Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:11 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Style & Pune
09 Nentor 2017 - 16:25 | përditesuar në 13:24
Punoni nė zyrė? Ja disa strategji  
pėr njė stil jetese tė shėndetshėm
Ėshtė e kotė ta fshehim, nėse punojmė nė zyrė sigurisht qė koha qė kalojmė ulur para tavolinės, kompjuterit e pa aktivitet fizik ėshtė e konsiderueshme. Linjat e trupit vihen nė provė tė vėshtirė.

Tė shmangim marrjen e disa kileve mė tepėr dhe tė kemi njė lėkurė tė shndritshme nuk ėshtė e pamundur gjithsesi. Mjafton njė stil jetese e shėndetshme pėr tė pasur mirėqenie, vitalitet dhe humor tė mirė.

Ja disa kėshilla pėr tu lexuar me kujdes dhe pėr tu vėnė nė praktikė.

Dita e mirė duket qė nė mėngjes: mos harroni tė pėrgatisni njė ēaj me limon dhe xhinxher pėr ta marrė me vete nė punė. Mos harroni qė pėr hidratimin e trupit ėshtė e rėndėsishme tė pini shumė ujė gjatė ditės. Nuk ka mė mirė se njė pije e bėrė nė shtėpi e shijshme dhe ekonomike.

Kujdes minivaktet: tė bėsh njė pushim tė vogėl ėshtė mjaft mirė, por duhet tė kujtojmė se kafeja na jep probleme me stomakun dhe shton urinė. Nė ēantėn tonė (qė ėshtė gjithmonė e madhe) marrim me vete fruta, apo fruta tė thata.

Drekė: Po, por koha ėshtė e shkurtėr kėshtu qė njė vakt i shpejtė, njė panine apo njė minivakt nuk tė kėnaqin por as nuk tė ngopin. Truku? Nė darkė gatuajmė njė racion mė shumė pėr ta marrė me vete nė punė, ose drithėra integrale me kos dhe fruta tė prera nė copa. Tė shijshme dhe tė lehta.

Kurrė pa ujė: Uji nė tavolinė nuk duhet tė mungojė kurrė. Edhe ai qė nuk ka etje thjesht duke e parė do pijė. Uji ėshtė i rėndėsishėm pėr detoksifikimin, lufton dhimbjen e kokės, qė i kap shpesh ata qė punojnė nė ambiente tė mbyllura dhe tė ngrohura dhe mban tė hidratuar lėkurėn.

Stakoni trurin: shijoni ndonjė pushim tė vogėl, qoftė dhe disa minuta, tė ndihmon tė shpėrqėndrosh stresin dhe tė ndiheni mė tė qetė, redukton urinė nervoze dhe rrit kreativitetin.

 

Redaksia Online
J.Sh Shqiptarja.com

23 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Bashkėshorti i Esmeralda Uruēit: Ja si fitova ndaj shpifjes sė RD-sė
Mediu: Pyetja ime pėr Bashėn pse opozita s'ėshtė nė sheshe?
Hyrja e Shqipėrisė nė BE mund tė shpėtojė Italinė nga dominimi gjerman
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/11/2017, VITI VII -NR.277