Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 09:25 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
TVSH te biznesi i vogėl,Basha nis takimet:Do luftojmė kėtė ēmenduri
15/10/2017
Kryetari i Partisė Demokratike, Lulzim Basha, takoi sot pėrfaqėsues tė biznesit tė vogėl lidhur me projektin e qeverisė Rama pėr pėrfshirjen e tyre nė skemėn e pagesės sė TVSH. Tregtarėt e vegjėl me biznes kryesisht familjar, nė zonėn e Paskuqanit, thanė se futja e tyre nė skemėn e TVSH do tė sjellė kosto shtesė pėr ta, rritje ēmimesh, dhe pamundėsi pėr tė mbajtur akti​vitetin, pasi edhe me ēmimet aktuale ata mezi ia dalin tė mbyllin muajin. Basha theksoi se ai dhe Partia Demokratike do tė luftojnė, qė sipas tij, kjo ēmenduri tė mos ndodhė dhe kėrkoi bashkimin e biznesit tė vogėl nė kėtė betejė. “Vijnė e na gjobisin. Ne nuk e ēojmė mallin jashtė shtetit. Kontrabandėn nuk e bėjmė ne biznesi i vogėl. Na vendosin 500 mijė lekė gjobė. E pėr ēfarė?! Pėr njė kupon. Mund ta bėsh gabim kuponin nga 200, nė 2 mijė lekė por prapė tė venė gjobė. Kjo ėshtė pėr tė mbyllur dyqanin. Mė kanė borxh prej 2 vitesh, skanė lekė tė mė sjellin”, tha Xhevairi, njė pronar i njė dyqani materialesh ndėrtimi. “Ke menduar se do tė fusin nė skemėn e TVSH-sė?”, pyeti Basha njė pronar bari. “Eshtė njė dėm pėr tė dy krahėt, pėr popullin”, tha ai. “Sa do e shesėsh kafen po tė erdhi 20% TVSH-ja?”. “Do ngrihet, do shkojė 700 lekė. Populli nuk ka as mundėsi ta paguajė as 500 lekė. Zor se e pi njė kafe por po tek ushqimet?! Me kėtė qė ėshtė duke bėrė ai ėshtė skandal. Eshtė fare skandal”, u pėrgjigj pronari.
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha