Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 13:53 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Fier, pensionistėt e shqetėsuar, nuk kanė vendet e duhura pėr argėtim
12/10/2017
Pensionistet e Fierit ankohen se nuk kanė njė vend se ku ta kalojnė ditėn. Sipas tyre kjo ėshtė mė problematike sidomos gjatė kohės me shi, pasi nuk kanė njė strehė se ku tė qėndrojnė. Pensionistet gjithashtu thonė se paratė qė marrin nuk i mjaftojnė pėr tė blerė ilaēe dhe pėr tė paguar detyrimet e muajit, kėshtu qė e kanė tė pamundur tė rrijnė nė kafe pėr tė takuar miqt e tyre. Dhjetra pensionist nė qytetin e Fierit ankohen se pensionet qw marrin, janw shumw tw ulwta , dhe kjo nuk wshtw mjaftueshme jo vetwm pwr barnat e tyre por edhe pwr tw paguar detyrimet e tjera si drita ujė etj . Ata mblidhen ēdo ditė nė vendin e quajtur ,,Shatervani, ne qender te qytetit ku kalojnė pjesėn mė tė madhe tė kohės sė tyre. Por , qendra qė i ėshtė dedikuar atyre ėshtė akoma nė rikonstruksion pėr kėtė ata detyrohen qė gjatė ditėve tė ftohta dhe me shi tė mbyllen nė shtėpi. Pensionistėt shprehin shqetėsimin pėr mungesėn e vendeve ku duhet t’u shėrbejnė pėr tė kaluar kohėn, ata shprehen tė shqetėsuar, pasi nuk ka asnjė pėrkujdesje as me pensione dhe as me vendet ku duhet tė kalojnė kohėn. “Pensionet e pleqėrisė sė moshės sė tretė duhet t’i kishte rritur me kohė, qė kur ka premtuar, ndėrsa tani nuk i pėrmend njeri. S’kanė ku tė vejnė, nuk I qasin fatre nė shtėpi, qesh….. na bėni pis kėtu. Pensioni qė marrė unė 160 mijė lekė nuk ėshtė i mjaftueshėm, gjysma shkon pėr ilaēe. Pensionista ka plotė, keėtu rrin dhe kėtu e kalojnė kohėn e lirė. Kur ėshtė shi nuk del kėtu se ske ku tė rrish, pastaj problem ėshtė banjot, pasi rri e prźt radhėt si nė mesjetė.Tė kėtė njė vend pėr pensionistėt ku tė rrinė dhe tė kalojnė kohėn, ėshtė e domosdoshme”- thonė pensionistėt.
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha