avatar
Alba Malltezi
Profil
E diplomuar nė Fakultetin e Gjuhėve tė Huaja, dega Italisht nė Universitetin e Tiranės nė vitin 1995. Gazetare e kulturės dhe spektaklit pranė “Gazetės Shqiptare” nga viti 1994-1998. Nė vitin 1997 specializim dhe impenjim nė RAI TRE Puglia nė projektin “Nga Bregu nė Breg” nė ndihmė tė bashkėatdhetarėve shqiptarė gjatė krizės sė vitit ’97 pas falimentimit tė fajdeve nė Shqipėri. Mė pas zv/ kryeredaktore nė “Gazetėn Shqiptare” deri nė vitin 2000, e impenjuar me sektorėt e ngjarjeve kulturore, kronikės, ngjarjeve ndėrkombėtare. Pas vitit 2000 kryeredaktore e Radio RASH e mė pas kryeredaktore e website Balkanweb Nė vitin 2002 kryeredaktore e televizionit “NEWS24” deri nė maj tė vitit 2011. Autore e rubrikės “Periferi” nė “Gazetėn Shqiptare” prej vitit 2000. Nga viti 2011 e sot themeluese e Drejtore e Pėrgjithshme e grupit mė tė ri e tė pavarur mediatik “Free and Fair Media Group”, ku pėrfshihen gazeta e pėrditshme Shqiptarja.com dhe website mė tė njėjtin emėr.