Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 15:03 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Gjyqtarėt dhe politikanėt qė morėn kredi si tė pastrehė
13/09/2017
Disa nga njerėzit e drejtėsisė dhe politikės, tė cilėt sot posedojnė disa pasuri tė paluajtshme dhe ardhura tė larta nė raport me nivelin e jetesės nė vend, kanė pėrfituar kredi me interes zero nga Enti Kombėtar i Banesave, pėr blerje apartamentesh ose kredi me kushte lehtėsuese. Gerd Hoxha, anėtar i Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė, njėherėsh kreu i Shoqatės sė Gjyqtarėve ka marrė njė kredi nė vitin 2011, me kushte lehtėsuese nga shteti, pėr tė blerė njė shtėpi. Kredia ėshtė nė shumėn 5 000 000 lekė, me afat shlyerje deri nė vitin 2036. Nė vitin 2016, gjyqtari Hoxha ka blerė njė tjetėr apartament banimi me sipėrfaqe 126,5 m2, nė Vlorė, me vlerė 55 452 euro, tashmė me kursimet e tij dhe tė bashkėshortes. Po gjatė kėtij viti, Hoxha ka shitur njė makinė 10 500 euro, ndėrsa ka blerė dy makina me vlerė 5 mijė euro dhe 3 056 euro. Hoxha deklaron si tė ardhura vjetore 1 155 378 lekė pagėn e bashkėshortes si gjyqtare, 1 140 884 pagėn e tij si gjyqtar, 76 040 lekė si ekspert dhe pedagog nė Shkollėn e Magjistraturės dhe 102 000 lekė tė ardhura si anėtar i KLD. Gjyqtarja e Gjykatės sė Tiranės, Kace Agolli, ka pėrfituar si e pastrehė njė kredi nga Enti i Banesave, pėr blerjen e njė apartamenti, me sipėrfaqe 93 m2 nė Tiranė. Si tė ardhura, zonja deklaron pagėn si gjyqtare 1 666 217 lekė, 38 392 lekė pension tė bashkėshortit si ish-ushtarak dhe 300 USD nė muaj nga dhėnia me qira e njė apartamenti
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha