Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 21:43 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Tare:Turizmi nėnujor ndikim nė ekonomi, mungon legjislacioni
08/08/2017
Pasuritė natyrore dhe historike tė bregdetit shqiptar kanė marrė jo rrallė herė vėmendjen e medieve ndėrkombėtare. Sė fundmi ishte AP qė i dedikoi njė reportazh trashėgimisė shqiptare nėnujore me titull “Thesaret e fundosura nė bregdetin e Shqipėrisė”, njė histori 2500 vjeēare e cila ka qenė e pa eksploruar. Po cilat janė mundėsitė reale qė Shqipėria tė zhvilloi turizmin nėnujor nė vitet e ardhshme? Sa e vėshtirė ėshtė mbrojtja e tyre pėrballė plaēkitjes dhe dėmtimit tė grabitėsve? Auron Tare, Kreu i Agjencisė Kombėtare tė Turizmit tregon mė shumė pėr Report Tv rreth thesareve tė bregdetit shqiptar dhe masave pėr mbrojtjen e tyre. Njė reportazh i AP na njohu me njė panoramė tė botės nėnujore shqiptare duke na shfaqur edhe njė histori tė lashtė kulturore, ndoshta njė pjesė tė cilėn nuk e njohim, ēfarė mund tė na thoni pėr njė botė kaq tė pasur nėnujore qė bregdeti shqiptar ka? Unė kam bėrė njė sėrė emisionesh pėr vit pėr zbulimet e ndryshme tė anijeve tė predhave tė Luftės sė Parė Botėrore, apo tė Dytė Botėrore. Nė vazhdimėsi jam pėrpjekur tė tėrheq vėmendjen pėr pasuritė qė ka deti shqiptar si dhe mėnyrėn pėr t’i ruajtur por edhe pėr t’i pėrdorur nė njė farė mėnyrė nė tė mirė tė turizmit.
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha