Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 18:11 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Hapet thertorja e parė publike,Veliaj: Kėrkoni certifikatat e mishit
05/10/2017
Produkte tė certifikuara e me standarde, kjo ėshtė ajo qė do tė ofrojė thertorja publike e hapur nga Bashkia e Tiranės nė zonėn e Vaqarrit. Njė projekt i cili pėrveēse do tė disiplinojė situatėn me konsumin e mishit nė Tiranė, shmang ndotjen e mbi tė gjitha do tė ofrojė informacion pėr mishin e kontrolluar dhe tė certifikuar nga Bashkia e Tiranės. Kryetari i Bashkisė sė Tiranės, Erion Veliaj, tha se me hapjen e thertores publike, pėr tė cilėn kujdeset Agjencia pėr Mbrojtjen e Konsumatorit, vendoset njė standard i ri nė garantimin e cilėsisė dhe standardit ushqimor pėr banorėt e kryeqytetit. Duke e cilėsuar si njė ēėshtje qė lidhet drejtpėrdrejt edhe me sigurinė kombėtare, Veliaj deklaroi se ka ardhur koha qė tė gjithė tė mendojnė seriozisht pėr sigurinė ushqimore. “Kjo punė nuk ka tė bėjė me sigurinė ushqimore, por me sigurinė kombėtare. Ka ardhur koha t’i mendojmė seriozisht kėto, ta marrim seriozisht jetėn, qė nga mėnyra se si kalojmė rrugėn, deri te ushqimi qė fusim nė stomak. Kjo thertore vendos njė standard. Ashtu si nė shumė fusha ku kemi futur njė operator publik, qoftė pėr pastrimin, edhe nė nisma tė tjera ku publiku po bėn njė punė mė tė mirė se privati, ashtu do fillojė edhe nė industrinė e konsumit dhe pėrpunimit tė mishit. Po fusim njė operator publik, sė pari pėr tė ulur ēmimet nė treg, duke qenė se kemi ēmime shumė mė konkurruese se sa privati; sė dyti, pėr tė rritur cilėsinė dhe pėr t’u thėnė tė gjithėve standardi ynė ėshtė ky”, tha Veliaj.
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha