, por Firmino ėshtė treguar i pasaktė nga pika e bardhė e penalltisė.

Njė gabim ky qė i ka kushtuar shtrenjtė ekipit tė tij, duke parė se Sevilla ka barazuar takimin nė minutėn e 72-tė me Correa, duke fiksuar shifrat nė 2-2. Vendasit e kanė mbyllur ndeshjen me 10 lojtarė pas kartonit tė dytė tė verdhė tė marrė nga Gomez nė minutat e fundit. Edhe ndeshja tjetėr e kėtij grupi, ajo e luajtur nė Slloveni mes Maribor dhe Spartakut tė Moskės, ėshtė mbyllur nė barazim 1-1.

 tabela
(Rezultatet e ndeshjeve tė Champions)

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

1 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Edi Rama: Ligji i Luftės nga Greqia do t'i mbetet historisė
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15