Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 10:33 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Do pushoni nė fund tė gushtit? Meteorologėt japin lajmin e mirė
13/08/2017
I nxehti afrikan i pagėzuar si "Luēiferi" duket se ėshtė larguar nga vendi ynė me rėnien e reshjeve tė para tė shiut, por temperaturat e larta do rikthehen sėrish. 10 ditėt e para tė gushtit u karakterizuar nga temperatura ekstreme tė cilat kaluan mbi 40 gradė. Reshjet e shiut tė cilat ranė mbrėmjen e kaluar kanė ulur temperaturat deri nė 10 gradė celsius tė cilat do tė vijojnė pėrgjatė dy ditėve. Megjithatė, metorologia Lajda Porja u shpreh pėr Report Tv se fundjava e ardhshme do rezervojė temperatura tė larta tė cilat do arrijnė deri nė 36 gradė celsius, njė lajm i mirė ky pėr tė gjithė ata tė cilėt kishin planifikuar pushimet nė fund tė muajit gusht. "Pritej kjo zbritje e temperaturave dhe rikthimi i reshjeve tė shiut. Parashikohet qė situata me vranėsira dhe reshje shiu tė jetė nė zonat malore dhe verilindje tė vendit. Temperaturat kanė zbritur deri nė 10 gradė celsius prej mbrėmjes sė djeshme. Nesėr pritet tė kemi kthjellime dhe deri nė fund tė javės tė kemi rritje tė temperaturave me 1-2 gradė nga dita nė ditė. Tė enjten do kulmojnė me 35-36 gradė, pra do kemi sėrish masa ajrore tė ngrohta nga Afrika, por nuk do kemi temperatura ekstreme. ( b.h/Shqiptarja.com )
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha