Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:46 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Ekskluzive/Restaurimi i Butrintit i besohet nje firme te sallamit
12/10/2017
Skandali i ndėrtimeve nė Parkun arkeologjik tė Butrintit ka qenė tema e debatit nė emisionin Repolitix tė gazetarit Denis Minga. Repolitix ka siguruar ekskluzivisht raportin e Prokurorisė pėr atė qė po ndodh nė brendėsi tė qytetit antik, pas pezullimit tė punimeve nga policia nė datėn 2 tetor. Edhe pse policia ka urdhėruar ndalimin e punimeve nė zonėn historike, ky urdhėr ėshtė injoruar dhe punimet kanė rinisur. Raporti zbulon faktin se Ministria e Kulturės ka firmosur njė kontratė bashkėpunimi me dy firmat private Agi-Kons sh.p.k dhe Hako sh.p.k qė nga data 10 prill 2017 me urdhėr nr. 165 pėr "Restaurimet e monumenteve nė zonėn e Butrintit". Janė tė njėjtat firma tė impenjuara edhe nė rikonstruktimin e qendrės multifunksionale mbi tė cilėn shpėrtheu skandali, punimet e tė cilės u autorizuan nga Instituti Arkeologjik dhe nga Instituti i Monumenteve vetėm nė maj 2017, pra njė muaj mė pas nga kontrata me dy kompanitė. Kompanja Hako shpk njihet ne tregun shqiptar per prodhimin e sallamit.
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha