Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 12:20 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Administrata nė kaos, s’ka tė dhėna pėr 44 mijė punonjės
12/10/2017
Njė raport i Kontrollit tė Lartė tė Shtetit, i zbardhur ekskluzivisht nga Shqiptarja.com, nxjerrė nė pah anėt e errėta tė administratės publike dhe cenimin e interesave tė ligjshme tė mijėrave punonjėsve nė zyrat e shtetit shqiptar. Kontrolli i KLSH ėshtė fokusuar tek menaxhimi i burimeve njerėzore nė administratėn publike nėpėrmjet Regjistrit Qendror tė Personelit, me anė tė sistemit informatik pėr menaxhimin e burimeve njerėzore (HRMIS). Sipas raportit, tė dhėnat e 55 pėr qind e punonjėsve tė administratės publike pėr vendin e punės, sigurimet shoqėrore, arsimin, rekrutimin, trajnimet, pagat etj., nuk figurojnė nė sistem. Nga 81.147 punonjės deri nė fund tė 2017, 44 mijė punonjės nuk rezultojnė nė sistemin e tė dhėnave. Mungesa e pasqyrimit ėshtė mė e madhe tek njėsitė e qeverisjes vendore, ku ndryshimet nė personel janė edhe mė dinamike.
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha