Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:06 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Gati vendimi, ja sa do rriten pagat e mėsuesve
11/10/2017
Ministria e Arsimit ka gati skemėn se si do tė rriten pagat pėr mėsuesit. Rrija prej 40% e premtuar nga Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla, do tė bėhet brenda disa viteve. Burime nga MASR bėjnė me dije se rritja e pagave pėr tė gjithė mėsuesit do tė bėhet me kategorizim. Fillimisht pagat do tė rriten deri nė muajin prill 2018. Burimet sqarojnė se ēdo vit do tė bėhet rritje e pagave tė mėsuesve derisa tė arrihet nė shifrėn 40% mė shumė, brenda mandatit 4-vjeēar tė qeverisė. Kjo do tė thotė se pagat pėr mėsuesit e arsimit tė ulėt nga 38 mijė pritet tė jenė 53 mijė e 200 lekė tė reja. Ndėrkohė pėr mėsuesit e ciklit 9-vjeēar pagat pritet tė rriten me 17 mijė lekė. Nga 43.000 qė janė sot, pagat pėr kėtė kategori mėsuesish pritet tė bėhen rreth 60 mijė lekė. Rritja mė e madhe do tė bėhet pėr mėsuesit e shkollave tė mesme. Sot paga e tyre mesatare ėshtė rreth 55 mijė lekė dhe rritja do tė jetė 22 mijė lekė. Pas disa rritjeve qė do tė bėjė Ministria e Arsimit, paga pėr mėsuesit e shkollave tė mesme, pritet tė shkojė rreth 77 mijė lekė.( b.h/Shqiptarja.com )
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha