Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:31 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Lotaria Kombėtare, ja video e shorteut me njė gogėl mė pak
13/01/2014
TIRANE - Lotaria kombėtare pėrfshihet nga polemika tė forta nė rrjetet sociale, shkak shorteu i datės 22 dhjetor 2013-tė ku nga 39 gogla nė vazo futen vetėm 38-tė. Njė video dėshmon qartė ēfarė ka ndodhur gjatė shorteut me indiferentizmin e jurisė. Shorteu i asaj date ėshtė transmetuar live nė njė televizion kombėtarė, ku janė shpallur fitues me 6 gogla pavarėsisht faktit se njėra prej 39 goglave mungonte nė vazo. Gafa qė rrezikon tė kthehet nė njėė skandal, ka ndodhur para kamerave, por asnjė nga 3 anėtarėt e jurisė tė cilėn ēertifikojnė shorteun nuk kanė ndėrhyrė dhe fituesi i shpallur ėshtė fals. Ja ēfarė ndodh nė momentin e hedhjes sė shortit. Sipas procedurave tė bėra publike nga vetė kompania, 39 goglat e lojės duhet tė zbresin nė vazo e mė pas tė dalin 6 goglat fituese. Por gjatė shorteut tė datės 22 dhjetor 2013 ku ishte planifikuar dhe shpėrndarja e JackPot 350 milionėsh, nė vazo bien vetėm 38 gogla. Ky ėshtė moment ku njė nga goglat e pikėrisht gogla me numėrin 5 nuk bie nė vazo, duke bėrė qė loja 6-tė nga 39-tė tė kthehet nė 6-tė nga 38-tė. Nė kėtė moment, juria duhej qė tė anullonte shorteun dhe tė riniste lojėn nga e para. Ndėrsa ndodh krejt e kundėrta, askush nga stafi i 3 vlerėsuesve tė procedurave tė rregullta nuk ndėrhyn duke vazhduar transmetimin me njė shorte i cili sic duket dhe nga pamjet mungon njė gogėl. Pas ankesave tė shumta nė rrjetet sociale, kompania lotaria kombėtare 24 orė mė vonė ka shpėrndarė njė njoftim ku deklaron anullimin e shorteut tė datės 22. Por nė kėtė njoftim shėnohet dhe gafa e dytė e kompanisė lotaria kombėtare, ku thuhet se ėshtė hedhur sėrish shorteu duke shpallur tė tjerė numra fitues. Njė shorte i cili nuk ėshtė dhėnė para kamerave duke mos patur as kushtet mė minimale tė transparencės. Ēuditėrisht as nė shorteun ku mungonte gogla me numėr 5-sė, as nė shorteun e fshehtė tė bėrė pėr herė tė dytė nuk ėshtė shpėrndarė Jackpot me vlerėn 350 milion lekė. Tani ēėshtja kalon nė dorė tė Ministrisė sė Financave qė sipas ligjit duhet tė garantojė transparencėn e plotė tė lojės nga Lotaria Kombėtare. Koncensioni i lotarisė kombėtare u fitua nga njė kompani austriake pas shumė polemikave pėr shkak tė mungesės sė transparencės tė ndjekur nga ish Qeveria Berisha gjatė vitit 2012-tė.
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha