Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 09:20 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sport
13 Janar 2018 - 12:07 | përditesuar në 13:49
Shoqatat rajonale, reagon FSHF:
S'janė fantazmė, por tė ligjshme
'Prej 20 vitesh pėrfaqėsojnė futbollin amator'
Federata Shqiptare e Futbollit ka reaguar pas akuzave nė media pėr shoqatat fantazmė tė cilat nuk figurojnė tė regjistruara nė gjykatė, por qė do votojnė pėr zgjedhjen e Presidentit tė ri tė FSHF-sė.

Zėdhėnėsi i FSHF, Gert Ēarēani deklaroi se shoqatat janė tė ligjshme dhe prej 20 vitesh ushtrojnė aktivitetin e tyre dhe pėrfaqėsojnė futbollin amator. 

Deklarata e plotė e zėdhėnėsit tė FSHF: 

Federata Shqiptare e Futbollit ka 66 anėtarė tė cilėt nė bazė tė statutit mund tė jenė Klube futbolli ose subjekte tė cilat pėrfaqėsojnė grupe tė caktuara profesionesh apo rajone tė caktuara gjeografike.

Ky numėr aktual anėtarėsh ėshtė vendosur me ndryshimet statutore tė miratuara nga Asambleja e Pėrgjithshme e FSHF nė mbledhjet e datės 26.04.2011, 28.02.2013, 28.02.2014 dhe 19.03.2015. Pėrmes kėtyre vendimarrjeve unanime, Asambleja e Pėrgjithshme si autoriteti mė i lartė i FSHF, nė pėrputhje me tagrat qė i jep Neni 23/m. i Statutit ka definuar listėn e plotė tė anėtarėve tė Federatės, listė e cila nuk ėshtė kontestuar as pėrmes mjeteve statutore, as pėrmes ankimimeve gjyqėsore.

Formalizimi i anėtarėsisė ėshtė diskutuar nė mėnyrė shteruese mė specifikisht nė asamblenė e datės 28.02.2013, ku ėshtė bėrė njė fotografim i situatės sė atėhershme duke u pranuar unanimisht pėrfshirja e tė 66 anėtarėve pjesmarrės nė asamble. Nga pikėpamja e organizimit tė brendshėm tė Federatės Shqiptare tė Futbollit, vendimarrja e Asamblesė sė Pėrgjithshme pėrbėn legjitimimin e tė gjithė anėtarėve nė formacioni aktual. Ky vullnet ėshtė ligjėruar sakaq edhe pėrmes vendimeve gjyqėsore qė kanė regjistruar nė regjistrin e OJF-ve, vendimarrjet e asamblesė.

Rezulton se vullneti i anėtarėve themelues tė kėtyre shoqatave ėshtė shprehur pėrpara noterit publik shumė kohė pėrpara se kjo tė ishte objekt kontestimi, duke ekzistuar qysh nga viti 2011, statute, akte themelimi dhe evidenca tė depozitimit prane regjistrit pėrkatės tė gjykatės. Vendimi i gjykatės ka mė tepėr efekt publicitar ose deklarativ dhe nuk e prek kurrėsesi pėr mbarėvajtjen e aktivitetit tė FSHF.

Sė fundmi, vlen tė theksohet se kėto entitete nuk janė “fantazėm” siē po pėrflitet rėndom nė disa media por kanė mbi 20 vjet qė ushtrojnė aktivitet dhe pėrfaqėsojnė realisht pjesėn mė tė madhe tė futbollit tė luajtur, qė ėshtė ai amator. Ato organizojnė aktivitete nė rang qarqesh dhe madje kanė edhe ekipe pėrfaqėsuese qė ndeshen midis tyre ku janė 18 ekipe pėrfaqėsuese rajonale me 360 lojtarė dhe 48 ndeshje nė sezon.

Kėto shoqata kanė njė aktivitet tė ngjeshur nė seleksionimin e lojtarėve tė rinj ku vetėm nė periudhėn Nėntor-Dhjetor 2017 janė seleksionuar 2264 lojtarė tė rinj. Aktualisht janė 605 ekipe rajonale me 13.310 lojtarė tė cilėt zhvillojnė rreth 4840 ndeshje nė sezon. Shoqatat Rajonale kanė nė krye figura tė nderuara tė futbollit shqiptar, integriteti i tė cilėve nuk mund tė vihet nė dyshim pėr interesa momentale. 


Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
ē Jeni bėrė njė grupė mafiozėsh nė futbooll duhet tė bėhet vetingu nė futboll si gjithė tė tjerė .Jeni bėrė njė grupė qė pyesni as pėr qeveri .Tė largohen tė gjithė maskarenjė nga futbolli qeveria tė bėjė detyrėn ,siē paguan populli ēdo detyrim ashtu tė paguajnė punonjėsit tė pėrfaqėsojnė edhe futbollistėt siē paguan e gjithė botė ose nė tė kundėr sekuestrim ose me burgė tė vishet drejtėsia nė vėndė qė ligji tė jetė i barabartė pėr tė gjithė
avatar
Anonim
Blenard Jo mor jo ahhh mjer ne me keta palla
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15