Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 14:18 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Kruja tradicionale nė Pazarin e Ri, promovohen bizneset e zonės
12/10/2017
Kruja tradicionale zbriti kėtė tė mėrkurė te Pazari i Ri nė Tiranė. Dhjetėra artizanė nga qyteti historik kishin ardhur pėr tė ekspozuar produktet e tyre nė hapėsirėn mė tė veēantė tė kryeqytetit. Fondacioni Shqiptaro-Amerikan pėr Zhvillim (AADF), nė bashkėpunim me Bashkinė e Tiranės dhe tė Krujės, organizoi dje eventin njė ditor “Mozaik Kruje” dhe “Artisans’ Fashion Night” pėr promovimin e bizneseve dhe vlerave tė zonės ku operojnė, si dhe rijetėzimin social ekonomik tė zonės. Kryetari i Bashkisė sė Tiranės, Erion Veliaj, theksoi se Pazari i Ri ėshtė kthyer tashmė nė gurin e kurorės sė gjithė investimeve qė kanė ndodhur nė kryeqytet. “Mė vjen mirė qė Pazari i Ri ėshtė bėrė guri i kurorės i tė gjitha investimeve. Ndaj, jam shumė i lumtur qė mirėpresim miq qė janė kthyer pėr tė parė se si njė punė, e cila u konceptua dhe u punua pėr muaj tė tėrė dhe qė pati kaq shumė kontribut, duke filluar nga pronarėt, banorėt, tregtarėt qė treguan durim, sot tė kemi njė ansambėl fantastik. Mė vjen mirė qė i kemi hapur dyert pėr tė gjithė miqtė qė na kanė ardhur nga Kruja me gjithė traditat”, u shpreh Veliaj. Kryebashkiaku tha se transformimi qė ka pėsuar Pazari i Ri jo vetėm qė ka ndryshuar pamjen estetike tė zonės, por nė tė njėjtėn kohė ka pėrmirėsuar edhe jetėn e qytetarėve. Ai shprehu vullnetin e Bashkisė sė Tiranės pėr tė bashkėpunuar pėr projekte tė tjera nė tė ardhmen. “Ky ėshtė njė organizėm qė jeton dhe filozofia jonė, por edhe e AADF, ėshtė tė investojmė nė projekte qė jo vetėm i bėjnė gjėrat e bukura, por qė i bėjnė jetėt e bukura. Unė besoj se mė shumė se sa njė projekt me 1000 detaje tė bukura, ky ėshtė njė projekt qė ka ndryshuar jetėn e 1000 njerėzve, qė ėshtė bėrė mė e bukur prej faktit se ata kanė njė vend pune, punojnė me djersėn e tyre nė njė mjedis kaq fantastik. Pėr gjėra tė bukura dhe pėr jetė tė bukura qė ndryshojnė qytetin e Tiranės jemi gati tė bashkėpunojmė dhe ta ēojmė akoma mė tej”, tha ai.
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha