Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 12:14 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Kukės,2 muaj pa ndihmė ekonomike para borxhė pėr tekstet e fėmijėve
13/09/2017
Mungesa e ndihmės ekonomike prej dy muajsh, ka detyruar qė shumė familje nė Kukės tė marrin para borxh pėr tė blerė librat shkollor pėr fėmijt e tyre. Shitja e teksteve shkollore ka vijuar edhe gjatė ditės sė sotme, pasi shumė nga familjet tė cilat trajtohen me ndihmė ekonomike nuk i kanė parat pėr t’i blerė librat, ndėrsa nuk kanė mundur tė gjejnė as para borxh, pėr kėtė arsye shtėpitė botuese tė teksteve shkollore e kanė shtyrė kohėn e shitjes sė tyre deri sa tė plotėsohen tė gjithė nxėnėsit me libra. Shkak pėr mosmarrjen e ndihmės ekonomike ėshtė bėrė dėshtimi i mbledhjes sė kėshillit nė Bashkinė e Kukėsit “S’kam lekė, jamė me ndihmė ekonomike, jam pa punė, lekėt pėr libra i kam marrė borxhė. Marrim ndihmė, por ku ti ēoj mė pėrpara 50 mijė lekė tė vjetra? Jam pa punė nuk kam lekė, kemi dy muaj pa marrė lekėt e ndihmės ekonomike. Vajzės nė shkollė i tha mėsuesja qė nuk e praojnė pa libra dhe u detyrova tė marr lekė borxhė.”, shprehen disa prindėr.
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha