Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 08:28 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Vlahutin: Puna nė shtet s'ėshtė pėrjetė, tė ndryshohet mendėsia
10/07/2017
Ambasadorja e BE nė vendin tonė, Romana Vlahutin e ka thėnė theksin te reforma nė administratėn publike. Gjatė konferencės “Dialogu i nivelit tė lartė mbi progresin e reformės nė Shėrbimin Civil dhe mbeshtetjen e BE” organizuar nga ministrja e Shtetit pėr Inovacionin dhe Administratėn Publike, Milena Harito, Vlahutin u shpreh se punėsimi nė administatė nuk ėshtė i pėrjetshėm dhe se nė kėtė kontekst duhet tė ndryshohet mendėsia. "Reforma e administratės publike ėshtė nga mė tė vėshtirat. Puna nė administratė mendohet pėr gjithė jetėn, por duhet tė ndryshohet kjo mendėsi. Reforma nė drejtėsi, nė administratė, nė arsim, janė kyēe pėr integrimin. Nėnpunėsi Civil duhet tė jetė vetėm nė shėrbim tė qytetarėve, duhen ndryshuar jo vetėm rregullat por edhe mendėsia, njė vend nuk mund tė zhvillohet pa njė administratė tė aftė. BE jep 32 mln euro suport pėr kėtė reformė. Nė muajt e fundit ka patur pėrmirėsim dhe arritje.
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha