Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 12:33 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Debatet e forta nė Kuvend prej dy javėsh i bllokuar
12/10/2017
Parlamenti ka hyrė nė krizė prej dy javėsh, duke bėrė qė tė mos zhvillohet rregullisht asnjė prej seancave. Shkak janė bėrė debatet e forta mes maxhorancės dhe opozitės. Javėn e kaluar kreu i Kuvendit pėrjashtoi nga punimet e seancės kryetarin e PD, Lulzim Basha, ndėrsa kėtė tė enjte pėr shkelje tė rregullores, Ruēi ndėshkoi edhe deputetin demokrat, Flamur Noka. Ky i fundit, njėsoj si Lulzim Basha njė javė mė parė, refuzoi tė dalė nga Kuvendi. Pas ndėrprerjes sė seancės nė mesditė, Kuvendi rinisi nė orėn 17:00, por vetėm pėr pak minuta. Kjo pasi Noka nuk pranoi tė lėrė Kuvendin, gjė e cila detyroi Ruēin tė shtyjė punimet pėr ditėn e nesėrme. Ndėrkohė, pėr deputetin e PD do tė vendosė Byroja e Hetimit, e cila pritet tė mblidhet nė orėn 19:00. Si nisi sherri nė Kuvend Pas ndėrprerjes sė fjalės sė Berishės nė foltore, Noka kėrkoi tė reagonte pėr procedurė, pasi sipas tij Rama ofendoi ish-kryeministrin, por Ruēi nuk pranoi duke refuzuar qė t’i japė fjalėn. Kaq mjaftoi qė situata tė precipitonte nė sharje dhe ofendime nga Noka, qė iu drejtua Ruēit me fjalėt rrugaē. Ruēi e pėrjashtoi nga seanca, ndėrsa opozita bllokoi foltoren duke bėrė qė tė ndėrpritet seanca plenare.
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha