Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 22:19 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Vlorė, Gjergj Bojaxhi bllokoi pallatin e Bashės mė 2011
02/11/2013
“Njė problem tepėr kompleks dhe me njė sėrė shkeljes tė njė pas njėshme tė kryer nga shumė zyrtarė”. kėshtu e ka quajtur INUK, ndėrtimin e pallatit nė zonėn e “Ujit tė Ftohtė” nė pronėsi tė Xhafer Isufit, vjehrrit tė Lulzim Bashės. Nė kallėzimin e tij, tė datės 9 shtator 2011, Inspektoriati Ndėrtimor Urbanistik Kombėtar, ka evidentuar tė gjitha shkeljet e kryera gjatė fillimit tė punimeve si dhe nė tė njėjtėn kohė, ka ngritur pėr prokurorinė e Vlorės dhe njė pikėpyetje tė madhe, se dhe trualli ku pretendohet se ėshtė ngritur pallati shumė katėsh, duket se nuk i pėrket personave qė nė fakt pretendojnė pronėsinė. Dokumenti ėshtė nėnshkruar nga ish-kreu i Inspektoriatit Ndėrtimor dhe njė nga krerėt e Partisė Demokratike, Gjergj Bojaxhi. Nė kallėzimin e INUK, pretendohet se kjo pronė ėshtė krijuar nga hiēi,si rezultat i manipulimit tė procedurave pėrkatėse mbi fitimin pronėsisė dhe rregjistrimit virtual tė saj, miratimin e lejeve tė ndėrtimit mbi njė shesh ndėrtimi tėrėsisht ekzistent dhe duke vazhduar mė tej me trasformimin e pejsazhit natyror pėrmes hedhjes sė materialeve inerte, pėr krijimin e truallit tė nevojshėm mbi tė cilin ėshtė ngritur objekti nė fjalė. (a.ē/shqiptarja.com)
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha