Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 14:01 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Pensionistėt/Si rritet pensioni pėr tė gjithė tė moshuarit deri nė 6%
08/10/2017
Nėse mbushni moshėn pėr pension dhe ju caktohet pėr tė pėrfituar 16 mijė lekė tė reja, atėherė mund tė merrni shtesė deri nė 6%, nė qoftė se vijoni tė paguani kontributet. Edhe nėse sot jeni pensionistėt dhe filloni punė duke paguar kontribute, atėherė pėrsėri mund tė pėrfitoni shtesė prej 6%. Janė kėto dy favorizimet e skemės sė re tė pensioneve, e cila parashikon qė pėr tė gjithė tė moshuarit tė marrin shtesė. Kjo do tė thotė se njė person i cili ėshtė nė prag tė daljes nė pension dhe do pėrfitonte 18 mijė lekė nė muaj, duke e shtyrė daljen nė pension pėr 12 muaj, merr shtesė 6%, qė do tė thotė 1 mijė e 800 lekė tė reja mė shumė. Pėr ēdo muaj qė shtyni daljen nė pension, apo pėr ēdo muaj qė ndėrprisni pensionin dhe ripaguani kontribute merrni 0.5% shtesė nė pension.
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha