Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 18:48 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Pishinat argėtim e burim infeksionesh Mjekia: Kujdes me higjenėn
12/08/2017
Shumė qytetarė tė Tiranės zgjedhin pishinat, si formė argėtimi dhe freskie e kėtyre ditėve tė nxehta. Po mjekėt vėnė theksin tek rreziqet qė mund t’ju kanosen nga frekuentimi i tyre. Bruna Shiroka, drejtoresha e qendrės shėndetėsore nr 3, u shpreh se klori tek uji i pishinave mund tė provokojė shqetėsime tė ndryshme nė lėkurė, ashtu si dhe shezlloni mund tė kthehen nė burim infeksioni. “Qoftė njė person me njė problem tė lėkurės, qė tė themi nė thonjėza i “pakujdesshėm”, pėrdorimi i atij shezlloni nga njė person normal, ėshtė shumė i ekspozuar ndaj atij problemi fillimisht tė padukshėm, dhe kur bėhet i dukshėm ėshtė vėshtirė i kontrollueshėm. Sasia e shtuare klorit mbi vlerėn reale tė parametrit tė caktuar nga ideja pėr ti mbrojtur ata qė frekuentojnė pishinat, sjell probleme pėr lėkurėn”, tha Shiroka. Mjekja Shiroka, jep edhe disa kėshilla pėr t’u mbajtur parasysh gjatė frekuentimit tė pishinave, duke vėnė theksin tek higjena personale. “Nėse do ruheshin rregullat, pėrdorimi i dushit para se tė futesh nė pishinė, pėr fėmijėt e vegjėl ėshtė mė pak i kėshillueshėm pėrdorimi i pishinės, pas pishinės kėshillohet banjo trupi”, shtoi mjekia Shiroka.
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha