Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:25 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Style & Pune
08 Nentor 2017 - 10:58 | përditesuar në 11:26
Nga qyteti Petra nė Jordani deri te
Koloseu nė Itali,7 mrekullitė e botės
Muri i Madh i Kinės, qyteti Petra nė Jordani, Koloseu nė Romė, siti arkeologjik Itza nė Meksikė, Machu Picchu nė Peru, Taj Mahal nė Indi dhe Krishti Shėlbues nė Rio de Janeiro janė shpallur mrekullitė e botės moderne nė 2007 dhe prej aty duhet tė kalojnė direkt nė listėn  tuaj tė vendeve qė duhen vizituar tė paktėn njė herė nė jetė.

Njė listė e tillė u hartua nga Bernard Ėeber nė Sidney nė vitin 2007 gjatė Olimpiadės, duke njoftuar njė referendum nė internet qė pėrfshinte miliona njerėz. Zgjedhjet e tyre bėnė tė mundur pėrcaktimin e atyre qė ishin shtatė mrekullitė e botės moderne.

Muri i Madh Kinez: i shpallur pjesė e Trashėgimisė Botėrore tė UNESKO-s nė vitin 1987, Muri i Madh shtrihet pėr rreth 8,851 km, duke filluar nga Gjiri i Liao-Tung dhe duke prekur Kia-gu nė Tibet. Thuhet se ndėrtimi ėshtė i dukshėm nga hapėsira.

Qyteti Petra nė Jordani: i shpallur pjesė e Trashėgimisė Botėrore nga UNESCO nė vitin 1985, ka njė histori tė pasur dhe tė larmishme, nga kryeqytet nė vendin e dedikuar pėr bizneset, duke kaluar edhe nėpėr fatkeqėsitė natyrore. Fasadat shumė interesante tė saj janė gdhendur dhe shumica e hapėsirave janė pėrdorur si varre.

Koloseu Itali: Nė qendėr tė qytetit tė pėrjetshėm shtrihet amfiteatri mė i madh nė botė, ndėrtesa nė formė ovale qė mund tė strehojė deri nė 75,000 njerėz. Kjo ėshtė njė nga atraksionet mė tė mėdha turistike nė Itali, e cila pėrdorej pėr tė pritur ngjarjet mė tė njohura shoqėrore nga ndeshjet mes gladiatorėve deri edhe tek operat mitologjike klasike.

Siti Arkeologjik Itza nė Meksikė: kompleksi arkeologjik i madh, njė nga mė tė famshmit dhe mė tė ruajturat nė botė, ėshtė vendosur nė veri tė Gadishullit Jukatan dhe ėshtė njė nga atributet mė tė rėndėsishme tė popullsisė sė lashtė Mayan. Me rastin e ekuinokseve, mund tė shihet njė lojė e veēantė e dritave qė duken si njė gjarpėr me pendė

Machu Picchu nė Peru: vendndodhja mė e famshme arkeologjike e Perusė dhe trashėgimia e ēmuar Inka qėndrojnė nė luginėn e quajtur Uruubamba. Vetė emri, qė do tė thotė "mali i vjetėr", ėshtė emblematik i pozicionit dhe strukturės sė saj: ngrihet nė 2.453 m mbi nivelin e detit dhe ėshtė njė qytet i lashtė i vėrtetė i rrethuar nga tempuj, tarraca, kanale tė ujit dhe i ndarė nė sektorė.

Taj Mahal nė Indi: Mauzoleumi historik i Agrės ka qenė gjithmonė njė nga strukturat mė interesante tė arkitekturės muslimane nė Indi. E ndėrtuar nga perandori Shah Jahan nė vitin 1632 dhe pėr mė shumė se 30 vjet i pėrfshira nė Trashėgiminė Botėrore tė UNESCO-s, ėshtė njė pėrkujtim i dedikuar pėr mbrojtėsin mė tė preferuar tė sovranit.

Krishti Shėlbues nė Rio de Janeiro: nė majė tė Corcovado qėndron Krishti i Shėlbimit 700 metra i lartė i stilit Art Deco, i bėrė nga guri betoni dhe saponiti, duke shtrirė krahėt dhe duke mirėpritur popullatėn. Simbol i qytetit ka pasur imitime tė panumėrta me kalimin e kohės. Pėr tė arritur tė shihni nga afėr origjinalin duhet tė  provoni tė ngjitni 222 hapa ose tė pėrdorni 3 ashensorė panoramikė dhe 8 shkallė lėvizėse.Redaksia Online
J.Sh shqiptarja.com

23 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Bashkėshorti i Esmeralda Uruēit: Ja si fitova ndaj shpifjes sė RD-sė
Mediu: Pyetja ime pėr Bashėn pse opozita s'ėshtė nė sheshe?
Hyrja e Shqipėrisė nė BE mund tė shpėtojė Italinė nga dominimi gjerman
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/11/2017, VITI VII -NR.277