Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 19:59 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shoqata e biznesit marshim paqėsor: T’i themi jo informalitetit
12/10/2017
“Pėr njė ekonomi mė tė drejtė”, me kėtė slogan, biznesi ka marshuar paqėsisht sot nė Tiranė. Nėpėrmjet kėsaj iniciative biznesi kėrkon tė sensibilizojė tė gjithė qytetarėt pėr rėndėsinė e luftės kundėr informalitetit, ndėrsa marshimi ka filluar nė orėn 15:00 dhe ka vazhduar deri nė orėn 16:00. Nė marshim morėn pjesė njė grup shoqatash tė biznesit tė prira nga Bashkimi Tregtar i Shqipėrisė dhe bizneset shqiptare dhe tė huaja, me mbėshtetjen e gjerė nė publik organizojnė marshimin e parė tė sipėrmarrjes sė lirė. Tė gjithė pjesėmarrėsit ishin pajisur me njė tullumbace tė zezė si njė gjest simbolik i njollės sė zezė tė informalitetin. E pranishme nė marshim, Mira Pogaēi, drejtoresha e shoqatės "Bashkimi Tregtarė i Shqipėrisė" tha se ky ėshtė njė marshim paqėsorė pėr njė ekonomi mė tė drejtė. "Qytetarėt duhet tė jenė pjesė si konsumatorė i gjithė produkteve nė treg, pjesė e formalizimit tė vendit. Ne jemi tė gatshėm tė bashkohemi nė tė gjitha tryezat e punės pėr tė ofruar ndihmė bashkė me shoqatat e tjera tė dhomave tė tregitė", tha Pogaēi. Cilat janė rreziqet pėr ekonominė? Pogaēi: Informaliteti dėmton zhvillimin e gjithė bizneseve vendase, asnjė biznes nuk mund tė rritet, pengon dhe frenon ardhjen e investimeve tė huaja, dėmton tė drejtat e tė punėsuarve, dėmton konsumatorin.
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha