Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 10:00 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Style & Pune
11 Nentor 2017 - 04:02
Nëntë mënyra për të patur sukses
në mbledhje
Nëntë mënyra për të patur sukses në mbledhje

Shumica prej nesh i shohim mbledhjet si diçka që duhet të durojmë. Nëse jeni me fat ju do të merrni të gjithë pikët tuajs. Nëse jeni të pafat, ose do të dalësh me një tufë të pikave të veprimit ose më keq, një dhimbje koke nga të qenit i bllokuar në një dhomë të nxehtë dhe të ajrosur, duke dëgjuar njerëz të djegur.

Tanya Beckett shikon artin e takimit për "In Business on Radio 4", por këtu është marrë jonë se si të kemi sukses në takime.

 

1. Merrni drejt axhendën tuaj

Çfarë doni nga ky takim? Shënoni pikat tuaja të rendit të ditës kundër atyre që janë në agjendën zyrtare, kështu që ju mund të siguroni që të keni pikat tuaja në të gjithë dhe mund të mbani veten të fokusuar.

2. Njihu me të gjithë

Shkoni në takim herët ... këshillim i mirë, gjithsesi, por kjo ju jep edhe avantazhin e shtuar për të qenë të prezantoheni me këdo që nuk e dini dhe të mësoni pak për to.

3. Pozicionohuni mirë

Pozita ideale është ajo ku je e përballë, ose të paktën brenda intervalit të kontaktit të syrit, personi me statusin më të lartë në dhomë. Mos e merrni karrigen që është zhytur në cep të tavolinës ose do të gjeni veten duke u shtyrë mbrapa dhe në skajet e grupit.

4. Bisedoni

Përsa i përket zërit, sigurohuni që të merrni frymë ngadalë. Nëse njerëzit rreth jush janë të stresuar ose të ngacmuar, ose takimi është i diskutueshëm, mund të gjesh zërin tënd që ngrihet në katran dhe frymëmarrja tënde bëhet më e lehtë dhe më pak e dobishme. Mos u tërhiqni në tensione, drejto shpatullat tuaja dhe merrni frymë thellë, dhe ju mund të bëheni zëri i autoritetit dhe jo një pjesë e zhurmës.

5. Mos jini tepër të sjellshëm

Natyrisht që nuk po ju sugjerojmë që të merrni pjesë në kontributet e njerëzve të tjerë, por nëse ndjeni se dikush është duke qëndruar për një kohë të gjatë, mos kini frikë të thoni "faleminderit shumë X; kjo është shumë e dobishme, por sot kemi kohë të kufizuar kështu që mund të dëgjojmë nga njerëzit e tjerë? "

6. Mos e nxirrni telefonin

 

Është e vrazhdë, do të shpërqendrohesh dhe do ta gjesh kontrollin e tij të papërmbajtshëm. Edhe treguesi ndezës i një mesazhi të heshtur mund të jetë irritues ndaj të tjerëve.

7. Vendimet, vendimet

Ji shumë specifik. Mos rishikoni, diskutoni ose merrni në konsideratë, në një mbledhje; deklaroni qëllimin tuaj.

8. Mos jini 'ai person'

Po Ok ju keni një kalë personal hobi. Ju dëshironi të dini pse printeri kurrë nuk punon, ose pse dikush vazhdon të marrë hapësirën tuaj të parkimit, ose pse kantina gjithmonë del jashtë pulës para se të shkoni atje. Por ky takim nuk është vendi për ta transmetuar atë.

9. Letër falenderimi

Nëse dikush ju përkrahu në një takim, ose e drejton mirë, ose shkoi në ndonjë përpjekje për të rregulluar pije freskuese ose transport, falënderojini përmes emailit. 


Redaksia Online
a.dr/shqiptarja.com

10 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Kryemadhi: Protesta e 27 janarit maja e ajsbergut, Rama do ikė
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38