Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 09:01 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Deputetėt ‘braktisin’ Vlorėn,vetėm njė nė 73-vjetorin e ēlirimit
15/10/2017
Ėshtė kujtuar sot nė varrezat e dėshmorėve nė qytetin e Vlorės 73-vjetori i ēlirimit tė qytetit bregdetar nga pushtuesit Nazifashistė dhe bashkėpunėtorėt e tyre. Nė kėtė ditė tė shėnuar pėr Vlorėn morėn pjesė kryetari i bashkisė, Dritan Leli, kryetari i qarkut, veteranė dhe familjarė. Ajo ēka ra nė sy nė 73-vjetorin e ēlirimit tė Vlorės ishte mungesa e 7 deputetėve nga 8 qė ka qarku i Vlorės. I vetmi deputet qė mori pjesė nė 73-vjetorin e ēlirimit tė Vlorės ishte Edmod Leka. Nė fjalėn e tij, kryebashkiaku Leli u shpreh se kjo ngjarje pėrbėn njė nga pikat kulmore nė zhvillimet e Luftės Nacional Ēlirimtare, si dhe njė nga momentet mė tė shkėlqyera nė historinė tonė. “Ēlirimi i Vlorės ishte rrjedhojė e pėrpjekjeve, e luftės dhe sakrificave deri nė vetėflijim, tė bijve dhe bijave mė tė mira, qė u ngritėn me armė nė dorė kundėr pushtuesit dhe veglave tė tij, ishte rrjedhojė e strategjisė sė formacioneve partizane, ishte produkt i shpirtit liridashės tė popullit tonė”, tha Leli.
Më të shikuarat e javës
Shfaqi të gjitha