Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 13:47 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Style & Pune Kristi Gongo
25 Janar 2018 - 18:01 | përditesuar në 18:07
Historia/ Rrugėt e Tiranės
frymėzojnė dy artistė nė pedonale
‘Arti i rrugės’ bėn miq muzikantin me piktorin
Janė dy miq tė vjetėr, ku pėrveē bisedave shoqėrore ata kanė dicka mė shumė qė i bashkon, ėshtė arti. Piktori Edi Kosova, nė pamundėsi tė vazhdonte liceun dhe pėr tė blerė mjetet e pikturės u shkėput nga pasioni i tij nė vogėli, dhe pas 32 vitesh ai iu rikthye. Kosova zbulon pėr Report Tv arsyen pėrse.

“Goca do martohej dhe do merrte shtėpi. Babi mė bėj ndonjė pikturė. Babi thashė nuk di tė bėj pikturė, kam 32 vjet. Babi do mė bėsh ose unė do t’i blej. Goca fakt tė kryer, bleu bojrat penelat merri fillo. SI ti filloj thashė, nuk di thashė.. E fillova, mė shkoi njė javė e ca njė pikturė. E pashė pasi e pėrfundova, nuk mė pėlqeu.. e prisha. Prapė kėshtu dhe sė fundmi mė shkoi nja tri javė njė punė dhe se c nxora dicka.

Pastaj punė e dytė mė shpejt dhe hap pas hapi dhe ja bėra gocės. Aty filloi e brendshmja, instikti i pikturės. Duart e mia u ka hyrė boja nė mish jo nė lėkurė, tani nuk mund tė rri dot pa punė”, tregon Kosova. Ndėrsa muzikanti Spartak Dishnica e ka nisur rrugėtimin e tij artistik nė mėnyrė mė tė veēantė, tė cilėn e rrėfen pėr Report Tv.

“Muzikėn e kam filluar nė moshė tė madhe me thėnė tė drejtėn, rreth moshės 19 vjec sepse unė kam bėrė edhe ushtri sepse nuk na dilte e drejta e studimit se ishim si me njollė. Dhe atje nė ushtri kishim tė drejtėn tė mėsonim ndonjė vegėl muzikore. Aty fillova tė mėsoja avash avash nga njė akord, vija kėtu nė Tiranė kisha shokėt e mi muzikantė qė mė jepnin literaturė dhe pastaj kur kthehesha nė ushtri merrja kitarėn duke studiuar”, tha Dishnica.

Po flasim pėr atė qė njihet si “arti i rrugės”, i cili i jep njė pamje tjetėr njė kėndi tė caktuar tė qytetit, konkretisht pedonales ku kalojnė pjesėn mė tė madhe tė ditės dy miqtė artistė.

d.b/shqiptarja.com

13 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/03/2018, VITI VIII- NR.65